V regionu se uskutečnily velké festivaly, výstavy či setkání veteránů. Pořadatelé byli s návštěvností spokojeni

Uspěl Stoptime

Jako velmi pozitivní hodnotí letošní letní sezonu ředitel kroměřížského Domu kultury Jiří Králík. „Podstatná většina akcí se podařila a nový projekt Kroměřížské hudební léto má tedy své opodstatnění," řekl Králík.

Podle něj byl nejúspěšnějším počinem festival Stoptime. „První ročník byl víc jak rozpačitý, druhý pak potvrdil, že má cenu do tohoto projektu investovat a dále rozvíjet. Překvapila příjemná atmosféra a také účast domácích i přespolních," usmívá se ředitel kulturního stánku.

Nejvíce pozitivních reakcí zaznamenali na kroměřížském Domě kultury právě se zmiňovaným Stoptime. „Pak to byly Dožínky a také koncert Musica Minore. Vyloženě negativní reakce jsme letos nezaznamenali," tvrdí Králík.

Podle něj by organizátoři kultury měli více zapracovat na propagaci. „A také organizaci akcí s větším turistickým potencionálem tedy lákavým i pro mimo kroměřížské publikum. Právě tímto směrem se vyvíjí nový návrh programu a dramaturgie na rok 2013," přiblížil Králík.

Pestré a bohaté kulturní léto mají za sebou podle Jany Slovenčíkové z Městského kulturního střediska v Holešově. Přes prázdniny podle ní nabídli akce pro všechny věkové i zájmové skupiny.

Sport i Karel Gott

„Ať už to byl druhý ročník populárního rodinného festivalu Holešovská Regata nebo mimořádný koncert Karla Gotta. V červenci se v zámecké zahradě uskutečnil Bike Maraton Drásal nebo setkání veteránů a historické hasičské techniky. V srpnu zněla naším zámkem barokní hudba. Konala se tady už podruhé Letní škola barokní hudby, kde na dobové nástroje cvičilo asi 120 frekventantů školy," shrnula Slovenčíková.

Doplnila, že od června jsou na zámku v Holešově také ojedinělé výstavy. „Zejména výstava Josef Lada, Jan Saudek, Sigmund Freud a Franz Kafka, dále Indie, Slavné vily Zlínského kraje, Boris Jirků a výstava 70 let od zničení nové synagogy v Holešově," vyjmenovala kulturní pracovnice.

Nejvíce lidí podle ní bylo na Holešovské Regatě. „Velkému zájmu se těší také výstavy nejvíce návštěvníků k úternímu dni navštívilo výstavu Josef Lada, konkrétně 7115 lidí. Na Jana Saudka se zatím byly podívat necelé tři tisícovky návštěvníků," přiblížila Slovenčíková.

Jako úspěšný festival hodnotí Holešovskou Regatu 2012 také Michal Žáček, ředitel pořádající Agentury Velryba.

„Mám radost, že druhý ročník Holešovské Regaty 2012 oslovil nejen velké množství diváků, ale také samotné účinkující. Například Jirka Macháček a jeho dva kolegové, muzikanti z kapely MIG 21, líčili naší produkční, která je vezla po koncertu do Prahy, velkou spokojenost s atmosférou festivalu i srdečným publikem," podotkl Žáček.

Petr Fiala prý příští rok do Holešova přiveze své plavidlo

Petr Fiala ze skupiny Mňága a Žďorp podle něj dokonce plánoval, že by se příští rok festivalu zúčastnil s vlastním plavidlem z Valmezu. „Těší mě takové reakce, protože obliba festivalu nezávisí jen na složení hlavních hudebních hvězd, ale také na celkové atmosféře akce, kvůli níž se diváci i muzikanti rádi vracejí," zdůraznil ředitel.

Třetí ročník Holešovské Regaty se podle něj uskuteční 22. června 2013. „Opět v zahradách zámku Holešov. Máme už skoro hotové složení hlavních hvězd, zveřejníme ho nejpozději 1. prosince, kdy začíná předprodej na příští ročník. Chtěli jsme tak lidem nabídnout možnost pěkného dárku pod stromeček pro své blízké," podotkl Žáček.

JANA PŘIKRYLOVÁ