Košt slivovice ozdobí roztleskávačky

Kde: kulturním dům Beseda v Nivnici

Kdy: sobota 23. 3. v 19.30 hodin

V pořadí teprve druhý ročník nivnického koštu slivovice se bude konat v sobotu 23. března od 19.30 hodin v tamním kulturním domě Beseda. První nivnická kulturní, která akci organizuje, ale láká zájemce o pálenkovou degustaci také na pochutiny, jakými jsou pro mnohé zabijačkové speciality, gulášek či chutné vdolečky. Pořadatelé však pro návštěvníky akce připravili také překvapení v podobě vystoupení roztleskávaček, které si říkají Třpytky. O hudební kulisu se postará skupina Triumf a DJ Trnka. Organizátoři koštu vzkazují, že vítězné vzorky vyhlásí už úderem 20. hodiny.

Blue Effect vystoupí v Uherském Brodě

Kde: Dům kultury v Uherském Brodě

Kdy: dnes v 19 hodin

Legendární česká bigbítová kapela Blue Effect zahraje už dnes v 19 hodin ve velkém sále Domu kultury v Uherském Brodě. Skupina založená v roce 1968 se původně jmenovala Special Blue Effect, později byl název zkrácen na Blue Effect.

U jejího zrodu stáli baskytarista Jiří Kozel, kytarista a zpěvák Vladimír Mišík a bubeník Vlado Čech. „Kompletní historie kapely je složitá a spletitá. Členové přicházejí a odcházejí. Jediným členem, který hraje s kapelou dodnes, je Radim Hladík," vysvětlují pořadatelé. Dnes kapela funguje ve složení: Radim Hladík kytara, Jan Křížek zpěv, kytara, klávesy, Václav Zima bicí, Wojttech baskytara.

Šampioni v Tupesích vyhlášeni nebudou

Kde: tělocvična ZŠ v Tupesích

Kdy: sobota 23. 3. ve 14 hodin

Milovníci vinných moků si opět přijdou na své v Tupesích. Na sobotní čtrnáctou hodinu je zvou do tělocvičny tamní základní školy tupeští vinaři a kulturní komise obecního úřadu.

„Na čtyřiadvacátém předvelikonočním koštu bude k ochutnání 524 vzorků vín," láká na výstavu starosta obce Oldřich Vávra.

Potvrdil, že letos nebudou udělovány tituly šampionů, ale milovníci vína se z katalogů dozvědí, která vína byla nejlepší v odrůdách. O tom rozhodovali v pondělním podvečeru degustátoři, kteří vzorky vín hodnotili na dvacetibodové stupnici.

Zatímco pořadateli prvních tří ročníků koštů vín byli tupeští zahrádkáři, od čtvrtého ročníku se jejich režie chopili začínající pěstitelé vína. „Ti pod názvem Tupeští vinaři navázali úzkou spolupráci s místní základní školou a ze všech dosavadních koštů jí věnovali čistý finanční výtěžek," pootevřel dveře do minulých ročníků výstavy vín František Mikula, dlouholetý kronikář obce.

Úderem sedmnácté hodiny začne k dobré pohodě návštěvníků výstavy vyhrávat cimbálová muzika Olšava, které bude kralovat primáš Tomáš Zubr.

Dance show ukáže barvy zemí světa

Kde: divadelní sál Domu kultury v Kroměříži

Kdy: dnes ve 20 hodin

Taneční večer pod názvem Dance show se dnes večer koná v divadelním sále Domu kultury v Kroměříži. Program má téma Cesta kolem světa a bude prezentován netradiční divadelní formou.

„Jednotlivé páry představí na parketu vybrané státy. Do tance promítnou vše, co je typické a zajímavé, v barvách dané země a jejím stylu," řekl za organizátory Radim Přádka.

On sám se na parketu ukáže také, se svou taneční partnerkou Kateřinou Kolmanovou mají totiž pro diváky připravenou novou taneční show, se kterou se chystají na mistrovství světa. Večerem bude provázet moderátorská dvojice Marek Dvorník a Josef Křeháček.

V Hulíně na výstavě předvedou rekordní deku

Kde: náměstí a Kulturní klub v Hulíně

Kdy: sobota 9 až 16 hodin

Na jarní výstavu a řemeslný jarmark zvou pořadatelé do Hulína. V sobotu se tak na tamním náměstí uskuteční velký velikonoční jarmark.

Návštěvníky zve také Kulturní klub Hulín, kde budou vystaveny patchworkové výrobky, lidé mohou obdivovat práci na ručním tkalcovském stavu, velikonoční náladu pak doplní vystavené kraslice, květinová dekorace a jiné výrobky.

„Výstava bude zpřístupněna v pátek i v sobotu od devíti do čtyř hodin odpoledne. Akci zpestří deka vyrobená patchworkovou technikou, která je zapsána v České knize rekordů," prozradil ředitel KK Hulín Libor Pecháček.

Deka měří na délku přes šest metrů, sešita je z 20 222 kusů látky a na její výrobě se podílelo 178 lidí z celé republiky.

Vodáci ve Vsetíně otevřou Bečvu

Kde: Vsetín, Bečva před Městskými lázněmi

Kdy: sobota 23. března, 10.30 hodin

Vsetínští vodáci v sobotu přivítají jaro po svém. V doprovodu Bečvocha, vládce všech vod, otevřou řeku Bečvu. Akce se koná už po sedmnácté. Letošní ročník se pořadatelé rozhodli ozvláštnit.

„Naplánovali jsme vyrazit s Bečvochem po Bečvě v kostýmech. Malí vodáci jsou tak nažhaveni na první splouvání, že si ho chtějí užít a oslavit, jak se patří," vysvětlila vedoucí vodáckého oddílu Skorci Gabriela Hučíková ze Vsetína. Začátku plavby bude předcházet křest nových lodí a vodácké výstroje.

Plavby se mohou zúčastnit i rodiny s dětmi. „Ty poplují úsek dlouhý přibližně dva kilometry. Ostatní zdatní vodáci si splují tradičně celou trasu ze Vsetína až na Bystřičku," dodala Hučíková.

Plavba se koná u příležitosti Světového dne vody. Otevírání začíná o půl jedenácté dopoledne před budovou Městských lázní ve Vsetíně.

Velikonoční jarmark Napajedla

Kde: zámek Napajedla

Kdy: neděle 24. března

Přivítejte jaro na zámku v Napajedlech. Již tuto neděli 24. března od 10 do 18 hodin na vás čeká malý velikonoční jarmark s ukázkou tradic, dětská kreativní dílnička, hon na beránka či příjemné posezení v jarně vyzdobené zámecké kavárně. Takto si lze užít začátek jara v zámku Napajedla.

„Nebude chybět ukázka tradic, které k Velikonocům patří, jako je například zdobení kraslic či pletení pomlázek. Pro děti jsme připravili kuchařské lekce pro malé kuchtíky, kde si mohou společně s maminkou upéct svůj muffin, perníček nebo mohou navštívit jarní kreativní dílničku a vyrobit si velikonoční ozdoby či vymalovat svoje vajíčko a za pěkného počasí se uskuteční i venkovní hon na beránka," sdělila Petra Psotková, manažerka zámku Napajedla.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU