VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlavně chci obstát sám před sebou

Zlín - Karel Plíhal patří na české hudební scéně k velkým básníkům a písničkářům dnešní doby. Ačkoliv nemá žádné hudební vzdělání, muzikou se živí už pětadvacet let. Písně, které dokáží pohladit, lákají do klubů a koncertních sálů jeho vrstevníky, mladé lidi i děti.

16.9.2008
SDÍLEJ:

Katel PlíhalFoto: DENÍK/repro

Příznivci muzikanta byli patrně zklamaní, když před dvěma lety oznámil koncertní přestávku. Ta právě skončila. Sál Otrokovické Besedy se v pondělí večer zaplnil jeho fanoušky a Karel Plíhal odstartoval na Moravě svoji koncertní šňůru.

Jaký byl návrat na pódium po téměř dvou letech?

Hezký. No, je to začátek další práce. Nový impuls. Publikum mě skvěle podrželo. Na to, jak jsem byl nervózní, byli lidi skvělí.

Chcete mi říct, že i po pětadvaceti letech koncertování se vás stále drží tréma?

No děsně! A je to ještě horší, když z toho na nějakou dobu člověk vypadne. To je potom síla. Ale nestěžuju si. Přestávku jsem si udělal z vlastního rozhodnutí, takže je to můj problém. Samozřejmě člověk vypadne ze svých zažitých rituálů. Hraní na pódiu je něco jiného než si brnkat v kuchyni.

To jste dva roky jen odpočíval?

Tak dva roky to nebyly, pouze rok a tři čtvrtě. No vlastně ano. Já jsem nedělal skoro nic. Vyresetoval jsem svůj systém, natáhl jsem poslední operační verzi, dal jsem se trošku zdravotně dohromady, odpočinul jsem si. Před pauzou jsem hodně koncertoval a vybralo si to svoji daň. Když jeden hodně hraje, dřív nebo později se z toho stane stereotyp. A toho já se bojím. Cítil jsem, že se potřebuju vyčistit psychicky i tělesně. Byl to příjemný odpočinek a zklidnění se, abych měl další impulsy do práce a abych se na ni těšil.

On to nebyl jen odpočinek, ale také práce na nové desce, ne?

Práce, to je trošku zavádějící slovo.

Tak to uveďte na pravou míru.

(Smích.) Práce je třeba natáčení nebo cvičení na kytaru. Když vznikají nové písničky, nemůžu to nazvat prací. Jsou to nápady. Příjemné očekávání a zároveň strach, zda to bude dobré.

Dá se při psaní písní nějakým způsobem tlačit na pilu nebo nápad musí přijít sám? Je to otázka píle a rozhodnutí, teď si sednu a něco hodím na papír nebo vás musí navštívit múza?

Ono je to těžké. Nechci ze sebe dělat starce, ale když hrajete téměř třicet let, pak logicky s věkem to jde určitě hůř. Když je člověk mladý, má energii a tvůrčí potenciál. Jak jde čas, víc hlídá, má větší sebereflexi, nechce se opakovat. A hlavně chce obstát sám před sebou. Myslím, že je to stejné v každém oboru. Nejenom v hudbě.

Vy si rád hrajete se slovíčky. Vím, že to bude asi těžké, ale myslíte, že byste tady mohl střihnout pár veršů ke včerejšímu koncertu?

(Smích.) Víte, já čekám, až se po ránu obnoví všechny životní funkce.

Vy jste stále v očekávání…

To víte, že jo! (Smích.) V příjemném očekávání.

V jednom rozhovoru před tím plánovaným volnem jste uvedl, že trošku odbočíte od jazzu, který vlastně ani tak není vaší doménou a vrátíte se k posmutnělé poetice. Zdařil se původní záměr?

No posmutnělé snad ne. Já se snažím, abych nerozplakal sám sebe. (Smích.) Snažím se, abych se sebestředně nedojímal. Mám už vybudovaný určitý obranný systém. Když mám trošku ponuřejší píseň, snažím se ji nějak nakopnout. A co se týká toho jazzu, právě on byl odbočením. Když jsem zhudebnil Kainarovy básně, byla to velmi příjemná změna. Každý se občas snažíme vypadnout ze svého stereotypu, ze svého světa. Zkusit, jestli na to vůbec mám. Tak jsem si to zkusil a teď se vrátím ke svému stylu.

Vzpomněl jste Josefa Kainara. Proč jste si vybral právě jeho? Čím je vám blízký?

Teď ho pominu jako básníka nebo jako člověka spjatého s režimem. Tohle vůbec neřeším. Prostě psal krásné texty, které mě nesmírně oslovily.

Pojďme zpátky k vašim plánům. Kromě návratu ke svému hudebnímu stylu jste také plánoval najít pár mladých hudebníků a založit kapelu. Podařilo se?

Zatím v tom nemám úplně jasno. Ale patrně skupina jako taková nebude. Myslím, že můj projev je poměrně tichý. Nejsem žádný zpěvák se znělým hlasem, který by utáhl kapelu. Ale pokud všechno dobře půjde, budu mít k sobě slovenského kytaristu Petera Bindera. Bude to takové mírné, nenásilné obohacení toho, co už dělám. Zkoušel jsem i bicí a basu, ale nezdálo se mi, že by ten přínos byl až tak velký.

Venku je docela uplakané počasí. Ve vašem repertoáru je i písnička Prší. Kdy vznikla? Pršelo tehdy?

(Smích.) Určitě ne. U mne to spíš funguje tak, že si píšu, co mě zrovna napadne, do zásoby. A někdy se mi z toho něco sejde. Ale možná pršelo. Já fakt nevím, už je to strašně dlouho. To máte tak. Já nepovažuji svoje písničky za nějakou generační výpověď.

Opět jsme se dostali ke vzpomínání. Můžete zavzpomínat na Petra Zelenku a jeho Rok ďábla?

Já to nedokážu zevnitř objektivně posoudit.

Netrvám na objektivitě. Jaká byla spolupráce a natáčení?

Víte, mne se to až tak netýkalo. Vždycky ráno jsem byl naložen do auta a odvezen na plac, kde byla příjemná parta mých kamarádů. Vlastně jsem to nebral ani jako práci. Byla to příjemná změna.

Jak tak pozoruju, vy si žijete příjemný život…

(Smích.) Na všem se dá najít něco příjemného, aby člověk vůbec přežil, ne? Ale zpátky k Petrovi. Myslím, že se toho se svojí poetikou zhostil velice dobře. Nešlo o to být tam sám za sebe, jako spíš být součástí celku. A to mi vyhovuje.

Když jsme spolu mluvili minulý týden, vzpomínal jste, jak vás rodiče nutili do hry na housle. Nezměnil se váš vztah k nim? Nezahrajete si občas?

Opravdu ne. Vlastně naposled jsem na ně hrál po vojně v nějaké kapele, ale bylo to míněno spíše jako humor než jako seriozní hra. Housle jsou těžký nástroj, kterému se člověk musí celý život věnovat, pokud chce něco dokázat. Vlastně ani nevím, kde to vzniklo, že děti v té době musely hrát na housle.

Ani trošku vás to nebavilo?

Fakt ne. Ani trochu.

Které ženské jméno ještě chybí ve vaší sbírce básniček?

Já nevím, musel bych se podívat. Ale když nad tím tak přemýšlím, určitě mi chybí Silvie…

Ale to je strašná chyba.

No jo. Na Silvii jsme ztroskotali. (Smích.)

Naposledy jste pro Zlínský deník dělal rozhovor před dvěma lety s mojí předchůdkyní a tehdy jste řekl, že jste se právě čerstvě doma zbavili televize. Náramně jste si to pochvaloval. Stále se vaše domácnost bez televize obejde?

Domácnost je bez televize, ale nejsme až tak odstřižení od všeho dění. Občas se podívám na nějaké filmy na počítači, natočím si zajímavý koncert. Teď mám další novinku, čerstvě jsem zrušil internet.

V době internetového boomu? Jdete proti proudu. Kdo ho nemá, ten si ho zařizuje a Karel Plíhal internet ruší…

(Smích.) No jo. Už měsíc jsme bez internetu a nevěřila byste, jaká je to úleva. Internet je dobrý, ale myslím, že já osobně ho už nepotřebuju. Spíš mě to zdržovalo od práce.

Nepřijde na řadu jako další mobil?

Napadlo mě to, ale bohužel ne. (Smích.)

Jste známý svojí láskou ke knihám. Která teď přitahuje vaši pozornost?

Teď jsem si koupil krásnou knížku Špeky. Napsal ji Grant Rob, jeden z autorů Červeného trpaslíka. Je úžasná.

A co vaše knížka Jako Cool v plotě? Dělá vám radost?

Určitě je příjemné, že ji lidi chtějí. Nikdy by mě nenapadlo, že o ni bude takový zájem.

Pracujete už na další?

Mám asi sto nových básniček za poslední rok, ale samozřejmě po autocenzuře z toho půlka vypadne.

Proč? Jste tak sebekritický?

To ne. Ale je rozdíl psát básničky do knížky a psát básničky na koncerty. Tam to odsýpá strašně rychle a některé jsou určené spíše na to, aby to celé trošku shodily. Takže jsou prvoplánovější. Zatímco další knížku bych chtěl jen z těch, které mě oslovují i nějak jinak. Nejenom fór nebo rým. Snažím se neopakovat se. Takže snad bude knížka ještě lepší.

