„Z posledního mandele se během tradičních dožínek upletl dožínkový věnec, který ženci předávali hospodáři. Jeho úkolem bylo je na oplátku pohostit a radovánky zaplatit,“

připomněl před pěti lety obnovenou tradici ředitel Okresní agrární komory Milan Hebnar.
Ačkoli práce během sklizně už není tak náročná, jako bývala dřív, hlavní důvod akce se nezměnil. Neodmyslitelné veselí a hojnost čeká nejen žence, ale také obyvatele v Kroměříži.

A hospodář? Jeho úlohu zastoupí hejtman Stanislav Mišák. A že je co oslavovat.

„Letošní sklizeň je velmi dobrá. Jsou podniky, které dosahují u ozimé pšenice výnosů nad devět tun z hektaru. V průměrných hodnotách za celý okres dosahuje na jednom hektaru výnosnosti až osm tun. Také ostatní obiloviny mají vyšší výnosy než v minulém roce. Například úroda řepky je nadprůměrná,“

hodnotil Milan Hebnar, ale posteskl si, že problémem je samozřejmě počasí, které sklizeň brzdí.
„I tak je ale v současné době na našem okrese sklizena více než polovina obilovin, z toho půlka je ozimá pšenice.

Řepka je sklizena téměř na většině ploch,“ upřesnil ředitel Okresní agrární komory.

Co se tedy týká samotného programu letošních krajských dožínek, určitě ho charakterizuje i přívlastek hojný. Oslava sklizně začne v sobotu v deset hodin dopoledne dožínkovým průvodem, který odstartuje na Komenského náměstí. Zájemci, kterých bylo loni kolem pěti set, se do něj mohou řadit od devíti hodin.

„Hodinu před polednem nás čeká oficiální zahájení oslav na Velkém náměstí a chybět nebude ani předání dožínkového věnce. Začne bohatý kulturní program, který je složen ze souborů z Valašska, Slovácka a Hané,“ vyjmenoval Hebnar.

Závěr této části programu obstarají krojované dechové soubory Zdounečanka a Hanačka Břest.
Na letošní pátý ročník připravili pořadatelé, kterými jsou Okresní agrární komora, Město Kroměříž a místní Dům kultury, atraktivní novinku.

„V osmnáct hodin začne galavečer. Díky účasti čtyř zahraničních souborů slibuje mimořádný zážitek,“ zdůraznil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.
Představí se na něm třicetičlenný pěvecký sbor Rodnye napevy z ruského Volgogradu, maďarská pětičlenná romská cimbálovka Sándor Szollosy Gipsy band. Poté čtyřicetičlenný hudební a taneční kolos Serene z Turecka nabídne průřez tureckým folklorem. Na závěr se představí slovenské profesionální těleso Sľuk.

Ani tímto výčtem ale oslavy nekončí. V pátek i v sobotu atmosféru navodí tradiční jarmark lidových řemesel. Bude se konat vždy od osmi hodin ráno až do devíti večer.

Další částí dožínek bude přehlídka zemědělské techniky a v sobotu odpoledne v době od 13 do 16 hodin bude v prostorách Sala terreny kroměřížského zámku probíhat prezentace regionálních výrobků.

„Teď už nezbývá než si přát, aby bylo hezké počasí,“ dodal Hebnar. Pokud se přání nesplní, zajištěna je i takzvaná mokrá varianta. „Zkrácený program by se konal v Domě kultury,“ objasnil ředitel Okresní agrární komory.