Akce začala už v pátek, kdy na nádvoří radnice vystoupili na Koncertu pro Kroměříž spřátelené dospělé kapely a jako hlavní host písničkář Pavel Dobeš: ten mladým soutěžícím vysekl poklonu a poradil jim i do budoucna.

„Mají výborné hudební vzdělání. Hrají mnohem lépe, než my staří, protože my jsme to dělali všechno tak nějak amatérsky. V tom jsou nedostižní, ale zase si myslím, že to bude pravděpodobně slabší v textech, protože nemají životní zkušenosti. Tak bych mladým poradil snad to, aby si dali inzerát na textaře,“ usmál se známý písničkář.

Hudební večer byl poděkováním městu za to, že republikovou soutěžní přehlídku v letošním roce hostí. Vlastní soutěžní vystoupení finalistů se pak konalo v sobotu paralelně na dvou pódiích – nádvoří Starého pivovaru a kroměřížské ZUŠ.

Soutěžilo se v sedmi kategoriích, celkový počet vystupujících přesáhl stovku a zazpívaly také pionýrské oddíly.

„Nejvíc soutěžících bylo v kategorii JC, tedy nejstarší jednotlivci a dua. O vitrážovou kytarku se utkalo jedenáct vystupujících. Zvítězilo Duo 2 Ká, které tvoří bratři Jan a Radomír Kolářovi z Mohelnice,“ řekla Darina Zdráhalová, předsedkyně pořádající olomoucko-zlínské krajské organizace Pionýra.

Ze Zlínského kraje uspěly dva pionýrské oddíly. Mláďata z Pionýrské skupiny Zborovice obsadila druhé místo v kategorii T – zpívající oddíly, a Kamarádi z Pionýrské skupiny Dr. Mirko Očadlíka z Holešova byli ve stejné kategorii třetí.

A jak to vypadá se soutěžním ročníkem s pořadovým číslem 28? Je možné, že se bude konat opět pod širým nebem a opět v Kroměříži.

„Dětská Porta má a bude mít ve městě své místo, folková muzika sem patří. Je dobře, že nastupuje mladá generace, která ve svém projevu chce a nebojí se dát jasně najevo svůj názor,“ řekl v sobotu pro Deník kroměřížský radní Jiří Kašík. (mit)