Sběratelský svět Ferdinanda Hradila

Kdy: sobota 31. října a neděle 1. listopadu od 9 do 17 hodin

Kde: zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Zajímavou výstavu regionálního sběratele, ornitologa a preparátora je možné navštívit v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.

Ferdinand Hradil většinu svého života zasvětil sledování, sběru, lovu a preparování ptáků, hmyzu a rostlin. „Vytvořil sbírku, která svým významem přesahuje vsetínský region," představil nabídku výstavy její kurátor Karel Pavelka.

Součástí sběratelské činnosti Ferdinanda Hradila je entomologická sbírka druhů vyskytujících se mimo jiné i v okolí Kelče či 377 kusů preparátů od 209 ptačích druhů. „Expozice zaujme svou netradiční podobou instalace. Například malí i větší ptáci jsou umístěni v dřevěných prachotěsných krabicích se zaskleným víkem," představil další ojedinělost výstavy kurátor.

Zachována je a vystavena také část Hradilova netradičního herbáře ve formě sešitu.

Výstavu připravilo Muzeum regionu Valašsko mimo jiné také u příležitosti dvou výročí Ferdinanda Hradila. Letos uplynulo 145 let od jeho narození a zároveň 55 let od jeho úmrtí.

Wellness Horal se zapojí do Týdne saunování

Kdy: pátek 30. října až sobota 7. listopadu

Kde: Wellness Horal, Velké Karlovice

Relaxační centrum Wellness Horal v Resortu Valachy Velké Karlovice se připojí k 5. ročníku Týdne saunování, který odstartuje už dnes. „Při Týdnu saunování budeme návštěvníkům mimořádně nabízet třikrát denně oblíbený Valašský saunový rituál. Při něm saunéři používají k polévání horkých kamenů v sauně slivovici a nabízejí peeling s různými bylinkami k potírání pokožky těla. Tento rituál je specialitou Wellness Horal, vymysleli jej naši saunéři a jinde v České republice ho nenajdete. Vůně slivovice mu dodává nezaměnitelnou atmosféru Valašska," uvedl ředitel Wellness Horal Martin Pařízek.

V sobotu 7. listopadu se pak uskuteční Saunová noc s koupáním v termálních bazénech a saunováním za svitu svíček v prodloužené otevírací době do půlnoci. Osvětlená svíčkami bude i venkovní terasa v saunovém světě, jejíž atmosféru nyní umocňuje nová výstava exteriérových plastik zapůjčených zlínskou Galerií Kincová.

Saunové rituály se během Saunové noci budou konat každou hodinu.

V Holešově chystají zámeckou noc

Kdy: sobota 31. října od 17 do 22 hodin

Kde: zámek Holešov

Tradiční noční prohlídka holešovského zámku na závěr sezony se letos koná zítra. Nepřetržitý program Zámecké noci, tentokrát věnovaný historii památky a dobovým produkcím, začíná v 17 hodin a končí ve 22 hodin. V tomto časovém rozmezí mohou návštěvníci zámek navštívit kdykoli, čeká je celá plejáda vystoupení. Na nádvoří to budou šermířské souboje, rytířské turnaje, ukázky dochovaných bojových zbraní a zbroje a ohnivá a fakírská show. Večerní atmosféru zámeckého nádvoří doplní dobový jarmark s medovinou, koláči, klobásami a dalšími dobrotami.

Pravidelně po třiceti minutách se budou konat komentované prohlídky s kostýmovanými průvodci. Návštěvníci na ně však nemusí čekat, raně barokní stavbou se mohou projít sami. V sálech si zatančí historický tanec a zhlédnou divadelní představení.

Cena vstupného pro dospělé je 70, pro děti 40, děti do 3 let zdarma. Akce není kapacitně omezena.

Uvaří podle Velkomoravanů i pořadu Prostřeno

Kdy: pátek 30. října

Kde: Památník Velké Moravy ve Starém Městě

Chcete ochutnat, co se vařilo a jedlo v období Velké Moravy nebo nahlédnout do kuchyně připravené pro hosty soutěžního pořadu Prostřeno? Pokud ano, máte jedinečnou možnost tento pátek v Památníku Velké Moravy. Hodinový program obsahuje prohlídku expozice s výkladem o jídle v období Velké Moravy, zkoušku zručnosti v mletí obilí, krájení ovoce a zeleniny, přípravu nátěrek, vaření ovesné kaše a závěrečnou ochutnávku. Kapacita jedné skupiny je omezena na 30 osob, proto si návštěvu rezervujte. Začátek hodinové prohlídky je pouze dnes ve 14, 15 a 16 hodin.

V zoo oslaví Halloween

Kdy: celý víkend

Kde: Zoo Zlín

Zlínská zoo připravuje na zítřek speciální návštěvu areálu v duchu svátku Halloween. Všichni návštěvníci budou mít jedinečnou šanci vychutnat si strašidelnou procházku areálem zoo a užít si čarodějnic, duchů, kostlivců, pavouků a také originálních dýňových aranžmá. Dýně však udělají radost i zvířatům. Do výběhů surikat, hyen, slonů, tapírů nebo medvědů pracovníci zoo umístí vydlabané nebo plné dýně.

Chybět nebude ani tradiční dlabání dýní. Od půl druhé si zájemci budou moci vydlabat svou vlastní „dýňovou lampičku" na nádvoří zámku Lešná. „K Halloweenu neodmyslitelně patří světýlka a lampiony, doporučujeme proto vzít lampiony s sebou," říká Romana Bujáčková ze zlínské zoo. Pro všechny případy však u hlavního a sezonního vstupu zoo nabídne od 13 hodin k zakoupení celou lampionovou soupravu, tzn. lampion, svíčku a držátko.

Svou premiéru bude mít halloweenská komentovaná prohlídka zoo. Těšit se můžete na strašidelné povídání o zahradě a pohádkových bytostech, na děti pak čekají různá překvapení. Prohlídka odstartuje v 15.30 hod. u tropické haly.

Strašidelná výzdoba zoo bude k vidění během celého víkendu, v závislosti na počasí také v průběhu prvního listopadového týdne.

A dobrá zpráva nakonec: návštěvníci, kteří během víkendu zavítají do areálu zahrady v halloweenském kostýmu, získají při vstupu hezký dárek.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU