VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlavně chci obstát sám před sebou

Zlín - Karel Plíhal patří na české hudební scéně k velkým básníkům a písničkářům dnešní doby. Ačkoliv nemá žádné hudební vzdělání, muzikou se živí už pětadvacet let. Písně, které dokáží pohladit, lákají do klubů a koncertních sálů jeho vrstevníky, mladé lidi i děti.

16.9.2008
SDÍLEJ:

Katel PlíhalFoto: DENÍK/repro

Příznivci muzikanta byli patrně zklamaní, když před dvěma lety oznámil koncertní přestávku. Ta právě skončila. Sál Otrokovické Besedy se v pondělí večer zaplnil jeho fanoušky a Karel Plíhal odstartoval na Moravě svoji koncertní šňůru.

Jaký byl návrat na pódium po téměř dvou letech?

Hezký. No, je to začátek další práce. Nový impuls. Publikum mě skvěle podrželo. Na to, jak jsem byl nervózní, byli lidi skvělí.

Chcete mi říct, že i po pětadvaceti letech koncertování se vás stále drží tréma?

No děsně! A je to ještě horší, když z toho na nějakou dobu člověk vypadne. To je potom síla. Ale nestěžuju si. Přestávku jsem si udělal z vlastního rozhodnutí, takže je to můj problém. Samozřejmě člověk vypadne ze svých zažitých rituálů. Hraní na pódiu je něco jiného než si brnkat v kuchyni.

To jste dva roky jen odpočíval?

Tak dva roky to nebyly, pouze rok a tři čtvrtě. No vlastně ano. Já jsem nedělal skoro nic. Vyresetoval jsem svůj systém, natáhl jsem poslední operační verzi, dal jsem se trošku zdravotně dohromady, odpočinul jsem si. Před pauzou jsem hodně koncertoval a vybralo si to svoji daň. Když jeden hodně hraje, dřív nebo později se z toho stane stereotyp. A toho já se bojím. Cítil jsem, že se potřebuju vyčistit psychicky i tělesně. Byl to příjemný odpočinek a zklidnění se, abych měl další impulsy do práce a abych se na ni těšil.

On to nebyl jen odpočinek, ale také práce na nové desce, ne?

Práce, to je trošku zavádějící slovo.

Tak to uveďte na pravou míru.

(Smích.) Práce je třeba natáčení nebo cvičení na kytaru. Když vznikají nové písničky, nemůžu to nazvat prací. Jsou to nápady. Příjemné očekávání a zároveň strach, zda to bude dobré.

Dá se při psaní písní nějakým způsobem tlačit na pilu nebo nápad musí přijít sám? Je to otázka píle a rozhodnutí, teď si sednu a něco hodím na papír nebo vás musí navštívit múza?

Ono je to těžké. Nechci ze sebe dělat starce, ale když hrajete téměř třicet let, pak logicky s věkem to jde určitě hůř. Když je člověk mladý, má energii a tvůrčí potenciál. Jak jde čas, víc hlídá, má větší sebereflexi, nechce se opakovat. A hlavně chce obstát sám před sebou. Myslím, že je to stejné v každém oboru. Nejenom v hudbě.

Vy si rád hrajete se slovíčky. Vím, že to bude asi těžké, ale myslíte, že byste tady mohl střihnout pár veršů ke včerejšímu koncertu?

(Smích.) Víte, já čekám, až se po ránu obnoví všechny životní funkce.

Vy jste stále v očekávání…

To víte, že jo! (Smích.) V příjemném očekávání.

V jednom rozhovoru před tím plánovaným volnem jste uvedl, že trošku odbočíte od jazzu, který vlastně ani tak není vaší doménou a vrátíte se k posmutnělé poetice. Zdařil se původní záměr?

No posmutnělé snad ne. Já se snažím, abych nerozplakal sám sebe. (Smích.) Snažím se, abych se sebestředně nedojímal. Mám už vybudovaný určitý obranný systém. Když mám trošku ponuřejší píseň, snažím se ji nějak nakopnout. A co se týká toho jazzu, právě on byl odbočením. Když jsem zhudebnil Kainarovy básně, byla to velmi příjemná změna. Každý se občas snažíme vypadnout ze svého stereotypu, ze svého světa. Zkusit, jestli na to vůbec mám. Tak jsem si to zkusil a teď se vrátím ke svému stylu.

Vzpomněl jste Josefa Kainara. Proč jste si vybral právě jeho? Čím je vám blízký?

Teď ho pominu jako básníka nebo jako člověka spjatého s režimem. Tohle vůbec neřeším. Prostě psal krásné texty, které mě nesmírně oslovily.

Pojďme zpátky k vašim plánům. Kromě návratu ke svému hudebnímu stylu jste také plánoval najít pár mladých hudebníků a založit kapelu. Podařilo se?

Zatím v tom nemám úplně jasno. Ale patrně skupina jako taková nebude. Myslím, že můj projev je poměrně tichý. Nejsem žádný zpěvák se znělým hlasem, který by utáhl kapelu. Ale pokud všechno dobře půjde, budu mít k sobě slovenského kytaristu Petera Bindera. Bude to takové mírné, nenásilné obohacení toho, co už dělám. Zkoušel jsem i bicí a basu, ale nezdálo se mi, že by ten přínos byl až tak velký.

