VYBRAT REGION
Zavřít mapu

7 + 1 tip na víkend ve znamení vodního živlu

Zlínský kraj - Těšit se můžete na otvírání řek, prohlídky přehrad a nádrží i tradiční pohřbívání zimy do rybníka. Nechybí však ani kulturní program

21.3.2014
SDÍLEJ:

Otevírání Bečvy. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

V Archeoskanzenu pohřbí zimu

Kdy: neděle 23. března v 15 hod.

Kde: Archeoskanzen v Modré

Probouzející se jaro přivítají v neděli v 15 hodin v Archeoskanzenu Modrá. Den poté, co skončí astronomická zima, se před palisádami opevněného sídliště bude odvíjet v podání skautů pestré pásmo zvyků a obyčejů z období předjaří a jara, jak je kdysi udržovali naši předkové. Stejně jako v předcházejících letech ustrojí skauti a skautky slámovou figurínu do ženských šatů, několikrát s ní obejdou v kruhu před skanzenem a pak ji zapálí nad ohněm a vhodí do malého rybníčku Baboňák.

Lidé, kteří přijdou dát sbohem zimě, mohou využít nejen symbolického otevření bran skanzenu, ale také zamířit do galerie v knížecím obydlí palácového typu, kde bude už devátá vernisáž rukodělných prací klientů Domova pro osoby se zdravotním postižením Velehrad-Vincentinum.

Lidé mohou vidět běžně nepřístupná zákoutí nádrže

Kdy: v sobotu 22. března od 9 do 13 hodin

Kde: areál přehrady v Koryčanech na Kroměřížsku

Dozvědět se zajímavosti o historii a technických parametrech přehrady v Koryčanech na Kroměřížsku a nahlédnout do vnitřních prostor vodního díla mohou zájemci z regionu už tuto sobotu. U příležitosti Světového dne vody tam přichystalo Povodí Moravy den otevřených dveří.

„Návštěvníkům bude k dispozici průvodce, který zajistí průběh prohlídky a odborný výklad k jednotlivým zařízením a částem přehrady a zodpoví případné dotazy, které se k vodnímu dílu vztahují," upřesnila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Lidem se tak dostane jedinečná příležitost nahlédnout do běžně nepřístupných míst. Jednotlivé prohlídky začínají vždy v celou hodinu od devíti hodin, začátek poslední prohlídky bude ve 13 hodin.

„Sraz je na parkovišti před bránou areálu," upřesnila Tomíčková. Návštěvníkům doporučuje vhodnou obuv s neklouzavou podrážkou a teplé oblečení.

Lenka Filipová zahraje v Brodě

Kdy: dnes v 19 hodin

Kde: kulturní dům v Uherském Brodě

Fanoušci Lenky Filipové se dočkali. Známá česká zpěvačka a kytaristka dnes v 19 hodin vystoupí s kapelou ve velkém sále Domu kultury v Uherském Brodě. Zazní i hity jako Zamilovaná, Věnování nebo Prý se tomu říká láska.

Výjimečná zpěvačka, která se nepotřebuje jakkoli zviditelňovat, je upřímná, přirozená a svoji citlivou duši umí přenést do kytarových strun.

„Lístky v předprodeji jsou stále k dispozici," pozvala programová vedoucí Galerie Domu kultury Panský dům Irena Krejsová.

Vodáci ve Vsetíně odemknou Bečvu

Kdy: sobota od 10:30 hodin

Kde: Vsetín, říční břeh u městských lázní

Vodáci ve Vsetíně jsou připravení na první jarní vyplutí. Na sobotní dopoledne si naplánovali tradiční odemykání řeky Bečvy. Slavnostní akt, který se každoročně těší hojné účasti přihlížejících, se letos uskuteční už poosmnácté. „Společně s Bečvochem, vládcem všech vod, vyrazíme na řeku v kostýmech," prozradila vedoucí pořádajícího vodáckého oddílu Skorci Gabriela Hučíková ze Vsetína.

Samotnému vyplutí na jarní řeku bude předcházet úlitba vodním bohům, křest nových lodí a také nové výstroje.

Odemykání Bečvy se uskuteční tradičně na břehu řeky před budovou vsetínských městských lázní v sobotu o půl jedenácté dopoledne.

Přehrada se otevírá

Kdy: sobota 22. března od 9 do 14 hodin

Kde: Karolinka přehrada Stanovnica

Nahlédnout do útrob přehradní hráze vodárenské nádrže Stanovnica v Karolince mohou zájemci v sobotu u příležitosti Světového dne vody. Návštěvníkům bude k dispozici i průvodce, jenž jim nabídne výklad nejen o historii, ale rovněž o technických parametrech přehrady na Horním Vsacku.

