„Dorazily k nám 21. prosince. Sestry Karen a Loren přiletěly z Anglie, kde studují, zůstanou tady s námi až do 2. ledna. Michelle dorazila z Hongkongu a pak bude pokračovat do Švédska v rámci půlročního projektu. Do Hongkongu se pak tedy bude vracet až v srpnu," upřesnila ředitelka střediska TyMy Jarmila Vaclachová.

Štědrý den strávily dívky právě u ředitelky střediska a její dcery. „Nazdobily stromek a pekly s námi perníčky. Chtěli jsme vidět zlaté prasátko, jedli jsme tedy celý den jen polévku, vánočku a koláče, žádné maso," popisuje hostitelka.

Odpoledne pak vyrazili společně ke známým, kterým popřáli krásné svátky a zazpívali jim koledy.

„Nakonec jsme si dali štědrovečerní večeři, na které si děvčata moc pochutnala, stejně jako na tradičním českém cukroví. Pouze Michelle jsem připravila smažené tofu místo kapra, protože je vegetariánka," líčí netradičně strávené Vánoce Jarmila Vaclachová.

Pod stromečkem pak na hosty čekaly samozřejmě dárečky. Ježíšek jim nadělil teplé ponožky, protože nejsou zvyklé na tak nízké teploty, radost jim udělal i hrníček s fotografií z letního tábora, který navštívily.

Na památku si pak domů mladé Asiatky odvezou i řetízek s přívěskem andílka a album s písněmi českých skladatelů, především s jejich oblíbeným Antonínem Dvořákem

„Nám přivezly jejich tradiční sváteční pestrobarevná saka. Slaví čínský Nový rok, ale to až na konci února, oslavy u nich vůbec probíhají úplně jinak," poznamenala ředitelka holešovského centra.

Dívky si také byly zazpívat na vánočním koncertě v holešovském kostele s tamním sborem.

„Zanotovali spolu v angličtině koledu Bílé Vánoce a v čínštině pak sami vystoupily s koledou Tichá noc. Michelle také zahrála na tradiční nástroj Er Hu, což jsou dvoustrunné čínské housle," řekla ředitelka.

Holešovské děti pak dívky naučily napsat novoroční přání a své jméno v čínštině. Nejkrásnější tradicí, na kterou prý nikdy nezapomenou, bylo pak krájení jablíčka a také Ježíšek.

„Všechno se jim u nás líbí. Jsou nesmírně přizpůsobivé a zvídavé, chtějí všechno poznat," dodala hostitelka.

Obrovskou radost měly studentky z výletu na Svatý Hostýn, některé z nich totiž poprvé ve svém životě viděly sníh, kterého se nemohly dočkat. Kromě toho vyrazily také na vánoční trhy i na prohlídku kroměřížského zám­ku.

„Spousta je toho ještě čeká, pojedeme třeba na výlet do Brna, kam vyrážíme na operu Rusalka, také by se chtěly naučit lyžovat," plánuje Jarmila Vaclachová.

Silvestr pak stráví společně se spoustou známých ve středisku TyMy, kde zatím spolu s dalšími dětmi a lidmi prožily krásný týden.

„Dvě ze tří dívek s námi už byly v létě na táboře a moc se jim u nás líbilo. Netušili jsme, že přijedou znovu, jsme za to moc rádi a už teď jsme smutní, že zanedlouho odjedou," uzavřela ředitelka.