U Růžičků zazní NOCa s Veselou Bídou

Kdy: neděle od 18 hodin

Kde: Restaurace u Růžičků ve Vsetíně

NOCa a Veselá Bída zahrají v neděli ve Vsetíně u Růžičků. NOCa je nově vzniklé seskupení valašských hudebníků kolem zpěvačky Marie Davidové, která je zároveň textařkou. Skupinu dál tvoří zkušení muzikanti, a to Aleš Mrnuštík, Hana Škarpová, Pavel Ištvánech a Jiří Nedavaška. Společně s nimi zahraje Veselá Bída, která se představí v nové sestavě. „Přibyl nám bubeník Karel Olšák a zpěvák a flétnista Martin Rožnovják. František Segrado bude naopak chybět. Trošičku jsme hudebně přitvrdili," řekl zakládající člen Evžen Proisl.

Hudebníci svým vystoupením podpoří mateřinku

Kdy: sobota 22. června, 18 hodin

Kde: amfiteátr Společenského domu u Pernických, Valašská Bystřice

Pět skupin vystoupí v sobotu 22. června ve Valašské Bystřici na benefičním hudebním festivalu Bystřický FestMaŠ. Uskuteční se v amfiteátru Společenského domu U Pernických.

Dobročinnou akci organizují rodiče dětí navštěvujících tamní mateřskou školu Pramínek. Všichni účinkující se vzdali honoráře, výtěžek festivalu bude věnován školce.

Program, který začíná v 18 hodin, zahájí kapela Stardust Shuttle, po nich zahrají Heart2Beat, The Dust, Hluční sousedé a na závěr STRAM.

Pro návštěvníky chystají pořadatelé bohaté občerstvení včetně specialit na grilu a domácích sladkostí. „Vstupné bude jen padesát korun. Chceme, aby tato akce byla přístupná pro všechny. Samozřejmě, když někdo bude chtít dát víc, určitě může," uvedla jedna z hlavních organizátorek Blanka Polášková.

Ujistila, že pro případ deštivého počasí mají pořadatelé připraveny velké zahradní stany. „Do mateřské školky ve Valašské Bystřici chodí i synek našeho bubeníka Ríša, což byl další důvod, proč tuto akci ochotně podpoříme. Do Valašské Bystřice, kde máme spoustu přátel, ostatně jezdíme vždy rádi," poznamenal Dan Káčer ze skupiny STRAM.

Na Valašsku vzplanou svatojánské ohně

Kdy: noc z neděle na pondělí 23.24. června

Kde: Třináct míst na Valašsku

Hned na několika místech na Valašsku vzplanou v neděli večer svatojánské ohně. Jejich tradiční pálení pořádá Muzejní spolek ve Valašské Bystřici.

Ohně se rozhoří například na Radhošti, ve Valašské Bystřici na Búřově, Dílech či Polomci, na Soláni, na Santově v Malé Bystřici, ve Velké Lhotě U Malíků, na Hutisku U Bortlů, u Kyčery na Prostřední Bečvě a u hotelů Portáš a Kohútka.

Oslavy Svatojánské noci chystají také v Karolince. Akce začíná v osmnáct hodin na zdejším fotbalovém hřišti. „Připravujeme řadu atrakcí pro děti. Například trampolíny či jízdu na ponících. Zapálení ohně začíná ve dvacet hodin," prozradila starostka Karolinky Marie Chovanečková.

O hudební doprovod se postará skupina Grassband Karolinka. V případě špatného počasí se akce ruší.

V archeoskanzenu v Modré se utkají ve špalkované

Kdy: sobota 22. června v 10.30 hodin

Kde: Archeoskanzen Modrá

Ve špalkované se mohou zájemci utkat v sobotu v Archeoskanzenu Modrá. Soutěž bude součástí oslav letního slunovratu. Kromě špalkované se návštěvníci mohou těšit na kovářské ukázky, rituál k uctění Slunce nebo přednášku o letním slunovratu. Akce začne v 10.30 hodin otevřením hradiště. Sdružení Velkomoravané oživí celý areál dobovými kostýmy, ukázkou řemesel i her.

