VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlavně chci obstát sám před sebou

Zlín - Karel Plíhal patří na české hudební scéně k velkým básníkům a písničkářům dnešní doby. Ačkoliv nemá žádné hudební vzdělání, muzikou se živí už pětadvacet let. Písně, které dokáží pohladit, lákají do klubů a koncertních sálů jeho vrstevníky, mladé lidi i děti.

16.9.2008
SDÍLEJ:

Katel PlíhalFoto: DENÍK/repro

Příznivci muzikanta byli patrně zklamaní, když před dvěma lety oznámil koncertní přestávku. Ta právě skončila. Sál Otrokovické Besedy se v pondělí večer zaplnil jeho fanoušky a Karel Plíhal odstartoval na Moravě svoji koncertní šňůru.

Jaký byl návrat na pódium po téměř dvou letech?

Hezký. No, je to začátek další práce. Nový impuls. Publikum mě skvěle podrželo. Na to, jak jsem byl nervózní, byli lidi skvělí.

Chcete mi říct, že i po pětadvaceti letech koncertování se vás stále drží tréma?

No děsně! A je to ještě horší, když z toho na nějakou dobu člověk vypadne. To je potom síla. Ale nestěžuju si. Přestávku jsem si udělal z vlastního rozhodnutí, takže je to můj problém. Samozřejmě člověk vypadne ze svých zažitých rituálů. Hraní na pódiu je něco jiného než si brnkat v kuchyni.

To jste dva roky jen odpočíval?

Tak dva roky to nebyly, pouze rok a tři čtvrtě. No vlastně ano. Já jsem nedělal skoro nic. Vyresetoval jsem svůj systém, natáhl jsem poslední operační verzi, dal jsem se trošku zdravotně dohromady, odpočinul jsem si. Před pauzou jsem hodně koncertoval a vybralo si to svoji daň. Když jeden hodně hraje, dřív nebo později se z toho stane stereotyp. A toho já se bojím. Cítil jsem, že se potřebuju vyčistit psychicky i tělesně. Byl to příjemný odpočinek a zklidnění se, abych měl další impulsy do práce a abych se na ni těšil.

On to nebyl jen odpočinek, ale také práce na nové desce, ne?

Práce, to je trošku zavádějící slovo.

Tak to uveďte na pravou míru.

(Smích.) Práce je třeba natáčení nebo cvičení na kytaru. Když vznikají nové písničky, nemůžu to nazvat prací. Jsou to nápady. Příjemné očekávání a zároveň strach, zda to bude dobré.

Dá se při psaní písní nějakým způsobem tlačit na pilu nebo nápad musí přijít sám? Je to otázka píle a rozhodnutí, teď si sednu a něco hodím na papír nebo vás musí navštívit múza?

Ono je to těžké. Nechci ze sebe dělat starce, ale když hrajete téměř třicet let, pak logicky s věkem to jde určitě hůř. Když je člověk mladý, má energii a tvůrčí potenciál. Jak jde čas, víc hlídá, má větší sebereflexi, nechce se opakovat. A hlavně chce obstát sám před sebou. Myslím, že je to stejné v každém oboru. Nejenom v hudbě.

Vy si rád hrajete se slovíčky. Vím, že to bude asi těžké, ale myslíte, že byste tady mohl střihnout pár veršů ke včerejšímu koncertu?

(Smích.) Víte, já čekám, až se po ránu obnoví všechny životní funkce.

Vy jste stále v očekávání…

To víte, že jo! (Smích.) V příjemném očekávání.

V jednom rozhovoru před tím plánovaným volnem jste uvedl, že trošku odbočíte od jazzu, který vlastně ani tak není vaší doménou a vrátíte se k posmutnělé poetice. Zdařil se původní záměr?

No posmutnělé snad ne. Já se snažím, abych nerozplakal sám sebe. (Smích.) Snažím se, abych se sebestředně nedojímal. Mám už vybudovaný určitý obranný systém. Když mám trošku ponuřejší píseň, snažím se ji nějak nakopnout. A co se týká toho jazzu, právě on byl odbočením. Když jsem zhudebnil Kainarovy básně, byla to velmi příjemná změna. Každý se občas snažíme vypadnout ze svého stereotypu, ze svého světa. Zkusit, jestli na to vůbec mám. Tak jsem si to zkusil a teď se vrátím ke svému stylu.

Vzpomněl jste Josefa Kainara. Proč jste si vybral právě jeho? Čím je vám blízký?

Teď ho pominu jako básníka nebo jako člověka spjatého s režimem. Tohle vůbec neřeším. Prostě psal krásné texty, které mě nesmírně oslovily.

Pojďme zpátky k vašim plánům. Kromě návratu ke svému hudebnímu stylu jste také plánoval najít pár mladých hudebníků a založit kapelu. Podařilo se?

Zatím v tom nemám úplně jasno. Ale patrně skupina jako taková nebude. Myslím, že můj projev je poměrně tichý. Nejsem žádný zpěvák se znělým hlasem, který by utáhl kapelu. Ale pokud všechno dobře půjde, budu mít k sobě slovenského kytaristu Petera Bindera. Bude to takové mírné, nenásilné obohacení toho, co už dělám. Zkoušel jsem i bicí a basu, ale nezdálo se mi, že by ten přínos byl až tak velký.

Venku je docela uplakané počasí. Ve vašem repertoáru je i písnička Prší. Kdy vznikla? Pršelo tehdy?

(Smích.) Určitě ne. U mne to spíš funguje tak, že si píšu, co mě zrovna napadne, do zásoby. A někdy se mi z toho něco sejde. Ale možná pršelo. Já fakt nevím, už je to strašně dlouho. To máte tak. Já nepovažuji svoje písničky za nějakou generační výpověď.

Opět jsme se dostali ke vzpomínání. Můžete zavzpomínat na Petra Zelenku a jeho Rok ďábla?

Já to nedokážu zevnitř objektivně posoudit.

Netrvám na objektivitě. Jaká byla spolupráce a natáčení?

Víte, mne se to až tak netýkalo. Vždycky ráno jsem byl naložen do auta a odvezen na plac, kde byla příjemná parta mých kamarádů. Vlastně jsem to nebral ani jako práci. Byla to příjemná změna.

Jak tak pozoruju, vy si žijete příjemný život…

(Smích.) Na všem se dá najít něco příjemného, aby člověk vůbec přežil, ne? Ale zpátky k Petrovi. Myslím, že se toho se svojí poetikou zhostil velice dobře. Nešlo o to být tam sám za sebe, jako spíš být součástí celku. A to mi vyhovuje.

Když jsme spolu mluvili minulý týden, vzpomínal jste, jak vás rodiče nutili do hry na housle. Nezměnil se váš vztah k nim? Nezahrajete si občas?

Opravdu ne. Vlastně naposled jsem na ně hrál po vojně v nějaké kapele, ale bylo to míněno spíše jako humor než jako seriozní hra. Housle jsou těžký nástroj, kterému se člověk musí celý život věnovat, pokud chce něco dokázat. Vlastně ani nevím, kde to vzniklo, že děti v té době musely hrát na housle.

Ani trošku vás to nebavilo?

Fakt ne. Ani trochu.

Které ženské jméno ještě chybí ve vaší sbírce básniček?

Já nevím, musel bych se podívat. Ale když nad tím tak přemýšlím, určitě mi chybí Silvie…

Ale to je strašná chyba.

No jo. Na Silvii jsme ztroskotali. (Smích.)

Naposledy jste pro Zlínský deník dělal rozhovor před dvěma lety s mojí předchůdkyní a tehdy jste řekl, že jste se právě čerstvě doma zbavili televize. Náramně jste si to pochvaloval. Stále se vaše domácnost bez televize obejde?

Domácnost je bez televize, ale nejsme až tak odstřižení od všeho dění. Občas se podívám na nějaké filmy na počítači, natočím si zajímavý koncert. Teď mám další novinku, čerstvě jsem zrušil internet.

V době internetového boomu? Jdete proti proudu. Kdo ho nemá, ten si ho zařizuje a Karel Plíhal internet ruší…

(Smích.) No jo. Už měsíc jsme bez internetu a nevěřila byste, jaká je to úleva. Internet je dobrý, ale myslím, že já osobně ho už nepotřebuju. Spíš mě to zdržovalo od práce.

Nepřijde na řadu jako další mobil?

Napadlo mě to, ale bohužel ne. (Smích.)

Jste známý svojí láskou ke knihám. Která teď přitahuje vaši pozornost?

Teď jsem si koupil krásnou knížku Špeky. Napsal ji Grant Rob, jeden z autorů Červeného trpaslíka. Je úžasná.

A co vaše knížka Jako Cool v plotě? Dělá vám radost?

Určitě je příjemné, že ji lidi chtějí. Nikdy by mě nenapadlo, že o ni bude takový zájem.

Pracujete už na další?

Mám asi sto nových básniček za poslední rok, ale samozřejmě po autocenzuře z toho půlka vypadne.

Proč? Jste tak sebekritický?

To ne. Ale je rozdíl psát básničky do knížky a psát básničky na koncerty. Tam to odsýpá strašně rychle a některé jsou určené spíše na to, aby to celé trošku shodily. Takže jsou prvoplánovější. Zatímco další knížku bych chtěl jen z těch, které mě oslovují i nějak jinak. Nejenom fór nebo rým. Snažím se neopakovat se. Takže snad bude knížka ještě lepší.

Váš syn je také muzikant. Nechystáte nějaký společný projekt?

V létě jsme o tom docela dost uvažovali, ale pak jsme se dohodli, že by to nebylo dobře. Přeci jenom musí jít vlastní cestou. Já se bojím, že bych ho zatáhl do něčeho, co mu třeba není úplně blízké. On musí sám za sebe. Nemáme společnou živnost, jak se dědí třeba v klanu mlynářském, nebo tak…

Kytaru nezdědí?

Zdědí, už se prevít těší. (Smích.) To je náš rodinný černý humor, jen pro upřesnění.

Dobře. Syn se těší na kytaru. Na co se těší Karel Plíhal?

Nebudu vám lhát, včera jsem se trochu bál. Zpíval jsem pár nových písniček z chystané desky, zazněly také nové básničky a teď se moc těším, že se pustím pořádně do práce, abych to dodělal. Na koncertech se zklidním, dodělám desku a tak.

A pak budou další dva roky prázdnin, abyste si pročistil hlavu…

(Smích.) To ne. Bylo to docela extrémní a stačilo to. Ale bylo fajn to zkusit.

