Buchlovské divadelní léto už podesáté!

„Nápad uvádět některé z našich inscenací pod širým nebem se zrodil před deseti lety, kdy mělo divadlo na repertoáru hru Hildegarda. Její obsah se přímo vztahoval k historii Buchlova, a tak se divadlo dohodlo se správou hradu a hru přímo mezi hradními zdmi představilo. Nápad se setkal s velkým ohlasem. Letos se takto s diváky setkáme už podesáté,“ vzpomíná na vznik tradice herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

Během desetiletí divadelníci na hradě uvedli patnáct inscenací, drtivá většina z nich byla vyprodána. Největší úspěch stále vyvolávají Rychlé šípy, letos bude komedie uvedena čtyřikrát. Kromě ní vsadili divadelníci na komedii Tcháni aneb Jak neprovdat dceru a poprvé oslovili kolegy z jiných divadel. „Rádi bychom diváky seznámili i s hrami, které se uvádějí za hranicemi našeho regionu a stojí za vidění,“ vysvětluje Josef Kubáník, proč divadlo vsadilo na komedii Lumpacivagabundus z brněnského divadla Radost a následně pak na rozvernou komedii Po všem hovno, po včelách med z Ořechovského divadla. „Dovedeme si představit, že se naše akce rozroste do originálního divadelního festivalu,“ zamýšlí se mluvčí.

Herci přiznávají, že na hradě vládne pokaždé skvělá atmosféra, která častokrát přináší nečekané situace. Sami se pak nemohou ubránit smíchu. „Hraní na Buchlově si užíváme naplno a je to na nás podle diváckých ohlasů znát. Jednak máme uváděné komedie rádi a pak nás těší vidina začínajících prázdnin,“ říká s úsměvem herec Jiří Hejcman.

Nejdůležitější ale je, aby divadelníkům přálo počasí. „Je to každý rok napínavé, nezřídka kdy se stává, že čas trávíme na stránkách Českého hydrometeorolo­gického úřadu a počítáme, jestli se ten který mrak Buchlovu vyhne, nebo ne,“ říká mluvčí. Divadelníci se musejí rozhodovat velmi rychle, protože kostýmy a výpravy jsou už připraveny na hradě. V případě nepřízně počasí se tak všechno přesunuje do budovy divadla v Uherském Hradišti.

Předprodej vstupenek na Buchlovské divadelní léto divadlo zahajuje 2. června v 8.00 hodin.