Zoo Lešná, která je jejím domovem, jí uspořádala pořádnou narozeninovou oslavu. Judita si pochutnala na ovocném dortu, na němž nechyběly banány, hrozny ani melouny.

„Na gorilu je to opravdu úctyhodné stáří, ve volné přírodě se totiž dožívá zhruba pětatřiceti let. I přes svůj věk je ve výborné zdravotní i fyzické kondici,“ přiblížila mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Že se gorila dožívá takového věku, má podle ošetřovatelky Marcely Čechové dva důvody. „Krmíme ji například teď v létě čerstvým ovocem. Dostává třešně, broskve, nektarinky, melouny, ringle, maliny. Tedy jídlem, které jí prospívá. Ale jistě je to dáno i rodovými dispozicemi,“ vysvětlila ošetřovatelka.

Na zádech se poškrábat nenechá

Přestože je gorilí samička starší, mnoho nešvarů prý nemá. „Občas je nevrlá, vrčí a bouchne do mříží, ale agresivní není. Jenom nemá ráda lidský dotyk. Když ji chci poškrabat na zádech, tak uhne,“ dodala Juditina ošetřovatelka..

U gorilí expozice se při Juditině oslavě sešly desítky návštěvníků. Kromě ní mohli mimořádně vidět za deště i samce Bossa, který běžně v horším počasí ven nevylézá.

A slota nevadila ani přítomným. Ti mladší oslavenkyni za sklem i popřáli. „Juditě přeji, aby byla zdravá a nestresovala se,“ pousmál se devítiletý Pavel Jelínek ze Vsetína.

Někteří o oslavě nevěděli a před pavilonem se zastavili čistě náhodou. „Šel jsem kolem během prohlídky a je to prima, že se dožila tak vysokého věku,“ podotkl Pavel Filip z Hranic na Moravě.