Venku je docela uplakané počasí. Ve vašem repertoáru je i písnička Prší. Kdy vznikla? Pršelo tehdy?

(Smích.) Určitě ne. U mne to spíš funguje tak, že si píšu, co mě zrovna napadne, do zásoby. A někdy se mi z toho něco sejde. Ale možná pršelo. Já fakt nevím, už je to strašně dlouho. To máte tak. Já nepovažuji svoje písničky za nějakou generační výpověď.

Opět jsme se dostali ke vzpomínání. Můžete zavzpomínat na Petra Zelenku a jeho Rok ďábla?

Já to nedokážu zevnitř objektivně posoudit.

Netrvám na objektivitě. Jaká byla spolupráce a natáčení?

Víte, mne se to až tak netýkalo. Vždycky ráno jsem byl naložen do auta a odvezen na plac, kde byla příjemná parta mých kamarádů. Vlastně jsem to nebral ani jako práci. Byla to příjemná změna.

Jak tak pozoruju, vy si žijete příjemný život…

(Smích.) Na všem se dá najít něco příjemného, aby člověk vůbec přežil, ne? Ale zpátky k Petrovi. Myslím, že se toho se svojí poetikou zhostil velice dobře. Nešlo o to být tam sám za sebe, jako spíš být součástí celku. A to mi vyhovuje.

Když jsme spolu mluvili minulý týden, vzpomínal jste, jak vás rodiče nutili do hry na housle. Nezměnil se váš vztah k nim? Nezahrajete si občas?

Opravdu ne. Vlastně naposled jsem na ně hrál po vojně v nějaké kapele, ale bylo to míněno spíše jako humor než jako seriozní hra. Housle jsou těžký nástroj, kterému se člověk musí celý život věnovat, pokud chce něco dokázat. Vlastně ani nevím, kde to vzniklo, že děti v té době musely hrát na housle.

Ani trošku vás to nebavilo?

Fakt ne. Ani trochu.

Které ženské jméno ještě chybí ve vaší sbírce básniček?

Já nevím, musel bych se podívat. Ale když nad tím tak přemýšlím, určitě mi chybí Silvie…

Ale to je strašná chyba.

No jo. Na Silvii jsme ztroskotali. (Smích.)

Naposledy jste pro Zlínský deník dělal rozhovor před dvěma lety s mojí předchůdkyní a tehdy jste řekl, že jste se právě čerstvě doma zbavili televize. Náramně jste si to pochvaloval. Stále se vaše domácnost bez televize obejde?

Domácnost je bez televize, ale nejsme až tak odstřižení od všeho dění. Občas se podívám na nějaké filmy na počítači, natočím si zajímavý koncert. Teď mám další novinku, čerstvě jsem zrušil internet.

V době internetového boomu? Jdete proti proudu. Kdo ho nemá, ten si ho zařizuje a Karel Plíhal internet ruší…

(Smích.) No jo. Už měsíc jsme bez internetu a nevěřila byste, jaká je to úleva. Internet je dobrý, ale myslím, že já osobně ho už nepotřebuju. Spíš mě to zdržovalo od práce.

Nepřijde na řadu jako další mobil?

Napadlo mě to, ale bohužel ne. (Smích.)

Jste známý svojí láskou ke knihám. Která teď přitahuje vaši pozornost?

Teď jsem si koupil krásnou knížku Špeky. Napsal ji Grant Rob, jeden z autorů Červeného trpaslíka. Je úžasná.

A co vaše knížka Jako Cool v plotě? Dělá vám radost?

Určitě je příjemné, že ji lidi chtějí. Nikdy by mě nenapadlo, že o ni bude takový zájem.

Pracujete už na další?

Mám asi sto nových básniček za poslední rok, ale samozřejmě po autocenzuře z toho půlka vypadne.

Proč? Jste tak sebekritický?

To ne. Ale je rozdíl psát básničky do knížky a psát básničky na koncerty. Tam to odsýpá strašně rychle a některé jsou určené spíše na to, aby to celé trošku shodily. Takže jsou prvoplánovější. Zatímco další knížku bych chtěl jen z těch, které mě oslovují i nějak jinak. Nejenom fór nebo rým. Snažím se neopakovat se. Takže snad bude knížka ještě lepší.

Váš syn je také muzikant. Nechystáte nějaký společný projekt?

V létě jsme o tom docela dost uvažovali, ale pak jsme se dohodli, že by to nebylo dobře. Přeci jenom musí jít vlastní cestou. Já se bojím, že bych ho zatáhl do něčeho, co mu třeba není úplně blízké. On musí sám za sebe. Nemáme společnou živnost, jak se dědí třeba v klanu mlynářském, nebo tak…

Kytaru nezdědí?

Zdědí, už se prevít těší. (Smích.) To je náš rodinný černý humor, jen pro upřesnění.

