„Zúčastnila jsem se už potřetí, ale nikdy jsem se neumístila. Připravovala jsem si svůj text na dnešek asi dva měsíce,“ svěřila se čtrnáctiletá Tereza Šarmanová z Holešova. Trému prý v žádném případě neměla. „Nejsem trémista. Moc ráda přednáším, každý má nějaké záliby,“ vysvětlila soutěžící.

Se dvěma žáky přijela na Svátek poezie učitelka ze Základní školy ve Slavkově pod Hostýnem Darina Prokšová. „Byli tu poprvé a řekla bych, že se toho zhostili dobře. Příští rok třeba budou ještě lepší,“ zhodnotila výstup svých svěřenců Prokšová.

Svátek poezie se koná v Kroměříži od roku 1992. „Jedná se o postupovou soutěž, kterou vyhlašuje ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy. Nazvali jsme si ji tak, aby to bylo slavnostnější, než jen strohé odříkávání básniček,“ prozradil za pořadatele Josef Olišar.

Soutěž byla určena dětem ze základních škol a gymnaziálních tříd. „Je dobré, že pedagogové se s dětmi na výstup připravují. Školáci si ale musí báseň sehnat a vybrat sami. Potěšitelné je, že poezie láká i chlapce,“ poznamenal Olišar.

Soutěžící se utkali v šesti kategoriích. Z první, která byla určena žákům druhých a třetích tříd, postoupil Matyáš Sedláček, Vilém Mucha, Eva Roháčková a Hana Kordíková.

Ze druhé kategorie čtvrtých a pátých tříd postoupila Markéta Ovečková a Matyáš Třasoň, ze třetí určené žákům šestých a sedmých tříd Alžběta Adámková, Anna Svačinová a Hana Formánková. Ze čtvrté kategorie tvořené osmáky a deváťáky postoupili Radim Šimík, Tomáš Palíšek, Lucie Vajdová a Miloslav Macůrek.

Do regionální kola, které se bude konat v Uherském Hradišti také postoupil recitační kroužek Gymnázia Kroměříž, který se jako jediný soubor zúčastnil soutěže.

„Letos jsme poprvé vyhlásili také nultou kategorií, která byla určena prvňáčkům, aby si to vyzkoušeli. Nebyla ale postupová,“ uzavřel Olišar.