Závod se jel naposledy v roce 2009. „Mistrovství světa v různých sportech se koná každoročně, olympijské hry jsou jednou za čtyři roky, my jsme se rozhodli pro šest let, aby se 24 kol kol Kroměříže stalo nejvzácnějším sportovním kláním na světě," tvrdí s nadsázkou Michal Sum.

Přihlášeno už je 18 týmů, z toho dva tvořené pouze ženami. Další zájemci se mohou hlásit na webové adrese www.24kolkol.cz. V minulosti se klání účastnilo až 35 posádek, trojici jezdců doplňuje vždy manažer.

„Snažíme se vrátit k tomu, co kdysi znamenal sport. Závod je pro účastníky povyražením a radostí ze setkání. Spojuje veškeré společenské vrstvy a profese," konstatoval Michal Sum.

Účastníci závodu vyrazí na trať z depa umístěného u dopravního hřiště. Pojedou z Kroměříže přes Popovice, Zlobice a Lutopecny a zpět. Velkých okruhů je za pátek a sobotu naplánováno 18, zbylé najedou týmy při speciálních zkouškách na dopravním hřišti v Koperníkově ulici. Start zpestří předjezdec na motocyklu Laurin & Klement, jednom z prvních vůbec vyrobených.

Recesistického klání se mohou zúčastnit jezdci na mopedech Stadion S 11 a S 22 a Jaweta, na malých motocyklech Jawa 550 a 555 a také v kategorii open zahrnující všechny stroje bez omezení typu s objemem motoru do 50 kubických centimetrů, opatřených registrační značkou a starších 30 let. Zakázány jsou veškeré úpravy zvyšující výkon motoru.

Penalizovat budou organizátoři i předčasný příjezd

Závodit se bude v pátek do 21.30 na dopravním hřišti, v sobotu stroje vyrazí do okolí Kroměříže v 6.30 a na dopravním hřišti závod ukončí poslední speciální zkouškou od 16.30 hodin. Mimo hřiště se pojede v běžném provozu a cílem účastníků tak nebude rychlá jízda, ale pojedou klidným tempem, aby splnili limit. Penalizovat se totiž podle pořadatelů tentokrát bude také předčasný příjezd.

První ročník vytrvalostní jízdy se jel již v roce 1958, další ale nenásledoval, protože podle Michala Suma v soutěži vyhrál západoněmecký moped a ne stroj z dílny socialistické­ho týmu.

Parta kroměřížských nadšenců však v roce 2001 tradici klání malých motocyklů obnovila, tehdy na trať vyrazilo 11 posádek. (hed, čtk)