Na své si nakonec přijdou i vyznavači zimních radovánek. Ve vyšších polohách nasněžilo, a tak se konají i populární závody v bílé stopě.

Oceněné evropské filmy promítnou ve Vsetíně

Kdy: sobota 13. února

Kde: Vsetín, kino Vatra

Třetí ročník přehlídky s názvem Evropská filmová inventura bude v pátek a sobotu hostit kino Vatra ve Vsetíně. Dvoudenní festival přinese výběr toho nejzajímavějšího z evropských kinematografií posledních let.

Diváci se mohou těšit na deset filmů, na jejichž výrobě se podílelo dvanáct evropských zemí. Dohromady získaly snímky více než padesát ocenění. „Jde o pestrý mix většinou festivalových snímků, které z kapacitních důvodů nebylo možné zařadit do běžného programu kina či do programu Filmového klubu," přiblížil dramaturg kina Vatra Petr Mašata.

Vsetínská přehlídka nabídne animovaný film pro děti, válečná, kriminální i romantická dramata, komedie i dokument.

Páteční program začíná v 16 hodin. Diváci se mohou těšit na animovanou adaptaci populárního španělského komiksu pro děti Mortadelo a Filemón, válečné drama Diplomacie o pozadí osvobozování Paříže, islandské venkovské drama Berani a černou dánskou komedií O kuřatech a lidech.

Sobotní program začne v 10 hodin dopoledne dokumentem Druhý valčík z prostředí sportu a politiky, následovat bude estonské drama Free Range Balada o přijetí světa, historické romantické drama Láska šílená, švédský film Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě, thriller Druhá šance a na závěr norské erotické drama Slepá.

Sklářské kouzlení v zámku Kinských

Kdy: 14. února od 14 hodin

Kde: zámek Kinských Valašské Meziříčí

Na zámecké kouzlení se mohou v neděli těšit návštěvníci valašskomeziříčského zámku Kinských. Muzeum regionu Valašsko jej tady pořádá ve spolupráci se Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou ve Valašském Meziříčí. Organizátoři připravili pro zámecké hosty hravé odpoledne se sklářskými dílnami. „Těšit se tak je možné na výrobu krasohledu, hraní na skleničky či tvoření dekorací z barevných skleněných korálků. Chybět nebude ani sklářský jarmark se slušivými šperky ze skla, těžítky, vázami a dalšími skleněnými výrobky," poznamenala za organizátory Sklářského kouzlení Kamila Valoušková.

Pro děti je navíc připraveno hledání tajného kódu, který je zavede ke skleněnému pokladu. Sklářské kouzlení v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí začne v neděli ve 14 hodin. O hodinu později tu zahájí výstavu nejnovějších prací studentů meziříčské sklářské školy, kterým vévodí kolekce lázeňského skla.

V léčebně opět hostí ples dárců krve

Kdy: v sobotu 13. února od 20 hodin

Kde: sál Psychiatrické nemocnice v Kroměříži

Už dvanáctý ples dárců krve se tuto sobotu 13. února koná v sále Psychiatrické nemocnice v Kroměříži.

„Zahájení je naplánováno na 20 hodin, k tanci a poslechu bude hrát hudební skupina One Classic a součástí bude i předtančení, ve kterém se představí studentky Taneční konzervatoře Brno. Pohoštění během plesu zajišťuje střední hotelová škola v Kroměříži, cena vstupenky s místenkou činí 250 korun.

První výstava vín na Slovácku bude v Kudlovicích

Kdy: sobota 13. února od 13 hodin

Kde: kulturní dům v Kudlovicích

Vyznavačům lahodných vinných moků se letos jako první na Uherskohradišťsku otevřou v sobotu ve 13 hodin brány 17. ročníku Valentýnské výstavy vín v Kudlovicích. Vinaři se na ní pochlubí 307 vzorky vín.

„Převážná většina je jich z mimořádného ročníku 2015, takže se návštěvníci mají opravdu na co těšit," nechal se slyšet Michal Hruška, jeden z pořadatelů výstavy. Vzorky, které se na ní budou ochutnávat, už s týdenním předstihem degustovali odborně porotci. „Tituly šampionů poputují z Kudlovic přes kopec do Traplic. Mezi bílými víny se bodově nejvýše dostalo Rulandské bílé ročníku 2015 od Jiřího Rozumka a mezi červenými Camembert Moravia, ročník 2015, od Josefa Bičana," prozradil šampiony Michal Hruška.

Podruhé v historii kudlovických výstav vín bude udělena Cena starosty obce. Tou bude poctěn Stanislav Dočkal ze Starého Města. Výstava vín, kterou pořádá tamní organizace zahrádkářského svazu, se uskuteční v sobotu od 13 do 18 hodin, od 19 do 24 hodin se bude při víně besedovat u cimbálu. K tanci a poslechu bude hrát cimbálová muzika Mladí Burčáci.

Za dětmi do Uherského Brodu přijede Michal Nesvadba

Kdy: sobota 13. února od 16 hodin

Kde: Dům kultury v Uherském Brodě

Michal je kvítko. To je název programu pro děti, se kterým přijede do Uherského Brodu Michal Nesvadba. Na oblíbeného showmana se mohou nejmenší těšit v sobotu od 16 hodin v Domě kultury.

Michal Nesvadba v novém pořadu dokáže, že bez ohledu na počasí i roční období během představení rozkvete celé jeviště. Změní nejen scénu, ale i sám sebe. A to ještě nevíte, co se děje za plotem v Michalově zahrádce. Kopretina zpívá, kaktus do všeho mluví, konev má rýmu a umělá kytka z toho má dokonce legraci. Michal Nesvadba v novém představení plně rozvíjí hru s barevnými samolepicími páskami. Vytáčí metry a metry pásek, ze kterých vyrábí květiny jako živé jen si přivonět.

V Babicích budou tančit moravskou besedu

Kdy: sobota 13. února od 19.30 hodin

Kde: kulturní dům v Babicích

Pokud nevíte, kam si vyrazit v sobotu večer zatancovat a dobře se pobavit, pak tou pravou volbou bude VI. ročník krojového plesu v Babicích. V ráj slováckých krojů se od půl osmé večer promění babický kulturní dům, v němž budou krojovaní tancovat kolem jednadvacáté hodiny moravskou besedu, upravenou jako salonní tanec.

„Z naší obce ji budou tancovat dvě kolečka po osmi krojovaných, účast přislíbily taneční páry z Hluku a věřím, že si besedu přijedou zatancovat Kyjovští a Skoroničtí z Hodonínska," informoval Mirosl

av Káňa, loňský babický mladší stárek.

Pořadatelem plesu je hodová chasa a záštitu nad ním převzala obec. K tanci a poslechu bude hrát dechová hudba Boršičanka Antonína Koníčka a cimbálová muzika Cifra.