Lidé pak mohou představení zhlédnout také v Sokolovně v Kojetíně, kde herci představí hru o den později, tedy v sobotu 22. března a to ve dvacet hodin.

Mezi herci si diváci užijí například Janu Hostičkovou, Janu Štěpánovou, Kláru Havránkovou a Ondřeje Buchtu. Režisérem hry je Vladimír Mátl. Sue Glover patří podle ochotníků mezi nejznámější skotské dramatičky: na rozdíl od bojovných feministek volí hrdinky, které své muže opravdu milují, trpí tím, že nejsou stejně milovány a nehodlají se s tím smířit.

Inspirací hry Slaměná židle byly dopisy Lady Rachel Erskine z Grange, které tato šlechtična psala ze svého vyhnanství na skotských ostrovech. Hrdá a vášnivá žena zde trávila v letech 1732–1745 svůj život, zmítaný nenávistí a zhrzenou láskou.Tam ji nechal deportovat její manžel za to, že odmítla dožít sama v ústraní a svými protesty ohrožovala jeho postavení Lorda Soudce.

„Dějištěm hry je ostrov Hirta, drsná výspa v severním moři, kde větry a vysoké vlny příboje bičují skalní útesy, na nichž žijí kolonie mořských ptáků," popsala za ochotníky Marcela Kořínková.

Na ostrově přežijí jen ti, kdo se nebojí lézt po strmých útesech a vybírat vejce z ptačích hnízd. Do této nehostinné krajiny přijíždí pastor se svou mladinkou ženou. Šuměním moře a křikem ptáků pronikají hlasy, které prosí o pomoc a odpuštění, o lásku a pochopení. Hlasy, které svědčí o lidské nezdolnosti.