Jedná se o dotaci ve výši 5.99 milionu korun pro Mynářovu společnost Clever Management z roku 2011. Po konstatování dotačního úřadu, že žádost jeho firmy o dotaci byla neoprávněná, ji společnost vloni vrátila. Státní zástupce rozhodne, zda bude Mynář obžalován. „Nic o tom nevím. Těžko se vám k tomu mohu vyjádřit,“ řekl Vratislav Mynář serveru irozhlas.cz.

Zásadní spor se vedl o to, zda Vratislav Mynář a jeho společnost v žádosti o dotace některé informace zamlčeli. Na stavbu totiž nejprve získal v roce 2008 podporu spolek Chřibák, kde byl Mynář hospodářem. Od Ministerstva školství dostal 13 milionů korun, za něž deklaroval postavit ubytovnu pro sportovce.

close Penzion Malovaný ve Ski Parku Osvětimany nad hospodou Na Srubu info Zdroj: Deník/Pavel Bohun zoom_in Penzion Malovaný v Osvětimanech

Jenže projekt byl dotažen pouze do fáze hrubé stavby a poté ho převzala společnost Clever Management. Ta následně získala zmíněnou dotaci z EU, rozestavěnou budovu dokončila jako penzion. Úřad však dospěl k závěru, že projekt neměl být podpořen, protože už jednu dotaci (od MŠMT) získal. A že to žadatelé zamlčeli.

To Vratislav Mynář odmítal. „Ve formuláři jsme vyplnili pravdu: žadatelem je nový subjekt Clever Management. My jsme také uvedli, že na hrubé stavbě se původně podílelo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Takže jsme nic neporušili a netajili,“ prohlásil exkancléř před časem.

Vedoucí odboru kontroly a plateb ROP Střední Morava Dana Koplíková k tomu napsala, že firma byla povinná uvést více údajů. Ve webovém formuláři byla podle ní záložka, kde měla sdělit, zda má tento projekt vazbu na jiné projekty, na které šly peníze z evropských nebo státních dotačních programů.

Mynář však tehdy trval na tom, že úředníkům dotačního úřadu opakovaně říkal, že stavba dříve získala dotaci z Ministerstva školství.

„Já byl minimálně dvakrát na jednání ve Zlíně, kde jsme jim tuto informaci řekli. Před samotným podáním žádosti proběhla dokonce i osobní prohlídka na místě za účasti úředníků z Regionálního operačního programu, kteří se přišli podívat, v jakém stavu ta hrubá stavba je. Tam tu informaci opět dostali,“ tvrdí Mynář.

Podle Koplíkové ale taková informace v dokumentech chyběla. „ROP Střední Morava v žádných písemných dokumentech neměl uvedenou informaci o poskytnuté dotaci z Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy občanskému sdružení Chřibák v souvislosti s dotací pro Clever Management,“ uvedla před časem Dana Koplíková.

Je tu navíc ještě jedna skutečnost. Clever Management uzavřel se spolkem Chřibák smlouvu o pronájmu objektu. Smlouva ale byla zřejmě v rozporu s podmínkami dotace. Spolek nesměl deset let budovu nikomu pronajímat, zmiňuje irozhlas. Policie se případem zabývala asi tři roky.