Studentský sbor čítá na devadesát členů. Zazpívají také s Kroměřížským deníkem

Ve středu 12. prosince od osmnácti hodin bude sbor Ave společně s redaktory Kroměřížské deníku zpívat koledy v Domově pro seniory U Moravy.

V současné době vede sbor Jakub Macek, syn zakladatele Františka Macka. „Sbor vznikl v září roku 1991 při příležitosti znovuotevření Arcibiskupského gymnázia. Od té doby absolvoval stovky koncertů a vystoupení nejen u nás, ale také v zahraničí. Sbor za dobu své existence převzal několik ocenění.

Mezi nejvýznamnější bych jmenoval to, na mezinárodní soutěži pěveckých sborů Iuventus mundi cantat Olomouc od roku 1997, kde se mu podařilo získat několik stříbrných a zlatých medailí. Nebo také zisk prvního místa na mezinárodním festivalu A. Tučapského v září 2005," říká hrdě jeho současný vedoucí Jakub Macek.

Sbor se podle něj zaměřuje na hudbu všech slohových období. „Máme v repertoáru písně od gregoriánského chorálu až po současnost, rozhodně se nebráníme zpívat světské současné písně," podotkl Macek.

Nový dirigent sboru by v budoucnu chtěl vydat i další CD. „Zatím vyšlo jen jedno. To bylo u příležitosti desátého výročí sboru a jmenuje se Salve, Regina. Je to časově velmi náročné a teď se navíc sžíváme se sborem, který vedu teprve od září," zdůraznil sbormistr.

Sbor se setkává jednou týdně na dvě hodiny. „Potom jsou hodinové dělené zkoušky. Máme okolo devadesáti členů. Jednotlivé party hlasů proto zkouší zvlášť," vysvětlil současný sbormistr Jakub Macek.

Podle něj je do Vánoc čeká ještě několik vystoupení. „V pátek sedmého prosince budeme zpívat na poutní mši gymnázia v kostele Panny Marie v Kroměříži. Příští středu zazpíváme v Domově pro seniory pět vybraných koled: Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma a Nesem vám noviny, Dej Bůh štěstí a Pásli ovce valaši, které budeme zpívat ve čtyřhlasé úpravě a také pásmo vlastních koled. A ve středu 19. prosince vystoupíme na Velkém náměstí v Kroměříži opět s koledami, ale také s jinými písněmi z repertoáru," vypočítal Macek.

Podle Františka Macka, který už se sborem pomáhá jen příležitostně, se do něj studenti vybírají při hodině hudební výchovy. „Nepořádáme žádné konkurzy, ale přezkoušíme je v rámci hodiny a kdo je schopný a šikovný, tak ho vezmeme. Jedná se nám spíše o další vzdělání studentů, protože jim to dává hodně do života po stránce sociální a společenské. Rozšiřují si nejen hudební paměť, ale také fantazii a představivost, což jim pomáhá při studiu," přiblížil František Macek.

Podle něj působí jen na málo školách smíšený pěvecký sbor.

„Většinou je totiž nedostatek chlapců. Dělá se to i tak, že dívky s hlubšími hlasy zpívají tenor, zpravidla tedy horní noty a spodní pak chlapci. U basu je problém, že se hlas v tomto věku teprve vyvíjí," přiblížil bývalý sbormistr a dodal, že je velmi rád, že smíšený sbor na Arcibiskupském gymnáziu pokračuje a udržuje tak tradici.