Den kraje nabídne koncert Hradišťanu, regionální produkty, zábavu i parní vlak

Čekají je zde hudební vystoupení mladých muzikantů, koncert Hradišťanu s Jiřím Pavlicou, ochutnávky regionálních potravin a vín, ukázky lidových řemesel, vzdělávací i zábavný program pro děti, prezentace středních škol a řada dalších lákadel. Mimozlínští návštěvníci se na akci mohou dopravit speciálním vlakem taženým parní lokomotivou Šlechtična.

V budově 21 se bude možno projet legendární pojízdnou Baťovou pracovnou a prohlédnout si výstavy věnované soutěžím Vesnice roku Zlínského kraje a Stavba roku Zlínského kraje. Na terase budovy bude probíhat pozorování Slunce speciálními dalekohledy.

Na platformě BAŤOVA INSTITUTU se postupně představí základní umělecké školy, mladé cimbálové muziky a folklorní soubory. Předána zde budou ocenění Férový zaměstnavatel a Perla Zlínska.

Vyvrcholením programu bude od 14:30 vystoupení Hradišťanu s Jiřím Pavlicou a následně zlínské skupiny AG Flek. Navštívit bude možno také krajské muzeum a galerii, kam bude vstup zdarma.

Na parkovišti Cream bude připravena Farmářská stezka a Festival řemesel pro děti. Malí návštěvníci se zde dozvědí mnoho zajímavého o životě domácích zvířat na statku, vyzkoušejí si těžkou práci farmářů, budou poznávat bylinky, zkusí si namlet mouku a upéct si své vlastní placky.

Na návštěvníky tu dále bude čekat také ochutnávka vín TOP Víno Slovácka 2017, stejně jako pestrá nabídka tradičních pochutin včetně produktů regionálních pivovarů. Absolvovat bude možno také projížďky v kočárech tažených koňmi.
Pestrý program pro Den Zlínského kraje chystají střední školy zřizované Zlínským krajem. Prezentovat se zde bude celkem 12 škol nejrůznějšího zaměření.

Například studenti potravinářské školy z Kroměříže předvedou výrobu zmrzliny a sýra včetně ochutnávek a Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm bude provádět rozbor vody (návštěvníci si mohou přinést vzorek 250 ml). (ex)

Historický vlak vypraví pro návštěvníky Dne Zlínského kraje České dráhy. Vlak vyjede v 7:54 z Valašského Meziříčí a přes Hulín a Otrokovice dorazí v 9:50 na nádraží Zlín-střed.

Odtud pak ještě vyrazí do Vizovic a zpět. Zpátky do Valašského Meziříčí pak ze Zlína-střed vyjede v 14:30. Prodej jízdenek bude probíhat přímo ve vlaku. 

Děti si dnes ve Zlíně mohou vyrobit letecká baťovská trička  

Zlín - Nadace Tomáše Bati se začala intenzivně věnovat osvětě v oblasti letecké výroby a letectví ve firmě Baťa všeobecně. Již dnes, v sobotu 23. září, přiblíží baťovské letectví také dětem, a to prostřednictvím tvořivé dílničky v rámci Sousedského festivalu, který se uskuteční v parku Komenského od 14 hodin. „V knihomodulu Baťa připravíme dětskou dílničku, ve které si budou moci děti namalovat vlastní tričko z kolekce Letíme s Baťou nebo poskládat prostorové dřevěné puzzle – složit si vlastní letadlo a to si také namalovat podle svých představ,“ uvedla Gabriela Culík Končitíková, projektová manažerka Nadace Tomáše Bati. (hed)

Vydejte se na pohádkovou prohlídku  

Zlín - Zámek Lešná se na dva dny stane sídlem sněhové královny. O tomto víkendu nabídne speciální pohádkové prohlídky nejen pro nejmenší návštěvníky. Jeden ze zámeckých sálů se promění v pokoj sněhové královny. Mocná vládkyně zimy, která dokáže člověka zmrazit jediným dotekem, bude procházet i ostatními komnatami a salonky. Průvodci v kostýmech zavedou děti do říše pohádek pomocí pohádkových úkolů, pohádkového čtení a vyprávění. Návštěvníci se mohou těšit i na pověst o duchovi z hradu Lukova, který žije ve starých skříních.