Váš syn je také muzikant. Nechystáte nějaký společný projekt?

V létě jsme o tom docela dost uvažovali, ale pak jsme se dohodli, že by to nebylo dobře. Přeci jenom musí jít vlastní cestou. Já se bojím, že bych ho zatáhl do něčeho, co mu třeba není úplně blízké. On musí sám za sebe. Nemáme společnou živnost, jak se dědí třeba v klanu mlynářském, nebo tak…

Kytaru nezdědí?

Zdědí, už se prevít těší. (Smích.) To je náš rodinný černý humor, jen pro upřesnění.

Dobře. Syn se těší na kytaru. Na co se těší Karel Plíhal?

Nebudu vám lhát, včera jsem se trochu bál. Zpíval jsem pár nových písniček z chystané desky, zazněly také nové básničky a teď se moc těším, že se pustím pořádně do práce, abych to dodělal. Na koncertech se zklidním, dodělám desku a tak.

A pak budou další dva roky prázdnin, abyste si pročistil hlavu…

(Smích.) To ne. Bylo to docela extrémní a stačilo to. Ale bylo fajn to zkusit.

Autor: Hana Pospíšilová

16.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Potravinářství - Potravinářství Pekař 25 000 Kč

Pekaři pekař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Podhradní Lhota - noční výroba pečiva, - vyučení v oboru výhodou, flexibilita, spolehlivost, PD: 17:30-2:00 hod., práce 5 dní v týdnu, nástup možný ihned, - benefity - příspěvek na dopravu, příspěvek na stravu, - kontakt osobně na pracovišti Po-Pá (od 17:00 hod.), nebo telefonicky Po-Pá (8:00 - 16:00 hod.). Pracoviště: Květoslav duchoň, 768 71 Rajnochovice. Informace: Duchoňová, +420 573 391 231,733 729 561.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 100 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) elektromontér - ČR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Holešov - pracoviště dle zakázek v rámci okresu, - vyučení v oboru, praxe v oboru výhodou, - pracovní doba Po-Pá 7:00-15:30 hod., víkendy volné, nástup možný ihned, - kontakt osobní je možný každou středu od 8:00-11:00 hod. (p. Polcar 737 261 433) , dále kontakt telefonicky Po-Pá (8:00 - 15:00 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: polcar@emkad.com. Pracoviště: Emkad cz, s.r.o., Plačkov, č.p. 598, 769 01 Holešov. Informace: Kouřil, Polcar, +420 737 261 431,737 261 433.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 900 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Bystřice pod Hostýnem, - Vyučení v oboru podmínkou, praxe v oboru nutná, - PD 6:00 - 14:30 hodin, 25 dní dovolené, - Kontakt je nutné dohodnout předem telefonicky - Marcela Hlobilová, tel.: 724 320 181, příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: msbelidlabph@tiscali.cz. Pracoviště: Mateřská škola, bystřice pod hostýnem, bělidla 1168, okres kroměříž, Bělidla, č.p. 1168, 768 61 Bystřice pod Hostýnem 1. Informace: Marcela Hlobilová, +420 724 320 181.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Fakturant 17 500 Kč

Fakturanti fakturant/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Koryčany (býv. učiliště Koryny), - požadavky: SŠ vzdělání, vhodné i pro absolventy - praxe na obdobné pozici výhodou, práce s PC, řidičský průkaz "B" podmínkou, ovládání účetního sytému výhodou, dobrá znalost českého jazyka-gramatiky, profesionální vystupování a reprezentace společnosti, - doba určitá 1 rok s možností prodloužení, - kontakt osobně na pracovišti je možný každou středu v čase (11:00 - 12:00 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem zasílejte na e-mail: info@dnmcompany.cz. Pracoviště: D n m company s.r.o. - koryčany, Nádražní, č.p. 260, 768 05 Koryčany. Informace: Ilona Blanařová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 21. března 2018

Tresty pro důchodce-únosce a dopadení lupiče-cyklisty: prohlédněte si videa dne

Ilustrační foto.

Krajské a nižší fotbalové soutěže se rozjedou jen částečně. Záleží na klubech

Porouchané auto stihl někdo u Koryčan za dny dny majitelce vykrást

Dost nepříjemné překvapení v už tak nemilé situaci čekalo v úterý ráno šestadvacetiletou ženu z Kroměřížska: po dvou dnech se totiž vrátila ke Škodě Fabia, kterou kvůli poruše odstavila na polní cestě mezi Střílkami a Koryčany.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 20. února 2018.

Mateřinka z Kroměříže vyhrála deset tisíc ve výtvarné soutěži

Milý finanční příspěvek získala v minulých dnech Mateřská škola Spáčilova z Kroměříže: zvítězila totiž ve výtvarné soutěži a její zástupci tak mohli převzít výhru ve výši deset tisíc korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT