Povoláním profesionální revizní technik pro armádu se může v současné době pochlubit nejrozsáhlejší expozicí svého druhu v České republice.
Skvosty takřka ze všech koutů světa představil sběratel poprvé veřejnosti v Modré při tradiční podzimní akci Halali. Výběr místa nebyl náhodný, slovácká obec totiž úzce souvisí s Jaroslavovým dětstvím.

„Jsem rodák z Modré. Odtud taky pochází má vášeň pro zvířata, kterou mi vštípil můj děda. V obci žijí nejen mí příbuzní, ale stojí tam také unikátní archeoskanzen,“ prozrazuje Šmíd. Ten na dnešní podobě sbírky pracoval déle než tři roky. Vzácné exempláře skupoval kus po kusu od firem, které lebky prodávají.

„Najdete u mě antilopy, gazely, impaly, vzácnou sajgu či naprosto unikátní lebku vidloroha amerického. To je jediný zástupce dutorohých, který shazuje rohy. Je to skutečně rarita,“ usmívá se sběratel žijící v Kroměříži.

Nízká informovanost veřejnosti o dutorohých jej přiměla k založení sbírky. Na výstavách chce lidem nejen ukázat lebky exotické zvěře, ale především je s nimi seznámit.

„Jelena pozná každý, ale dutorohé lidé příliš neznají a nedokážou je rozlišovat. Řada starších návštěvníků se mi po zhlédnutí výstavy svěřila, že nic podobného nikdy neviděla,“ vzpomíná na víkendovou akci bývalý voják z povolání.

Sbírka mu však zabírá také spoustu místa, které musel pro její uložení najít. Zásadní předpoklad pro nákup dalších přírůstků však představují peníze.
„Finančně je to náročné. Průměrná trofej stojí až šest tisíc korun. Za špičkové kusy se platí dvacet tisíc a více,“ upřesňuje Šmíd. V započaté práci nechce přestat. Až přijde vhodná chvíle, hodlá sbírku předat potomkům či podobnému nadšenci, jakým sám je.

„Kdyby o pokračování neměl nikdo z rodiny zájem, můžu ji předat nějaké společnosti či muzeu. Každopádně chci, aby ji po mně někdo převzal a rozvíjel ji dál,“ dodává otec dvou synů a dcery.