„V roce 2023 se pachatelé na Kroměřížsku dopustili 1187 trestných činů, do současnosti jsme objasnili 65 procent, stále se držíme na předních příčkách v rámci Zlínského kraje. V roce 2022 to bylo 1167 skutků - objasnili jsme 66,7 procent,“ informoval policejní mluvčí Radomír Šiška.

Co se týče nezávažnějších zločinů - vražd - ty se vloni na Kroměřížsku odehrály tři. Všechny tři se policistům podařilo objasnit.

Policisty nejvíce zasáhl případ z července 2023 ze Zahnašovic, kde na místě činu byly přítomny dvě nezletilé děti. Osmatřicetiletá žena zavraždila šestasedmdesátiletou tchyni, se kterou žila ve společné domácnosti v rodinném domě. Za rodinnou tragédii mohly dlouhodobé spory.

Ilustrační foto.
Pokus o vraždu na Kroměřížsku. Agresor s nožem v ruce napadnul muže

Násilných trestných činů jsme v roce 2023 řešili 144, což je o sedm více než v roce předešlém. K nejčastějším násilným trestným činům patřilo úmyslné ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování, porušování domovní svobody, loupež či vydírání,“ vyjmenoval mluvčí.

Mravnostních trestných činů policisté vloni vyšetřovali pětatřicet. „Je to o pět méně než v roce 2022. Jednalo se zejména o případy znásilnění, pohlavního zneužívání nebo úmyslného ublížení na zdraví,“ uvedl Šiška.

Majetkových trestných činů – tedy například vloupání, krádeže či poškozování cizích věcí - vyšetřovali policisté celkem 454, což je o 50 více než rok před tím.

Hospodářských trestných činů kriminalisté vloni vyšetřovali celkem 91, tedy o 14 méně než v roce 2022. Nejčastěji se jednalo o úvěrové podvody, podvody a daňové delikty.

„Tyto skutky jsou většinou velmi rozsáhlé a složité. Charakteristické jsou také vysokými škodami na majetku a skrytým jednáním, které často vyjde najevo až po delší době,“ vysvětlil mluvčí.

„Vloni jsme zajistili majetkové hodnoty a výnosy z trestné činnosti v celkové výši přes 16 milionů korun,“ dodal Radomír Šiška.

Velký nárůst skutků evidují policisté u kybernetické kriminality. „V této souvislosti jsme vloni řešili 185 trestných činů a 108 přestupků,“ vyčíslil mluvčí.

Peníze. Ilustrační foto.
Vydávali se za pracovníky banky. Ženu z Kroměřížska okradli o 330 tisíc

Zároveň doplnil, že toto číslo rok od roku narůstá. „Proto klademe velký důraz na prevenci proti tomuto druhu kriminality. Jedná se především o trestné činy - neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a podvod,“ sdělil mluvčí.

Policisté v loňském roce evidovali 10 722 přestupků, předloni jich bylo 10 485. „Většinu z nich jsme vyřešili v příkazním řízení, a to v počtu 8110. Převážně se jednalo o přestupky na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a proti majetku, proti občanskému soužití a veřejnému pořádku,“ uzavřel Šiška.