Sbor na kroměřížské církevní škole funguje už plných šestadvacet let. „Tradici založil pan František Macek starší a pokračovali v ní jeho synové Filip a Jakub. Já jej vedu druhým rokem,“ vylíčil sbormistr a zástupce ředitele školy Michael Korbička. Vedení sboru jej prý velmi baví.

„Mám zkušenosti s vysokoškolským sborem, jelikož jsem byl druhým sbormistrem univerzitního sboru Ateneo Univerzity Palackého v Olomouci. Je to změna, pracovat se středoškoláky, co se však kvality týče, mohu říct, že jsou na tom velmi dobře,“ ujišťuje.

Rozdíl je prý třeba v pestrosti repertoáru, jelikož středoškolský sbor si žádá leckdy i trochu modernější skladby.

Přestože se jedná o sbor zaměřený především na duchovní skladby, v jeho repertoáru se najdou i ty světské. Současnými novinkami tak jsou třeba skladby Antonína Dvořáka, nebo dva nové spirituály, nebo Hallelujah v úpravě pro čtyřhlas: některé z nich nacvičovali cíleně právě kvůli listopadové cestě do Říma.

„Stálicemi pak jsou některé lidové písně, které jsou založené na výrazném rytmu. Jako příklad lze uvést Už ho vedou Martina od Zdeňka Lukáše nebo Jede sedlák do mlejna v úpravě Jaroslava Krčka,“ vyjmenoval sbormistr.

Sbor AVE čítá třiapadesát členů, přičemž vystupujících většinou bývá okolo pětačtyřiceti. Dvě třetiny tvoří děvčata a jelikož gymnázium nabízí jak čtyřleté, tak šestileté studium, věkový rozptyl se odráží i v řadách sboristů a najdou se tam i žáci nižších ročníků.

Zkouší se dvě hodiny týdně a dvakrát do roka pak i na víkendovém soustředění. A jak už bylo řečeno, letos mají za sebou jedno výjimečné vystoupení: při návštěvě Říma.

„Pro nás byla stěžejní středa, kdy na Svatopetrském náměstí proběhla generální audience u papeže. Při zmínce o České republice a samotném setkání jsme jako sbor i s dalšími účastníky zpívali dvě písně. Jedna z nich byla se španělským textem, což Svatý otec velmi ocenil,“ vzpomíná Michael Korbička.

Další koncert měl sbor hned večer v Nepomucenu, kde jsou ubytovaní čeští kněží studující v Římě.
Nyní jsou sboristé zpět v Kroměříži a těší se na blížící zpívání koled.

„Jelikož jsme církevní škola, těší nás, že zpěvem podpoříme společenství Domova pro seniory u Moravy. Každý rok se těšíme, je to pěkná tradice, kterou Deník vytvořil,“ usmál se sbormistr.

V rámci adventu sbor AVE zazpívá i na tradičním Adventním koncertu 7. prosince v aule AG a 18. prosince vystoupí také na společném koncertu s Evou Pilarovou.