Prohlídky areálu a zařízení jsou připraveny na dobu od 9 do 14 hodin s tím, že začátek poslední je plánován na 13. hodinu. Sraz je vždy u koruny hráze na pravé straně vodárenské nádrže. Trasa prohlídky povede běžně nepřístupnými místy. I proto je potřeba dbát na vlastní bezpečnost. Návštěvníkům organizátoři doporučují vhodnou obuv s neklouzavou podrážkou a patřičné oblečení do vlhkého prostředí s nízkými teplotami.

Přehrada, která nedávno prošla roční rekonstrukcí, byla stavěna v letech 1977 až 1986. Hráz vodní nádrže má výšku 38 metrů, rozloha vodní plochy je 50 hektarů a nádrž pojme 7,5 milionů m3 vody.

Studio T zahraje dětem Bubáky

Kdy: neděle 23. března od 10 hodin

Kde: zámek Zlín

Představení Bubáci je složeno ze tří pohádek. V každé z nich se přitom objevují nějaká strašidla: čerti, ježibaba, loupežníci, hejkal. Trochu strašidelné divadlo si pro děti připravilo na neděli zlínské Studio T. Desítka lidí natrénovala pohádku, která trvá necelou hodinku, takže by ji bez problémů měly zvládnout i menší děti.

„Je to jedno z našich posledních představení na zámku. Další premiéru plánujeme až v nových prostorách v knihovně na podzim," doplnila šéfka divadelního spolku Lenka Sýkorová. Vstupné na představení Bubáci je 40 korun.

Štípa si připomene významné výročí

Kdy: v neděli 23. 3. v 10.30 hod.

Kde: Štípa

Poutní místo Štípa u Zlína si připomene v neděli významné výročí. Právě v tento den uplyne 400 let od úmrtí urozené Lukrecie Nekešové, zakladatelky nového poutního kostela Narození Panny Marie ve Štípě. Slavnostní mši svatou, která začne v 10.30 hodin, celebruje biskup Josef Hrdlička.

Mši doprovodí Pěvecké sdružení moravských učitelů pod vedením profesora Lubomíra Mátla. V 15 hodin pak bude mít toto pěvecké těleso samostatný koncert.

Při slavnosti si mohou návštěvníci prohlédnout svatební oděv z počátku 17. století a uvidí, jak mohli být Lukrecie Nekešová a její manžel Albrecht z Valdštejna oblečeni v jejich svatební den. Na slavnosti přislíbili účast také krojovaní z okolních obcí. Součástí akce je výstava věnovaná působení Lukrecie a Albrechta na východní Moravě.

Ozdobou ROBfestu v Dolním Němčí budou zítra Dagnes i Morčata na útěku

Dva hudební vrcholy připravili příznivcům rockové muziky organizátoři čtvrtého ročníku vzpomínkového minifestivalu ROBfest, který se uskuteční už zítra v kulturním domě v Dolním Němčí.

Tím prvním bude hned v jeho úvodu v 18.30 hodin koncert místní kapely Dagnes, která se na pódiu objeví po dlouhých devíti letech. Posluchači se tak mohou těšit na skladby z období před rokem 2005, než se tato dolněmčanská rocková legenda odmlčela.

Z její původní sestavy se představí za mikrofonem a s basovou kytarou v ruce frontman S.V.A.T., tedy Svaťa Tinka, a kytarista Ludwa, tedy Ludvík Daněk. Ten sice žije se svou rodinou ve Švýcarsku, ale projekt znovuvzkříšeného seskupení jej nadchl natolik, že neváhal ze země helvétského kříže několikrát přiletět na zkoušku kapely do své rodné vesnice na Slovácko.

„Jsem moc rád, že se Svaťa rozhodl dát dohromady partu muzikantů a v moderních aranžích Dagnes představit našim někdejším příznivcům i současným posluchačům tvrdé muziky. O to víc mě těší, že u toho můžu být i já," poznamenal Ludvík Daněk.

Za bicími usedne Pepe, tedy Josef Mareček, jenž je také bubeníkem ve skupině Free Fall. Čtveřici uzavírá excelentní hráč na sólovou kytaru z brodské crossovearové partičky Chaos In Head, Chorche, tedy Jiří Hasík.

Zhruba šedesát minut po vystoupení Dagnes se na dolněmčanském pódiu tradičně představí uherskohradišťští Free Fall, které po šedesáti minutách vystřídají Chaos In Head. Kolem 21.30 rozduní sál deathmetaloví Hypnos, ozdobení koncertními ostruhami snad z celé Evropy.

