„Expozice Burianových děl, zvláště v tomto rozsahu, je v Kroměříži přístupná vůbec poprvé,“ řekl pro ČTK ředitel muzea Jiří Stránský.

„Nemůžeme Buriana zařazovat mezi jména, jako jsou například Kubišta, Špála nebo Filla, prostě tady do té moderny. Zabýval se světem dobrodružství a exotiky a Tarzana těžko můžete pojmout kubisticky nebo fauvisticky. Burianova největší zásluha je to, že opravdu oživil, zviditelnil, vyfotografoval neviditelný svět pravěku, počátku země a lidstva, a také i svět těch dobrodružství,“ poznamenal Stránský.

Dodal, že Burian je i ze světového hlediska fenoménem, zejména díky neobvyklosti, výjimečnosti i jistému vizionářství. „Je to stejné jako u Julese Verna, který také některé věci geniálně předjímal. Burian je předjímá v malbě a v kresbě, ale on byl vizionář, i co se týká minulosti. Jakoby vytvořil celý ten svět pravěku, i když při tom spolupracoval s vědci, paleontology a tak dále,“ doplnil ředitel kroměřížského mu­zea.

Vystavená díla, která muzeu zapůjčila Galerie Zdeněk Sklenář, lze rozčlenit do několika tematických celků. Kromě pravěku jde o ilustrace, etnografii a geografii, osídlení země a volnou tematiku. Zobrazeny jsou tak i malby a ilustrace, například z Mongolska, Indie a Kambodže, nechybějí ani eskymáci, kovbojové a indiáni. Lidé si mohou v Burianově ztvárnění prohlédnout také svatého Václava, portrét indického básníka Thákura či ženský akt Krutá Diana.

Vystaveny jsou i knihy, které Burian ilustroval, od Karla Maye přes Julese Verna a Eduarda Štorcha až po vědecké publikace. Návštěvníci si také mohou prohlédnout ukázky futurologických strojů a letounů nebo autoportrét autora a jeho manželky. Výstava bude v muzeu otevřena až do 19. června.

Burian (1905 - 1981), rodák ze severomoravské Kopřivnice, mistrovsky ovládal nejrůznější malířské techniky. Celkový počet jeho maleb a kreseb přesahuje číslo 16.000. Navíc ilustroval asi 500 knižních titulů a 600 knižních obálek. Jeho ilustrací využili i filmaři při tvorbě proslulého snímku Cesta do pravěku.

ČTK