Michal pozve děti z Klobouk k snídani 

Valašské Klobouky - Pro děti z Valašských Klobouk a okolí chystá agentura Pragokoncert vystoupení Michala Nesvadby s programem Michal k snídani. Akce se koná v sobotu 30.září od 15 hodin v Kulturním domu Klobučan. 
Děti i jejich rodiče se podle organizátorů mohou těšit na zábavné a poučné představení. Michal bude dětem servírovat legrační pokrmy, třeba jablíčko v županu. "Michal při aktivním zapojení všech malých diváků v hledišti rozluští také velkou záhadu, co se vlastně stane s jídlem, které necháme na talíři nedojedené," prozradili organizátoři. Vstupenky na představení jsou k dostání v 
Turistickém informačním centru ve Valašských Kloboukách. (hed)

Zlín láká turisty na cestovatelském veletrhu v Plzni  

Zlín – Zlín, Zlínsko a Zlínský kraj mají rozhodně svým návštěvníkům co nabídnout. S tímto přesvědčením vyrazili pracovníci Oddělení cestovního ruchu a informací zlínského magistrátu do Plzně. V západočeské metropoli se účastní třetího největšího cestovatelského veletrhu u nás. Mezinárodní veletrh ITEP v průměru navštěvuje více než deset tisíc lidí.
„Téma letošního veletrhu zní bavíme se barokem,“ prozradila Eva Manišová, vedoucí oddělení cestovního ruchu a informací magistrátu. V posledních letech je na veletrhu kladen velký důraz i na doprovodný program, během něhož jsou vedeny debaty s cestovateli, vystupují regionální hudební kapely a hosté. Návštěvníci se tak letos mohou těšit například na vyprávění a autogramiádu protagonistů stále oblíbeného seriálu Policie Modrava, který se natáčel v šumavské přírodě. (hed)

Zámek Lešná zve na pohádkové prohlídky 

Zlín - Zámek Lešná se na dva dny stane sídlem Sněhové královny. O víkendu 23. a 24. září nabídne speciální pohádkové prohlídky nejen pro nejmenší návštěvníky. Jeden ze zámeckých sálů se promění v pokoj Sněhové královny. Mocná vládkyně zimy, která dokáže člověka zmrazit jediným dotekem, bude procházet i ostatními komnatami a salonky.
"Průvodci v kostýmech zavedou děti do říše pohádek pomocí pohádkových úkolů, pohádkového čtení a vyprávění. Návštěvníci se mohou těšit i na pověst o pohádkovém duchovi, který žije ve starých skříních z hradu Lukova. Děti uvidí lebku strašlivého draka, kterého přemohl princ Bajaja, a možná si odnesou domů i pírko kouzelného ptáčka," přiblížila vedoucí oddělení marketingu Romana Bujáčková.
Prohlídky začínají každou půlhodinu. První pohádková výprava vyrazí v 9.30, ta poslední v 16.30 hodin. (hed)

Den hradu Lukova  

Spolek přátel hradu a obec Lukov zvou na tradiční akci Den hradu Lukova v sobotu 23. září 2017 od 10 do 17 hodin. Součástí programu je prezentace stavebně záchranných prací provedených na hradě v roce 2017. Na desátou hodinu dopolední je naplánována mše svatá v kapli svatého Jana Křtitele. Jsou připraveny také výstavy Hrad Lukov v proměnách času a Ptáci na hradě a nad hradem. Ve 13 hodin je možné vydat se na komentovanou prohlídku hradu. (ex)SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI PIVA

Kdy: v sobotu 23. září od 13 hodin
Kde: výstaviště Floria v Kroměříži
Za kolik: 250 v předprodeji, 380 na místě, děti do 12 let zdarma
Kroměřížské výstaviště v sobotu už počtvrté hostí Svatováclavské slavnosti piva a gastronomie. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na pivní speciály moravských pivovarů, podzimní gurmánské pochoutky či nejrůznější pivní soutěže. V hudebním programu pak vystoupí Argema, Kamil Střihavka, Walda gang, Mandrage nebo Mig 21.