Hodinu před půlnocí pak vrhne do ROBfestového éteru své nekompromisní parodie písní popových hvězd brněnské seskupení Morčata na útěku, slavící letos 10 let své existence. Jejich tvorba spočívá v parodování známých českých i zahraničních populárních songů vlastními neotřelými texty, v nichž vyniká hrubý jazyk opepřený extrémně vulgárními výrazy.

ROBfest se poprvé uskutečnil před třemi lety jako vzpomínka na zemřelého bubeníka Roberta Tinku. Ten v letech 19872010 působil v dolněmčanských kapelách Dagnes a AmöbiA. V uplynulých letech se na ROBfestu mimo jiné představily kapely Visací zámek, Alkehol, Plexis či Dark Gambale.

Autor: Redakce

21.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 100 Kč Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) elektromontér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Holešov - pracoviště dle zakázek převážně Holešovsko , - vyučení v oboru, praxe v oboru výhodou, - pracovní doba Po-Pá 7:00-15:30 hod., víkendy volné, nástup možný ihned, - kontakt osobní je možný každou středu od 8:00-11:00 hod. (p. Polcar 737 261 433) , dále kontakt telefonicky Po-Pá (8:00 - 15:00 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: polcar@emkad.com. Pracoviště: Emkad cz, s.r.o., Plačkov, č.p. 598, 769 01 Holešov. Informace: Kouřil, Polcar, +420 737 261 431,737 261 433. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) řidič nákladních vozidel nad 7,5 tuny - "C". Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kroměříž, - vyučení, praxe v oboru, ŘP "C", profesní průkaz, psychotesty, karta řidiče, digitální karta do dig. tachografu, průkaz na hydraulickou ruku, - doba určitá s možností prodloužení, benefity - stravenky, - kontakt telefonicky Po-Pá (6:00 - 14:30 hod.) příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: vlasakova@biopas.cz. Pracoviště: Biopas, spol. s r.o., Kaplanova, č.p. 2959, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Věra Vlasáková, +420 573 502 782. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 19 160 Kč Provozní elektromechanici Provozní elektrikář, údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19160 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Holešov, - vyučení, vyhláška č. 50/1978 Sb.. podmínkou, - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: mikulikova@cpsholesov.cz. Pracoviště: Centrum pro seniory, příspěvková organizace, Příční, č.p. 1475, 769 01 Holešov. Informace: Markéta Mikulíková, +420 734 696 959. Gastronomie - Gastronomie Pracovníci přípravy jídel v zařízeních 13 500 Kč Pracovníci přípravy jídel v zařízeních rychlého občerstvení a ve výdejnách jídla pomocná pracovní síla v závodní jídelně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Hulín, - výdej jídel, příprava pracoviště a následný úklid, mytí nádobí, - základní vzdělání, zodpovědnost, kladný přístup k práci, samostatnost, - benefity - sleva na stravu, - kontakt telefonicky Po-Pá (8:00 - 15:00 hod.). Pracoviště: Devítka plus, s.r.o. - pracoviště hulín, Nádražní, č.p. 804, 768 24 Hulín. Informace: Petr Holčík, +420 777 192 727.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

LIDEM NABÍZÍ ŠIROKOU ŠKÁLU BYLINNÝCH SIRIPŮ. Sirupům byl udělen Certifikát značky HANÁ - regionální produkt.
2

Bylinné sirupy vyrábí ručně a z čerstvých bylin

Fotbalisté Hanácké Slavie Kroměříž. Ilustrační foto

Kroměříž v souboji o druhé místo remizovala s Uničovem

Teplotu vody v kašně chtěl vyzkoušet na vlastní kůži

Tři návštěvníci Kroměříže se rozhodli neobvyklým způsobem prověřit pozornost operátorky městského kamerového systému.

Je políčeno. Klec na medvěda čeká na přísně tajném místě

Klec na medvěda tuláka, který od poloviny září prochází Valašskem a páchá škody, je nastražená. Včera odpoledne ji do přírody umístili pracovníci Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy a zástupci čtyř vesnic. Místo je z pochopitelných důvodů utajené.

Gynekolog Pavel Havelka: Ženy na kontroly nechodí

ROZHOVOR/ Pavel Havelka se věnuje vyčerpávající a psychicky náročné profesi, která má zásadní vliv na životy lidí.

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

/VIDEO/ Jeden z nejlepších fotbalistů české historie letos v červnu definitivně skončil s profesionálním fotbalem. Tomáš Rosický se po boku mezinárodních hvězd typu Cesc Fábregas, Petr Čech nebo Karel Poborský rozloučil na pražské Letné ve velkém stylu. Samozřejmě u toho nemohli chybět ani ti nejlepší a nejtalentovanější fotbalisté, kteří se probojovali do minulého ročníku McDonald’s Cupu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT