„Vždycky ovšem říkám a tvrdím, že to nikdy nebude pravidlem, aby byl festival dvoudenní. Hlavním dnem nadále zůstává sobota," říká Michal Žáček, ředitel pořádající zlínské Agentury Velryba. O červnový festival je velký zájem, prodána je už více než třetina vstupenek.

Zhruba od poloviny listopadu už víme, že hvězdou pátečního večera bude kapela Kryštof. Proč právě oni?

Kapela Kryštof

Už po tři ročníky se nám podařilo vymyslet a zajistit takového interpreta, u něhož víme, že nám kapacitu pátečního večera naplní. Před dvěma lety to byl poprvé Jaromír Nohavica, potom Tomáš Klus a letos tedy přivítáme skupinu Kryštof.

V současné době je nejpopulárnější kapelou, která už od podzimu jede své turné, se kterým sklízí úspěchy. Důkazem může být i jejich právě probíhající klubové turné po celé ČR. Vstupenky do všech klubů se vyprodaly během jediného dne.

Hvězdou sobotního programu budou slovenští No Name. To už vypadá na stálice festivalu.

To je pravda, na Regatě vystoupí už potřetí. Není to však proto, že by se nám jinou hvězdu nedařilo zajistit. Letos jsme je pozvali s klidným svědomím z toho důvodu, že No Name nikdy na Regatě nehráli coby hlavní hvězda večera tak, aby vystoupili se všemi efekty a světly v krásném nočním zámeckém parku. Letos si to určitě zaslouží, protože slaví dvacáté narozeniny a my bychom jim chtěli udělat oslavu, na kterou jen tak nezapomenou.

Takže chystáte něco speciálního?

Dopředu můžu lehce naznačit, že jejich večerní program se bude týkat jejich narozenin. Rádi bychom jim z toho večera udělali zvláštní, nestandardní koncert. Mohu lehce naznačit, ale více ze mě nedostanete, že pro skupinu chystáme speciální narozeninový dárek, a to ve spolupráci se Zoo Zlín.

Také závěrečný festivalový ohňostroj bude tematicky laděný ve vztahu k dvacátým narozeninám. A do blahopřání určitě hodláme zapojit i všechny diváky, kteří budou přítomní.

Dalšími sobotními hvězdami budou Aneta Langerová, Michal Hrůza, Tata Bojs či skupina Jelen. Na kterou se nejvíce těšíte?

Já osobně na Tata Bojs, snažil jsem se ji totiž do dramaturgie festivalu zařadit asi tři roky. Nikdy to nevyšlo kvůli již obsazeným termínům, ale letos se to konečně podařilo a potvrdili účast na festivalu.

Tradiční součástí doprovodného programu bude Mistrovství Holešova (a světa) v přejezdu vodní lávky a soutěžní přehlídka plavidel. Kolik se už do něj přihlásilo posádek?

Zatím 17, maximum je 25. Vítězná loď v diváckém hlasování obdrží stejně jako loni 10 tisíc korun, letos poprvé získají finanční odměny i tři nejlepší plavidla v soutěži o cenu poroty, a to 5000, 3000 a 1000 korun.

Kromě toho jsme letos rozhodli, že menším finančním příspěvkem odměníme všechna plavidla, výše příspěvku se bude odvíjet od technické náročnosti sestaveného závodního plavidla.

Chystáte nějaké novinky v doprovodném programu?

Holešovská regata. Ilustrační foto

Jedna za zábavných zón bude zasvěcena moderním sportům pro mladé s exhibicí freestylového ježdění na kole i koloběžce na U-rampě. Návštěvníci mohou počítat také s ukázkami parkouru a akrobacie na trampolínách či workshopy breakdance a žonglování.

Speciální zónu chystá Zoo Zlín. Děti i rodiče se mohou těšit na velkou výstavu dřevěných soch zvířat, exotický fotoateliér na vodě nebo zábavně-vzdělávací stanoviště. Tyto aktivity doplní symbolická procházka exotickými zeměmi v podobě vystoupení kubánské a mexické kapely, afrického bubnování nebo minikoncertu exotického australského nástroje didjeridoo na nádvoří zámku.

Pro děti budou také připraveny nafukovací atrakce nebo projížďky na dračích lodích.

Parkování bude letos snazší. Radnice připraví stovky míst

Holešov – Parkovacích míst pro návštěvníky Holešovské Regaty bude letos více. Podle starosty města Rudolfa Seiferta plánují šoférům dát nově k dispozici část zámecké obory a stadion Míru. Ten je po loňských suchách ve špatném stavu, nehraje se tam proto letos, chystají se jej však opravit.

„Je to velké fotbalové hřiště, včetně atletické dráhy, míst tam bude tudíž dost. Troufám si říct, že se tam vejdou na dvě stovky aut," říká starosta.

Plánují také částečně zjednosměrnit ulice Partyzánská a Zámecká s tím, že tam rovněž bude možnost parkování.

Na druhou stranu řidiči přijdou o možnost nechat auta na odstavné ploše u obchvatu města.

„Majitel pozemku jej zoral, takže je z něj nyní pole," vysvětluje Rudolf Seifert. Kvůli Holešovské Regatě hodlají využít také spolupráce s městskou policií a preventisty kriminality.

„A to tak, aby pomohli nejen při korigování dopravní situace," dodává starosta. 

Při Regatě můžete na výstavy se slevou

Holešov – Za zvýhodněné vstupné (padesátiprocentní sleva) mohou během Holešovské Regaty návštěvníci navštívit i všechny expozice, které tam budou k vidění.

„Stalo se to už skutečně tradicí, že návštěvníci si udělají čas, festival opustí a jdou se na chvíli příjemně zchladit do zámku, podívat se na jiný kumšt," říká ředitel Zámecké galerie v Holešově Pavel Chmelík.

Zhlédnout tak budou moci například grafiky Jiřího Anderleho, expozici Obrazy XXXL Borise Jirků, výstavu historických kočárků z celého světa představujících styly a období, které se na dětských kočárcích promítly v jejich podobě a funkčnosti, nebo třeba výstavu Čeští ilustrátoři Holešov 2016.

„Na ní se představí deset největších českých ilustrátorů, kteří se věnovali či věnují především tvorbě pro děti a mládež," nastiňuje Pavel Chmelík. K vidění tak budou například práce Mikoláše Alše, Josefa Lady, Zdeňka Smetany, Zdeňka Millera, Zdeňka Buriana či Adolfa Borna. (jk)