SLOVÁCKÝ FESTIVAL CHUTÍ A VŮNÍ

Kdy: sobota od 10 do 16 hodin
Kde: Muzeum v přírodě Rochus v Uherském Hradišti
Za kolik: 40, děti 20, rodinné 90 korun
Čtvrtý ročník gastrofestivalu věnovaného tradiční slovácké kuchyni propojí tradiční slovácké speciality s dobrým vínem a folklorem.

SOUČASNÁ POLSKÁ MALBA

Kdy: ode dneška
Kde: Zlín, ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU
V pátek 22. září mají návštěvníci Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně jedinečnou možnost dozvědět se více o současné polské malbě. V 17 hodin provede výstavou Na druhé straně (zrcadla). Současná polská malba ze sbírky Galeria Bielska BWA ředitelka polské galerie a kurátorka výstavy Agata Smalcerz. Výstavu mohou lidé navštívit ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do neděle 24. září.

GASTRO – FOLKLORNÍ FESTIVAL

Kdy: sobota od 9.30
Kde: Liptál, přírodní kulturní areál
Sedmý ročník festivalu zahrnuje Mistrovství Valašska a Lašska ve vaření a pojídání brynzových halušek. Uskuteční se též klání v pití žinčice, o nejdelší bramborovou slupku, o nejtěžšího chlapa a nejlehčí ženu či klání v pojídání sýrové niti.
Folklorní program začíná v 15.00. Vystoupí soubory Kyčera z Halenkova, Lipta Liptál, Whaakari Rotorua z Nového Zélandu a Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna.

Další tipy ze Zlínska

VÝŠLAP NA STRAŠIDELNÝ JANŮV HRAD

Kde: Vizovice
Kdy: dnes od 15:30
Největší tahák: Start od 15:30 do 17:00 u sídliště Janova hora. V 18:00 žonglování, v 19:00 komentovaná prohlídka Janova hradu a ve 20:00 začne ohňová show.

SOUSEDSKÝ FESTIVAL

Kde: Zlín, park Komenského
Kdy: sobota 14–19 hod.
Program: Nabídne setkání, zajímavosti, hudební, kreativní či cirkusové workshopy a více.

Další tipy ze Slovácka

JABLEČNÁ SLAVNOST

Kde: Hostětín
Kdy: neděle 24. září od 11 do 17 hodin
Za kolik: 80 korun dospělí, 20 děti.
Oč jde: Ochutnávka jablečných moučníků, moštů, jablek pečených i sušených. K tomu navíc bohatý doprovodný program.

BRODEXPO

Kde: Dům kultury v Uherském Brodě
Kdy: v pátek 22. září od 9 do 18, v sobotu 23. září od 8 do 13 hodin.
Za kolik: zdarma
Oč jde: Vystavovatelé všeho druhu nabídnou rady, jak si zvelebit dům, byt či zahradu.

Další tipy z Valašska

LINWOOD LEE TAYLOR TRIO (USA / CZ)

Kde: Valašské Meziříčí, Malá scéna za oponou
Kdy: neděle od 19.30
Oč jde: koncert amerického bluesmana

POLANSKÝ DUATLON

Kde: fotbalové hřiště ve Valašské Polance
Kdy: sobota od 9.30
Oč jde: závod v běhu a na horských kolech pro všechny generace

LOUČENÍ S LETNÍM ČASEM

Kde: Kemp Ranč Bystřička
Kdy: sobota od 14.00
Oč jde: koncerty kapel, setkání majitelů amerických vozů a další

Další tipy z Kroměřížska

NESLÝCHANĚ ZÁBAVNÝ VEČER

Kde: v Domě kultury v Kroměříži
Kdy: v pátek 22. září od 17 hodin
Oč jde: Kulturní akce poradenského centra pro sluchově postižené nabídne Petru Černockou, Heidi Janků nebo Bohuše Matuše.

BAROKNÍ SLAVNOST HRABĚTE Z ROTTALU

Kde: na zámku v Holešově
Kdy: v sobotu 23. září od 19.30 hodin
Oč jde: slavnostní koncert k 25. výročí založení Charity Holešov pod záštitou arcibiskupa Jana Graubnera