Dobře. Syn se těší na kytaru. Na co se těší Karel Plíhal?

Nebudu vám lhát, včera jsem se trochu bál. Zpíval jsem pár nových písniček z chystané desky, zazněly také nové básničky a teď se moc těším, že se pustím pořádně do práce, abych to dodělal. Na koncertech se zklidním, dodělám desku a tak.

A pak budou další dva roky prázdnin, abyste si pročistil hlavu…

(Smích.) To ne. Bylo to docela extrémní a stačilo to. Ale bylo fajn to zkusit.

Autor: Hana Pospíšilová

16.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 25 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači Specialista/ka přípravy výroby - plánovač. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Kroměříž, - Náplň práce: Dohled na plynulý průchod zakázky z obchodního oddělení do výroby, Zadávání objednávek do výroby, Tvorba výrobních příkazů, Stanovování výrobních postupů, Dohled nad dodržováním termínů, Sledování vytíženosti kapacity strojů, Definování úzkých míst ve výrobním procesu, Zpracovávání podkladů pro objednávání materiálu a kooperace, Péče o technickou dokumentaci a normy, - Požadavky: Ukončené min. SŠ vzdělání strojního zaměření, Čtení výkresové dokumentace, Porozumění procesům a tokům ve strojírenské výrobě, Zkušenosti z oblasti technologie obrábění a výroby ( výhodou budou CNC soustruhy a frézy), Technické a logické myšlení, Samostatnost, přesnost a spolehlivost, - Nabízíme: Různorodá práce, Uplatnění vlastních nápadů, Smlouvu na dobu neurčitou, Stravenky a stravování v areálu společnosti, Bonus ve výši průměrného měsíčního platu, Odměna za doporučení nového kolegy, Další možnosti mimořádných odměn, , - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: prace@moravia-retezy.cz, Pozn.:zpracování osobních údajů probíhá v souladu s obecným nařízením (EU) 2016/679 o ochraně osobních údajů. Zasláním životopisu uchazeč souhlasí se zpracováním osobních údajů pro účely a po dobu realizace výběrového řízení. Správcem osobních údajů je společnost MORAVIA ŘETĚZY a.s.. Pracoviště: Moravia řetězy a.s., Hulínská, č.p. 1799, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Lukáš Hojgr, +420 573 334 106.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 7 700 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků expedient/ka (cukrárna, pekárna) - OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb., , pracoviště Količín, - ZŠ vzdělání/vyučení, spolehlivost, pečlivost, - doba určitá s možností prodloužení, zkrácený úvazek 5 hod./den, - kontakt telefonicky Po-Pá 8:00 - 15:00 hod.. Pracoviště: Toptrade production spol. s r.o., provozovna holešov, smetanovy sady, Smetanovy sady, č.p. 52, 769 01 Holešov. Informace: Petr Ohera, +420 777 757 031.

Potravinářství - Potravinářství Řezník, uzenář 15 000 Kč

Řezníci a uzenáři řezník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Holešov, - vyučení v oboru výhodou, praxe v oboru výhodou, fyzicky náročná práce, nástup možný ihned, - kontakt osobně v sídle firmy nebo telefonicky Po-Pá (6:00 - 15:00 hod.). Pracoviště: Jacom, spol. s r.o., Přerovská, č.p. 761, 769 01 Holešov. Informace: Jiří Ševčík, +420 777 740 405.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 89 Kč

Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Morkovice, - vzdělání není rozhodující, vhodné i pro absolventy i pro OZP, - PD týden práce / týden volno, otevírací doba Po-Čt 11:00-23:00 hod. / Pá-Ne 11:00-01:00 hod., doba určitá 1 rok s možností prodloužení, - kontakt telefonicky Po-Pá (8:00 - 20:00 hod. - Glozová, Frkal - 602 243 017, 604 905 923). Pracoviště: Zdeněk frkal - pivní bar sýpka morkovice, 17. listopadu, č.p. 233, 768 33 Morkovice-Slížany. Informace: Zdenek Frkal, +420 602 243 017,604 905 923.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

fotbal finále FK Luhačovice-FC Morkovice
4

Kroměříž má nového kouče. Hanáckou Slavii povede Červenka

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Do rachoty kolem KM? Letos vzdálenost jako do Austrálie

Bezmála pětadvacet tisíc kilometrů letos lidé z Kroměříže ujeli v rámci soutěže dalšího ročníku Do rachoty kolem KM: vzdušnou čarou to odpovídá výletu až k severnímu pobřeží Austrálie a zpět.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Revoluce na Moravě, vzniknou tři skupiny divize

Fotbalová Morava zažije revoluci. Poprvé od reorganizace krajů a úpravě formátu soutěží dospělých z roku 2002 se bude měnit jejich podoba. V ročníku 2019/2020 bude mít MSFL osmnáct účastníků a divize tři skupiny po čtrnácti týmech.

V Bystřici představí novou známku s motivy ohýbaných židlí

Slavnostní uvedení nové poštovní známky s motivy ohýbaného nábytku připravili na sobotu 23. června v Bystřici pod Hostýnem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT