V minulosti jmenovaným zlínský soud za únos uložil podmínky, po předchozím rozhodnutí odvolacího soudu však svůj verdikt loni na podzim změnil a státní zástupce se proti tomu odvolal.

Státní zástupce při projednávání u zlínského soudu Salvetovi původně navrhoval deset až 11 let, Lorencovi devět až deset let a Steidlovi osm až devět let vězení.

Obhajoba žádala zproštění obžaloby. Krajský soud loni při vynesení rozsudku přihlédl k názoru vrchního soudu, který odlišně hodnotil důkazy. „Nebylo prokázáno, že tento skutek spáchali obžalovaní,“ uvedl předseda soudního senátu Jiří Dufek.

Státní zástupce se odvolal k vrchnímu soudu, který dnes odvolání zamítl. „Přetrvávají zásadní pochybnosti o zapojení obžalovaných do trestné činnosti,“ řekl ve středu 27. března předseda senátu vrchního soudu Ivo Lajda.

Obžalovaní tvrdili, že s únosem nemají nic společného

Tři muži byli obžalovaní z loupeže, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a krádeže s trestní sazbou od osmi do 15 let vězení. Všichni tři vinu dlouhodobě popírali a tvrdili, že s únosem nemají nic společného.

V minulosti byl za něj odsouzen k deseti letům vězení Michal Šnajdr, část trestu si i odpykal. Později vyšlo najevo, že ve vztahu k němu se stal justiční omyl.

Žena zaparkovala 14. ledna 2014 večer před domem v Kroměříži auto. Obžaloba tvrdila, že k ní přistoupil Steidl, napadl ji a společně s Lorencem natlačil na zadní sedadlo přistaveného vozu. V něm podle státního zástupce seděl organizátor únosu Salvet.

Ženě únosci podle obžaloby sebrali kabelku s peněženkou i doklady a další věci, měla spoutané ruce za zády a přes hlavu plátěný pytel. V noci ji vozili po různých místech a žádali po ní peníze.

Poté, co se žena s muži dohodla, že jim přiveze 100 milionů korun na benzinovou stanici u Brna, ji následujícího dne brzy ráno vysadili u Vrbky na Kroměřížsku, odkud si zavolala pomoc.

Žena při únosu utrpěla lehké zranění. Je dcerou muže, který obchodoval s pohonnými hmotami a který skončil ve vězení kvůli daňovému úniku. Faltýnek podle obžaloby vybral z ženiny odcizené platební karty 20.000 korun a Lorenc dalších 20.000 korun.

Rozsudek v kauze padl už předloni v červnu, kdy krajský soud uložil Salvetovi, Lorencovi a Steidlovi shodně tříletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na čtyři roky. Vinnými tehdy uznal i další dva obžalované, Vladimíra Zavadila a Ladislava Faltýnka, kteří se k podílu na únosu doznali.

Přestože podle státního zástupce pomohli únos zprostředkovat, vyvázli bez trestu. Soud to zdůvodnil tím, že oba byli již dříve podmíněně trestáni, a dalších trestů proto není třeba. Výpovědi Faltýnka se Zavadilem byly v případu klíčovým důkazem. Mezi jejich tvrzeními však byly značné rozpory.