Zlínský happening je jednou z devíti zastávek na pouti hudebního festival Gaudeamus Igitur Made in Gambrinus 2008 po univerzitních městech České republiky. Turné odstartovalo 25. září v Plzni a rozloučí se 16. října v Praze na Výstavišti.

Festivaly slaví pravidelně na přelomu září a října zahájení nového akademického roku. Základní myšlenkou je dopřát vysokoškolským studentům příjemný a uvolněný vstup do dalších studií.

„Akce je přístupná a určená i široké veřejnosti, nejen vysokoškolákům. To, že univerzita ve Zlíně ožívá a že je pro region významná, chceme připomenout všem,“ řekla k filosofii turné Martina Ptáčková z pořádající agentury. Ve Zlíně se setkání těší velké oblibě. „Určitě si najdu chvilku, abych trošku natáhla atmosféru. Loni to bylo super. Jen doufám, že klapne počasí,“ řekla Deníku Martina Stuchlíková ze Zlína.

Na všech zastávkách festivalu vystoupí na hlavním pódiu jako hlavní hosté slovenská kapela Horkýže Slíže, Vypsaná fiXa a dále Semtex a Another Way. Dramaturgickou novinkou je, že v každém městě se svým fanouškům představí i jedna místní skupina.

„V minulosti jsme do hudebního programu zařazovali malou lokální skupinu pro celé turné. Pro desátý ročník jsme tedy koncept zkusili udělat tak, aby každé město mělo svou kapelu. Desátý ročník je tím o něco originálnější,“ prozradila k sestavování hudební dramaturgie organizátorka.

Výběru místních hudebníků se organizátoři věnovali důkladně a spolupracovali na něm i s rozhlasovým projektem Fajn rock music. Diváci na náměstí se mohou těšit na zlínskou formaci Jackye. Jejich nejčerstvějším hudebním počinem je album Málo času. „Návštěvníci festivalu budou mít možnost poslechnout si hlavně naše novinky právě z tohoto cédéčka,“ prozradil bubeník Radek Pšenka.

A co říci k dalším kapelám? Horkýže Slíže jsou slovenskou hudební skupinou z Nitry, která vznikla v roce 1992. Dvakrát získala platinovou desku. Jejich hudba je označována jako punková, punkrocková, nebo jednoduše rocková.

Vypsaná fiXa z Pardubic je na české hudební scéně od roku 1994. Základ hudby členové formace nalezli v punku, ale obohaceném o prvky jiných žánrů. Sama kapela se někdy označuje za punk-popovou.

Ani Semtex a Another way nebudou ve Zlíně na náměstí Míru chybět. Ve své tvorbě čerpají obě kapely z mnoha různých zdrojů.

„Jubilejní ročník jsme chtěli co nejvíc ozvláštnit, takže máme připraveno více cen do diváckých soutěží, než v minulosti, Horkýže Slíže budou mít autogramiádu a chceme exklusivně představit nový český film,“ uvedla Martina Ptáčková.

Hudební část doplní doprovodný program. Na náměstích nebo ve vysokoškolských areálech vyroste na celý den vedle festivalového hudebního pódia také zábavné „G city“ s atrakcemi. Nebude chybět desetimetrová horolezecká plechovka, sumo v nafukovacím ringu nebo stolní fotbálek.

Originální zábavou festivalu Gaudeamus Igitur je původní hra s názvem Titul za 60 minut. „Kdo by nestál o titul Absolventa Vysoké školy života? V infostánku si každý bude moci vyzvednout speciální index, kam mu zaznamenáme složení zkoušek a zápočtů v jednotlivých kabinetech partnerů festivalu. Na rozdíl od skutečného studia ale půjde o velkou zábavu a jde jen o to, jak velkou cenu si návštěvníci odnesou,“ prozradila s tajemným úsměvem Ptáčková.

Novinkou letošního ročníku je jazyková zkouška, kterou organizátoři připravili ve spolupráci s agenturou Skřivánek. Na akci diváci vyplní zábavný test z angličtiny, nechají si ho zkontrolovat, a kromě dalších kreditů do svého indexu získají možnost vyhrát jazykový kurz.

Všechny studijní průkazy pak budou zařazeny do slosování o hodnotné ceny. Autobusové jízdenky po celé Evropě, pivo, počítačové hry a mnoho dalších.

Speciálními hosty středečního odpoledne budou tvůrci nového česko-slovenského filmu Malé oslavy, ve kterém se představí například Tereza Nvotová, Anna Šišková nebo Bolek Polívka.

Kdo se ve středu od 14 hodin zúčastní předpremiéry filmu v multiplexu Golden Apple Cinema, bude se moci na festivalu zúčastnit neformálního povídání a oslavy s tvůrci snímku.

Vstup na akci je zdarma a uskuteční se za každého počasí. Program skončí kolem dvaadvacáté hodiny.