Autor: Hana Pospíšilová

16.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 25 000 Kč Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Koordinátor podpory v oblasti sociálních služeb. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště: Obce – Kostelany, Lutopecny, Zlobice, Věžky, Počenice – Tetětice, Rataje, - Pracovní náplň: pomoc pečujícím osobám, poradenství v oblasti sociálních služeb, edukace, specifické poradenství v oblasti kombinování formální a neformální péče, poradenství v oblasti možnosti využívání podpůrných a sociálních služeb, jednání s úřady, systematická podpora, zprostředkování informací a podnětů orgánům sociální a zdravotní péče, propojování, přijímání podnětů a upozornění od občanů, podpora zvyšování kvality života obyvatel dotčených obcí, - Požadavky: VŠ nebo SŠ vzdelání v sociálních službách (sociální pracovník nebo pracovník v sociálních službách dle zákona o sociálních službách), aktivní samostatný prístup, dobré komunikacní, vyjednávací a organizacní schopnosti, kreativita, sociální cítení, empatie, samostatnost pri plnění úkolu a řešení problému, ŘP sk. B, vzdělání v oblasti zdravotnictví výhodou, - Nástup: 1. listopadu 2018, práce na dobu určitou: 3 roky, - Nabízíme: smysluplnou, samostatnou a pestrou práci, flexibilní pracovní dobu a 5 týdnů dovolené, plný pracovní úvazek, další vzdělávání, - Zájemci se mohou přihlásit do 30. září 2018, - Strukturované životopisy posílejte s předmětem „Výběrové řízení“ na e-mail: jan.petrik01@seznam.cz. Bližší informace k výběrovému řízení podá: Jan Petřík, starosta obce Kostelany, tel. 607 870 392. Pracoviště: Obec kostelany, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Jan Petřík, +420 607 870 392. Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 92 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Dělník dřevozpracující výroby truhlář (převážně ruční). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 92 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Bystřice pod Hostýnem, - náplň práce: příprava povrchu výrobku před dokončením montáže, montáž kostry výrobku, drobné práce s ručním nářadím (např. broušení, dovrtání, dotahování apod.), - požadavky: vyučení, vyučení v oboru truhlář výhodou, praxe v dřevozpracující výrobě výhodou, manuální zručnost, zodpovědnost a důraz na kvalitu, pečlivost, samostatnost, zodpovědnost, chuť učit se, - kontakt telefonicky (paní Fajová) Po-Pá (8:00 - 14:00 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: pavlina.fajova@ton.cz. Pracoviště: Ton a.s., Michaela Thoneta, č.p. 148, 768 61 Bystřice pod Hostýnem 1. Informace: Pavlína Fajová, +420 731 631 581,573 325 501. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladník/skladnice - sklad mléčných výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kroměříž, - chlazený sklad mléčných výrobků , - vzdělání není rozhodující, praxe není požadována, samostatnost, spolehlivost, ochota učit se novým věcem, ranní směna, - nástup možný ihned nebo dle dohody, PP na dopbu určitou 1 rok s možností prodloužení, - kontakt telefonicky Po-Pá (8:00 - 14:30 hod.) nebo své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: personalistika@rosamarket.cz. Pracoviště: Rosa market s.r.o., Jožky Silného, č.p. 2683, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Soňa Pořízková, +420 724 412 943. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 18 000 Kč Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: pracoviště Holešov, - montáž a servis elektronických zařízení, jemná práce, pečlivost a schopnost improvizace, občasné cesty k zákazníkům, - vyučení, ŘP B, vhodné i pro absolventy nebo i osoby se zdravotním postižením, - kontakt telefonicky Po-Pá (8:00 - 14:30 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: prodej@medistellar.com. Pracoviště: Medistellar, s.r.o., Hankeho, č.p. 247, 769 01 Holešov. Informace: Jiří Stratil, +420 777 939 440.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 18. září 2018

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Videosouhrn 17. září 2018

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Bujaré veselí vesnice roku a deset let dřiny na ruině kostela: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 15. až 16. září 2018.

Mistrovská kopaná: jak hrál vás oblíbený tým? Podívejte se

Přinášíme vám tradiční fotbalový přehled.

Oheň zasáhl sklad štěpky ve Chvalčově

O páteční půlnoci zasáhl požár ve Chvalčově objekt bývalého seníku, ze kterého je nyní sklad dřevěné štěpky. Na místo se dostavili profesionální jednotky z přilehlé Bystřice pod Hostýnem a Holešova, tak samozřejmě místní dobrovolní hasiči.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letos v září kromě povinné školní docházky odstartoval i neziskový projekt Škola průserů, který mění úhel pohledu na náročné životní situace. V pořadu se vystřídá hned několik známých a inspirujících osobností z různých odvětví. Ti všichni se s vámi podělí o nejnáročnější situace ze svých životů ale taky o to, jak se z nich dostali a co si z toho vzali dál do života.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT