Kromě vystavených exponátů návštěvníci uvidí členy řádu i jejich hosty přímo při práci. „Kovářské dny budou mít mezinárodní účast, vedle Slováků přijedou i Belgičané a Francouzi. Své umění předvedou nejen muži, ale také několik žen,“ prozradil Jozef Šik člen občanského sdružení HB Collegium, jehož je řád součástí.

Návštěvníci se už nyní těší. „Je to jistě zajímavá akce. Obzvlášť to bude zajímavé pro děti. Kde jinde uvidíte poctivou ruční práci,“ poznamenal návštěvník hradu Jaroslav Misler.

Řád buchlovských kovářů se zrodil při prvních kovářských dnech. Dvanáctka zakládajících členů z celé republiky měla již od začátku jasno, že chtějí vytvořit prestižní seskupení. „Stát se členem nebude jen tak. Vyjma těch, co řád zakládali, se nový zájemci o členství budou muset aktivně zapojit do tří kovářských dnů na Buchlově a zde vytvořená díla darovat hradu,“ vysvětlil velmistr řádu Stanislav Branný z Krmelína u Ostravy.

Aktivity kovářského řádu vítá i kastelán Buchlova Rostislav Jošek. „Kovárna, která by měla vzniknout v bývalé vápence, však musí být co možná nejvěrnější replikou renesanční dílny, včetně použitých technologií, materiálů a nářadí,“ poznamenal před časem kastelá