Hru od Moliéra zahrají ochotníci z Osvětiman

Kdy: pátek 21. června a neděle 23. června v 19 hodin

Kde: obecní dům v Osvětimanech

Slavnou frašku Lékařem proti své vůli, ve které si francouzský dramatik Moliére střílí z lékařského povolání, hypochondrů i měšťanských způsobů, zahrají osvětimanští ochotníci. Hlavním hrdinou této komedie je drvoštěp Sganarel, který se působením náhody a s přispěním vlastní ženy, jež se mu chce pomstít, stane lékařem. Začíná tak komický kolotoč nedorozumění, omylů a zmatků, které pro Sganarela skončí téměř tragicky. Hra bude k vidění hned dvakrát, a to v pátek 21. června a v neděli 23. června, vždy v 19 hodin, v obecním domě v Osvětimanech.

Na Rusavě budou pálit ohně

Kdy: sobota 22. června

Kde: Rusava

Tradiční Pálení svatojánského ohně pořádají v sobotu v Rusavě na Kroměřížsku.

„Letos bude už popáté, vyhrávat budou Kluci z Hořanska, můžete si opéct špekáček a zapít pivem či nějakým nealkem," upřesnil kaprál tamních portášů Jura Potoškú.

Cílem akce je umožnit setkání právě s portáši, tedy předchůdci dnešní policie, kteří dodnes návštěvníkům Hostýnských hor rádi poradí a pomohou. Už před více než dvěma stoletími jejich příslušníci na celém Valašsku honili lupiče, zbojníky a různé lapky. Sobotní akcí by rádi také upozornili na to, že nebyli jen Psohlavci a Chodové, ale právě i Portáši na Klapinově.

V Rymicích oslaví dvě výročí

Kdy: sobota 22. června

Kde: Rymice

Při příležitosti výročí 120 let od založení školy a 660 let od vzniku obce Rymice na Kroměřížsku pořádá v sobotu tamní obecní úřad slavnostní den. Dopoledne bude možné si prohlédnout tvrz, v jejíchž prostorách jsou mimo jiné ke zhlédnutí dvě výstavy. „Je to výstava prací kantorů Zlínského kraje a výtvarná díla našich žáků a výstava uměleckých fotografií obce Rymice," upřesnil starosta obce Martin Bartík.

Otevřeny k prohlídce budou škola i školka, kde bude navíc k vidění i soubor fotografií obce pořízených tamními obyvateli. Na odpoledním programu v kulturním venkovním areálu vystoupí děti ze základní i mateřské školy, středisko volného času TyMy a skupina afrických tanečníků.

„Budeme slavnostně pasovat předškoláky a rozloučíme se s žáky pátého ročníku, ohodnotíme nejlepší čtenáře knihovny," dodal starosta. Od 17. hodiny pak k tanci i poslechu zahraje cimbálová muzika Josefa Marečka.

Rozhlasová plavba po Baťově kanále

Kdy: sobota 22. června

Kde: otrokovické přístaviště

Atraktivní program v příjemném prostředí otrokovického přístaviště spojený s projížďkami lodí za dvacet korun je připraven na sobotu 22. června od 13 do 17.30 hodin.

Z přístaviště budou vyjíždět okružní plavby lodí Morava. Na břehu přítomné pobaví kulturní program. Na pódiu se vystřídají Louis Armstrong revival, otrokovická skupina Imortela a kapela Hazard ze Zlína. Během odpoledne vystoupí s krátkým programem také havajské tanečnice Domu dětí a mládeže Hranice.

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost objevit kouzlo Baťova kanálu s Českým rozhlasem Brno. Open-air koncert, který se bude v Otrokovicích konat také u příležitosti Evropského dne hudby, připravil Český rozhlas Brno ve spolupráci s městem Otrokovice a Otrokovickou BESEDOU.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU