Mluvčí Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Zlínského kraje Gabriela Netopilová Sluštíková uvedla, že záchranářská posádka z výjezdové základny v Kroměříži vyjížděla o půl šesté ráno původně „pouze“ k ženě s lehčím úrazem.

„Po příchodu do bytu se vše ale změnilo. Čidlo na záchranářském batohu začalo okamžitě signalizovat únik nebezpečného oxidu uhelnatého,“ přiblížila mluvčí.

Nehoda dvou aut v Nětčicích na Kroměřížsku si vyžádala tři zraněné osoby.
Tři zranění po čelním střetu dvou aut v Nětčicích na Kroměřížsku

Záchranáři z bytu ihned evakuovali dva dospělé a dítě, otevřeli okna a přes zdravotnické operační středisko požádali o asistenci hasiče a o příjezd dalšího týmu ZZS.

Největší koncentraci oxidu uhelnatého v krvi záchranáři naměřili právě u ženy, vysokou hladinu jedovatého plynu mělo i dítě. „U obou pacientů záchranáři nasadili kyslíkovou terapii. Oba je poté transportovali do Kroměřížské nemocnice – ženu na jednotku intenzivní péče, dítě na dětské oddělení,“ upřesnila Netopilová Sluštíková.

Řidič Audi u Střílek na Kroměřížsku jel na sedmdesátce rychlostí 126 km/h; pondělí 4. března 2024
Řidič audi u Střílek na Kroměřížsku jel na sedmdesátce 126 kilometrů v hodině

Připomněla, že v letošní topné sezóně jde již o několikátý výjezd, který má zpravidla velmi podobný průběh. „Lidé volají na linku 155 s tím, že jim není dobře. Po příchodu našich záchranářů do bytu začne čidlo na batohu signalizovat únik CO,“ popsala mluvčí záchranářů.

Zásadní nebezpečí oxidu uhelnatého podle zdravotníků spočívá v tom, že není vidět ani cítit. Snadno, velmi rychle a nepozorovaně tak dochází k jeho zvýšené koncentraci a následné otravě v domácnostech.

Škodu okolo půl milionu korun způsobil v neděli 18. února 2024 požár garáže v Postoupkách u Kroměříže.
Požár garáže v Postoupkách: dva lidé v péči záchranářů a škoda půl milionu

Při nízkých koncentracích CO může zdravý člověk pociťovat únavu a bolest hlavy, člověk se srdečními problémy „tíži“ či bolest na prsou. „Při vyšších koncentracích dochází k poruchám vidění a koordinace, silným bolestem hlavy, závratím, zmatečnému chování a může být pociťována žaludeční nevolnost. Velmi vysoké koncentrace jsou pak smrtelné,“ uvedla Gabriela Netopilová Sluštíková.

Co se první pomoci týče, zásadní je podle ní co nejčasnější evakuace postiženého ze zamořeného prostoru, odvětrání místností a zavolání na tísňovou linku 155.