Exhibice armádních hudeb, která potrvá až do neděle 31. srpna, má v Kroměříži vybudovanou pevnou tradici. „Jedná se již o patnáctý ročník. Když ale započítáme taky nultý, sjedou se k nám výborní hudebníci již pošestnácté,“ sdělil vedoucí kroměřížského odboru kultury, cestovního ruchu a památkové péče Petr Pálka.

„Celá slavnost původně vznikla jako náhrada vojenských aktivit, které byly za minulého režimu povinné. Po revoluci opouštěli vojáci kasárny s podstatně svobodnější myslí,“ popsal Pálka s tím, že festival se původně pořádal v květnu, ale později jej pořadatelé přeložili na září.

Letos se v hlavním programu publikum může těšit celkem na sedm souborů z šesti evropských zemí. Některé z nich si již návštěvníci přehlídky mohli poslechnout v minulosti. „Kapely se i opakují nebo střídají. Záleží na tom, jestli mají zájem a prostředky. Naštěstí je účast vždy vynikající,“ neskrýval spokojenost Pálka.

O zahájení celé akce se v pátek večer postará koncert Posádkové hudby Olomouc, který se uskuteční ve 20 hodin na Velkém náměstí. Na něj pak naváže slavnostní ceremoniál zakončený ohňostrojem. V sobotu a v neděli si budou moct zájemci poslechnout vystoupení jednotlivých orchestrů.

„V každé kapele hraje od šedesáti do devadesáti lidí, navštíví nás tedy pěkná řádka hudebníků,“ poukázal Petr Pálka a neopomněl fakt, že počítá i se značným zájmem veřejnosti. „Kapacitu máme až 2500 míst a ze zkušenosti víme, že jen málokterá zůstala neobsazena. A nejedná se jenom o místní, například letos se sem chystají minimálně tři autobusy diváků z Rakouska,“ doplnil.

Na své si však přijdou nejen hudební gurmáni. Doprovodný program nabídne například v sobotu 30. srpna komedii Tcháni aneb jak neprovdat dceru v podání Slováckého divadla z Uherského Hradiště. Herci ji zahrají na Velkém náměstí ve 20 hodin. „Jedná se o hru Carla Goldoniho, jehož kousky jsou divácky velmi atraktivní,“ přiblížil herec a mluvčí divadla Josef Kubáník. Inscenaci plnou komediálních zápletek, intrik a komplikací si podle něj herci při zkoušení naplno užívali. „A do Kroměříže se obzvlášť těšíme. Tam se hraje vždycky dobře. Navíc Petr Čagánek, který hraje hlavní roli, je právě odtud. Tak snad nebude nervózní,“ s úsměvem uzavřel Kubáník.

ONDŘEJ HOLUBEC