„Programová nabídka je ještě bohatší a nabitější než v předchozích ročnících. Opět se vrátíme do doby rabína Šacha a oživíme židovskou historii města, která k Holešovu nesmazatelně patří. Opět nás čeká program zcela zaplněný hudbou, historií, uměním, kulturními zážitky i vzděláním,“ vyjmenovala mluvčí holešovské radnice Jana Rohanová.

Festival začne v úterý v půl čtvrté odpoledne otevřením pietního místa, kde stávala takzvaná Nová Synagoga, než byla v během druhé světové války zničena. Aktu se zúčastní také izraelský velvyslanec Daniel Meron.

Oficiální zahájení se pak uskuteční v sedmnáct hodin ve velkém sále holešovského zámku. To je spojeno s vernisáží fotografií Jindřicha Buxbauma a chybět nebude ani hudební podklad.
A hudbou bude program také pokračovat.

„Při zahájení festivalu vystoupí na nádvoří holešovského zámku nesmírně energický až východně divoký Keschauer klezmer band z Košic, z jehož hudby přímo srší orientální rytmy i melodie,“ popsala Jana Rohanová.

Klezmer s nádechem Moravy pak ve čtvrtek 27. července představí Rabi Gabi a.G z Uherského Hradiště: ti vznikli z cimbálové muziky a slovácký folklor se nezapře ani v jejich klezmerových skladbách. V sobotu pak vystoupí také neo-klezmerová kapela Mojše band.

Festival ale nebude jen o klezmerové hudbě. „Každodenně se uskuteční koncerty komorního charakteru v synagoze, na náměstí i na nádvoří zámku a můžeme se těšit jak na místní hudebníky, tak i na špičkové české i zahraniční interprety,“ připomněla mluvčí.

Chybět nebude ani tradiční vrchol festivalu v podobě vystoupení Big Bandu Josefa Hájka s rovnou několika hosty.

V rámci programu se uskuteční také několik menších koncertů, přednášek nebo minikurzy hebrejštiny, vstupné na ně je přitom většinou maximálně symbolické.

Město si pro návštěvníky letos připravilo i několik novinek: těmi jsou třeba festivalové noviny, které budou vycházet každý den a informovat o dění, nebo festivalový stan. V něm bude možné koupit vstupenky, plány města, informovat se na jednotlivé akce i jejich místo konání.

Festival v neděli završí Cesta za poznám IV. – Brno židovské. Jak název zájezdu napovídá, účastníci budou mít možnost se seznámit s židovskou kulturou jihomoravské metropole. Počet míst je ale omezený a zájemci se tedy musí přihlásit předem na Městském informačním středisku Holešov.