Původní hospodářský význam ovšem lidé vnímají jen okrajově: dožínky jsou dnes především velkým folklorním svátkem. „. Festival každoročně hostí téměř tisíc krojovaných účastníků a desítky folklorních souborů z celého Zlínského kraje i z jiných koutů Česka i zahraničí," připomněl vedoucí odboru kultury kroměřížské radnice Pavel Zrna.

V Kroměříži má tradice už devět let a připomíná, jak významnou roli zemědělství na Hané hrálo a stále hraje. Tradicím proto zůstává věrný i průběh obnovených dožínek.

„V pátek bude na Velkém náměstí po celý den jarmark, v podvečer je na stejném místě připraveno vystoupení Mužáků z Mutěnic, muziky Grajcar a z Ružomberka přijede folklorní soubor Liptov," vyjmenoval.

Hlavní program pak začne v sobotu v 10 hodin průvodem, předáním věnce hospodáři, tedy hejtmanovi, a přehlídkou všech zúčastněných souborů.

„Následovat bude vyhodnocení Regionální potraviny Zlínského kraje a poté bude hlavní scéna na náměstí patřit folklorním souborům," dodal Pavel Zrna.

Druhá scéna na nádvoří Arcibiskupského zámku se stane dějištěm Slavnosti chleba se soutěží o nejlepší chléb v kraji. Scéna na nádvoří Starého pivovaru nabídne vystoupení dětských souborů a zábavný program se soutěžemi a hrami, závěr pak bude od 19 hodin patřit Jiřímu Pavlicovi a souboru Hradišťan.