Putovní cvičení odborníků má v Česku hlubokou tradici. „Předtím se však konaly kurzy menšího rozsahu. Ty začaly koncem osmdesátých let,“ sdělil florista se specializací historie aranžování květin a organizátor Slávek Rabušic.
Význam seminářů o květinových vazbách je podle něj veliký.

„Jde o to, aby se lidé pracující na hradech a zámcích naučili s rostlinami pracovat v interiéru, a to z několika hledisek. Kterou květinu použít, v jakém období, vzhledem ke slohu, ale i vzhledem k mobiliáři,“ vysvětlil Rabušic s tím, že dalším cílem kurzu je i propagace památek.

Celostátní seminář doplnila řada přednášek a praktických cvičení. „Například ve vztahu ke stolování, letos se účastníci kurzu pokusili o aranžmá inspirovaná Východem,“ doplnil Jiří Čermák z oddělení služeb Arcibiskupského zámku a zahrad.

Letošní ročník absolvovalo pětapadesát účastníků, kteří pocházeli například z Telče, Českého Krumlova i Prahy. „Dva pracovníci přijeli ze Slovenska a ty ještě doplnilo asi dvacet zájemců z veřejnosti,“ uvedl Čermák s tím, že se seminář každým rokem koná v jiné památce v Čechách nebo na Moravě.