Hudebníci, zpěváci a tanečníci z Ruska přijedou v prosinci

„Část věcí, které od nich zazní, pochází z repertoáru Alexandrovců. Ale platí to i opačně,“ uvedla Lucie Janišová z pořádající agentury Velryba.
Na dvouhodinovém koncertu zazní proslulé písně Kalinka a Kaťuša, které ruský soubor hraje s železnou pravidelností už několik desítek let, i církevní skladby a dokonce i moderní muzika.

Alexandrovci v posledních letech navštěvují Českou republiku poměrně často. Naposledy byli loni v květnu v Praze, Pardubicích a Ostravě. „Určitě jsou i diváci, kteří si přijdou zavzpomínat na staré časy. Ale na Alexandrovce jich chodí mnoho také z mladší generace. Každý má k návštěvě své důvody. Někdo vzpomínky, někdo touhu po bizarním zážitku a další zase přijdou kvůli kvalitnímu vystoupení,“ řekla Janišová.

Akademický soubor písní a tanců ruské armády A. V. Alexandrova, známý též jako Alexandrovci, vznikl v roce 1928 v Moskvě. Původně šlo o sbor rudoarmějců, který měl jen dvanáct členů. Vedl jej tehdy mladý profesor hudby z Moskevské konzervatoře Alexandr Vasiljevič Alexandrov.

Za 2. světové války objížděli Alexandrovci fronty a vojenské lazarety. Celosvětovou proslulost získali zejména díky skladbám, jako jsou Kaťuša či Donci-Molodci. Umějí ale zahrát a zazpívat řadu jiných žánrů. Dnes čítá soubor více než sto hudebníků, zpěváků a tanečníků.