A udělali dobře: i přes nízké teploty a déšť si tak mnoho návštěvníků přišlo užít folklorní program.

K Hanáckému dni se stejně jako loni vázal také Hanácké jarmark, na kterém si tak návštěvníci už od desáté ranní mohli prohlédnout nebo nakoupit tradiční řemeslné výrobky, nebo si pochutnat na regionálních specialitách, letos dokonce nechybělo ani celé pečené prase.

Zájem o zboží stánkařů byl prý veliký. „Trhovci byli spokojení, měli velice slušné tržby, takže jsme asi utráceli,“ zasmála se ředitelka Domu kultury Daniela Hebnarová.

Že byl jarmark velkým lákadlem potvrdili i sami návštěvníci. „Líbí se nám tu, ale venku by se těch stánků vešlo určitě více, takže je trochu škoda toho počasí. Na jarmark chodíme pravidelně a nejvíc nás tu momentálně zaujaly šatičky pro miminko,“ svěřila se Lenka Králová. Na své si podle ní přišlo i pánské osazenstvo. „Skvělé tu jsou ale určitě i ty speciality, frgály, nebo nějaké ty uzeniny z řeznictví zase pro chlapy,“ dodala mladá maminka.
Na avizovaný krojovaný průvod sice nakonec nedošlo, zbytek programu však už počasí nijak neovlivnilo. Od čtrnácti hodin začaly v divadelním sále vystupovat dětské soubory nejen z Kroměřížska a na ně pak navázaly také ty dospělácké.

Ty na několikaminutové vystoupení zkouší i několik měsíců. „Byli jsme tu i loni a takové pásmo si připravujeme tak čtyři, pět měsíců. Je ale pravda, že jej pak používáme na více akcích,“ přiblížila přípravu dětského lidového souboru Chropyňáček učitelka Jana Milotová.

Asi také proto tvořili velkou část návštěvníků právě rodiče. „Program se nám určitě líbil, pokaždé sem ale nechodíme, to jen teď se synem, který tady vystupuje,“ podotkla třeba Martina Vaclová.

Jelikož se i letošní Hanácký den nesl v duchu kroměřížských partnerských měst, v rámci programu vystoupily také dva slovenské soubory: folklorní soubor Likava z Ružomberku a pěvecká skupina Vranky z Nitry.

V závěru programu se pak s diváky přišla rozloučit třeba dechovka Hulíňané, nebo cimbálová muzika Dubina.

Na konci dne se tedy organizátoři nebáli říct, že se akce vydařila. „Vzhledem k tomu, jaké bylo počasí, si myslím, že účast byla určitě dobrá. A i já jsem spokojená, také pro nás to totiž byla premiéra. Na kulturáku ještě nic takového, třeba i s těmi stánky, které byly vevnitř i venku, nebylo. Byla to tedy další příležitost i pro nás, takže jsem ráda, že jsme to zvládli a můžeme řešit další akce,“ shrnula ředitelka Domu kultury Daniela Hebnarová.

KRISTÝNA KLUSÁKOVÁ