„Představují se na něm účastníci kurzu, kteří se na tuto známou akci sjíždějí nejenom z České a Slovenské republiky, ale i z celé Evropy. Celá akce se koná pod záštitou Zlínského kraje,“ dodává za organizátory Jana Slovenčíková.

Vyvrcholením celé přehlídky bude nastudování a provedení tří známých kantát Antonia Vivaldiho, a to Beatus vir, Dixit Dominus a jedné z nejznámějších barokních kompozic – Gloria.

Skladby zazní v podání devadesátičleného ansámblu složeného z lektorů a frekventantů školy.

Zážitek plný barev

„Právě Vivaldiho Gloria je osvědčeným kvalitním titulem, při jehož provedení však chceme zdůraznit stylové pojetí a zbavit skladbu romantizujících klišé, kterými často bývá poznamenána,“ prozradil dirigent Roman Válek, který zároveň dodal, že i nejnáročnější posluchače čeká opravdu nevšední a zvukově neobyčejně barevný zážitek.

S dalším ročníkem přichází také velké novinky. Tou největší je především místo konání. Po třech letech, kdy Letní škola barokní hudby strávila v městečku Kelč, se přestěhovala do prostředí nadmíru inspirativního. Město Holešov mělo tu čest, aby se tentokrát veškerá výuka a většina koncertů odehrály na tamějším zámku.

„Jsme velmi vděčni za mimořádně vstřícný přístup města a Městského kulturního střediska Holešov. Stejně jako my jsou i místní přesvědčeni, že barokní hudba na místní zámek patří. Věřím, že všichni budou nadšeni a genius loci přispěje k tvůrčí atmosféře kurzů,“ říká hlavní produkční kurzů Johana Obršlíková. Další významnou novinkou, která stojí za to zmínit, je místo, kde se bude konat poslední koncert. Bude jím zlínské Kongresové centrum. Proč se pořadatelé rozhodli využít sice jeden z nejprestižněj­ších, ale s barokem příliš nekorespondujících prostor v ČR?

„Kongresové centrum ve Zlíně se může pochlubit dokonalou akustikou, srovnatelnou s pražským Rudolfinem. Právě to je důvodem pro uvedení vokálně instrumentálních děl,“ vysvětluje sbormistryně Tereza Válková a zároveň dodává, že vždy chtěli uskutečnit jeden ze závěrečných koncertů ve Zlíně. „Nyní, kdy byl otevřen tento skvělý sál, můžeme konečně završit průběh kurzů v krajském městě, kam jistě koncert tohoto významu patří,“ míní.

Představí se i jedinečný dirigent

Významnou osobností Letní školy barokní hudby je dirigent a zlínský rodák Roman Válek. Ten doposud řídil většinu orchestrů v České republice a intenzivně spolupracuje se zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů .

Rozsáhlé zkušenosti získané v oblasti kantátové uplatňuje jako operní dirigent. Už za dob studií provedl s velkým úspěchem madrigalovou operu G. Torelliho I fidi Amanti pro Mezinárodní hudební festival Brno s Magdalenou Koženou.

Tento český sbormistr, dirigent a hudební pedagog, bratr herečky Jany Válkové, nahrál během své kariéry více než pětadvacet hudebních alb a spolupracoval s mnoha rozhlasovými stanicemi po celé Evropě. Na Letní školu barokní hudby se sjíždí každý rok mezinárodní tým lektorů. Ti předávají mladým a nadšeným studentům své znalosti a zkušenosti formou praktické výuky, přednášek a hlavně osobním příkladem na koncertech v kurzu.

„Za dobu trvání LŠBH se zde zúčastnilo přes třicet lektorů a více než šest stovek studentů nejen z ČR, ale také Slovenska, Polska, Maďarska, Španělska, Francie, Holandska, Mexika, USA, Německa, Ruska, Japonska, Srí Lanky,“ prozradila hlavní produkční kurzů Obršlíková a zároveň podotkla, že studenti se vzdělávali ve dvaceti různých interpretačních oborech a společně nastudovali významná díla.

Závěrečné koncerty jsou naplánovány již na tento pátek od 19 hodin v holešovském zámku, sobotu od 18 hodin v bazilice na sv. Hostýně a konečně poslední nedělní od 16 hodin ve zmíněném zlínském Kongresovém centru.

„Celkově na Letní škole vystoupí devadesátičlenný sbor, orchestr a sólisté, špičkoví umělci z celé Evropy,“ dodala na závěr Obršlíková.