Myšlenka ustavit „dospělou“ muziku vznikla na zájezdu do Litvy s bánovským souborem Kohútek v roce 1999. Po období zkoušení a hledání repertoáru se muzika poprvé pod názvem Čardáš představila v programu k 25. výročí založení Světlovánku v červnu 2001. Hudební folklorní znalosti sbírali mladí muzikanti zejména v souboru Jakub při uherskobrodském gymnáziu, který vedl zkušený muzikant Petr Pomajbík (Olšava, Kunovjan). Často také poslouchali Cimbálovou muziku Jaroslava Pavlíka a navštěvovali i brněnský Slovácký krúžek. Proto má Čardáš na repertoáru písně různých regionů, hlavní těžiště je však na Bojkovicku (Kopanice, Zálesí) a na Uherskobrodsku.

V roce 2002 začala nová kapela spolupracovat se souborem Vlčnovjan, a to hned při jízdě králů a oslavách 30. výročí založení souboru. Spolupráce s sebou přinesla účast na mnoha festivalech a slavnostech (Klatovy, Dolní Čermné, Terchová, Košice, Velká Bystřice, Starý Hrozenkov, Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uh. Hradišti apod.), a také zahraniční zájezdy (Jižní Korea, Evropský parlament ve Štrasburku).

Čardáš spolupracuje i s dalšími soubory, např. s Rozmarýnem se prezentoval v Itálii, doprovázel chasu na hodech v Popovicích. Samostatně hrává na různých oslavách, svatbách, plesech a hodech, připravuje vánoční koncerty, několikrát hrál na zábavách s hudci ve Strážnici nebo na koštech vína v mařatickém sklepě U Koníčka. Letošním vyvrcholením jeho činnosti jistě bude účinkování v programu k 35. výročí souboru Vlčnovjan 27. října ve Vlčnově.
Základ muziky tvoří osm stálých členů, ale několik dalších je vždy připraveno nastoupit. Většina pochází z Bojkovic, ostatní jsou z Vlčnova, Veletin, Bánova a Podivína. Průměrný věk je hluboko pod třicet let, zajímavostí je značné procento muzikantek, které pochopitelně kapelu nejen zkrášlují. Stane se, že muzika hraje v sestavě půl na půl… Vedoucím je basista Antonín Juriga, jako primáši se střídají Jan Špirit a Petra Šimková. Nástrojové a krojové vybavení pomáhají zajišťovat soubory Světlovan a Vlčnovjan.