Důvodů ke změně mají organizátoři z Domu kultury hned několik.

„Den tance je v 29. dubna, ne v červnu, navíc bychom chtěli roztančit celý kulturák. Na náměstí to bylo roky, někdy to dopadlo lépe, někdy hůř, záleželo také hodně na počasí – zatímco jednou pršelo, podruhé bylo zase horko. A jelikož na to máme jak prostory, zázemí i techniku, tak proč to nezkusit,“ zdůvodnila tamní ředitelka Daniela Hebnarová.

Den tance navíc čekají i konceptuální změny.

„Chceme roztančit veškeré prostory, které máme k dispozici, uspořádat taneční dílny, nabídnout prostory pro ukázku líčení, ukázku účesů, mohly by se tam také prodávat kostýmy nebo taneční boty. Vše, co s tancem souvisí, by tak bylo celý den k dispozici na jednom místě. Večer by pak měla být velká taneční show,“ popsala.

Zatímco první část bude přístupná zdarma, u plánované večerní show není podle ředitelky jasné, jestli bude také volně přístupná, nebo za symbolický poplatek.

Některým kroměřížským tanečníkům se však změna příliš nezamlouvá.

„Když se Den tance přesune do uzavřených prostor, tak ztratí atmosféru. Na náměstí se tanec přibližuje lidem, navíc v krásném prostředí historického centra města. Na Dům kultury se ani všichni tanečníci nevejdou, nedostatečné je podle mě i zázemí pro několik stovek tanečníků,“ vyjádřil se třeba zakladatel a trenér taneční skupiny M Dance crew Marek Meluzín.
A podobně to vidí i její choreografka Jitka Kutrová.

„Na Dni tance jsme vystupovali už jako děti a vystupujeme tam dodnes. Na náměstí to už mělo tradici, jistou atmosféru, publikum. Dům kultury takovou atmosféru mít nebude. A publikum už vůbec ne. Přijdou pouze rodiče, kteří odejdou po vystoupení jejich dítěte. A ten chaos co tam bude, navíc nedýchatelno. S takovou Den tance zanikne pro neúčast,“ obává se.

Například tanečníci z kroměřížského klubu Gradace však ocení minimálně změnu tanečního parketu.

„Pokud to bude v hlavním sále Domu kultury, je to pro naše tanečníky samozřejmě lépe. Druh tance, který děláme, se na venkovním podiu nedá nijak extra předvést. Podium není dostatečně rovné, není tam povrch, na kterém by se dalo dobře tančit. Náš program navíc vyžaduje pohled ze všech stran, na podiu je to ale vidět jen zepředu,“ vyjmenoval vedoucí klubu Dušan Stareček.
Souhlasí však s tím, že by přesun mohl ublížit právě návštěvnosti.

„Drtivou většinu diváků tvoří vždy rodiče vystupujících dětí. Když byli na Dni tance nějací diváci navíc, byli to ti, kteří zrovna procházeli kolem a zaujalo je dění na podiu. Na Dům kultury už ale tuhle diváckou nástavbu mimo rodiče nedostanou. Pokud měl tedy Den tance přiblížit taneční sport veřejnosti, je to na zamyšlenou,“ míní.

Právě na to, kým je tvořena většina divácké základny, mysleli i pořadatelé.

„Odlivu diváků se nebojíme. Většinou jde stejně o rodinné příslušníky tanečníků, kteří po vystoupení jejich dítěte odejdou. Tady bychom chtěli zkusit vytvořit takové prostředí, ve kterém by lidé měli důvod zůstat,“ vysvětlila ředitelka Domu kultury.