„Chci ukázat, že mám na to tam být,“ hlásí zdravě sebevědomý stále 18letý Filip Chytil, který se nyní do svého nedělního odletu připravuje na kroměřížském zimním stadionu pod vedením svého agenta a trojnásobného nejlepšího kanonýra české extraligy Jaroslava Balaštíka.

S jakou představou odjíždíte na následující nováčkovský kemp?
Už jsem hrál NHL minulý rok a chtěl bych se zase posunout dál a ukázat, že na to mám. Chci se prosadit v týmu a odehrát dobrou sezonu.

Jak vysokou vidíte pravděpodobnost? Cítíte, že po loňské zkušenosti by vám první tým mohl vyjít i po přestavbě?
Už jsem tam na devět zápasů nakoukl. Vím, jak to tam chodí. Už teď víme, jaký máme tým. Někteří kluci ještě přijdou do kempu, ale teď už je jen na mě, jak budu trénovat, připravím se, a jak se ukážu.

Někteří lidé kolem Rangers dokonce už spekulují, že byste měl být centrem druhé řady. Vnímáte to?
Vím, že to bylo řečeno, sleduji televizi v Americe, kde se to řeší. Ale moc se tím nezabývám. Chci se připravit, jak nejlépe to půjde a ukázat, že mám na to tam být.

Přitom máte pořád osmnáct let a slavný klub jako je New York Rangers s vámi počítá na významnou roli v týmu. Dělá to s vámi něco?
Pro mě ale i ostatní kluky, se kterými trénuji, je to především motivace. Dvířka máme otevřené. Jde o to šanci chytnout za pačesy a ukázat se.

O novém hlavním kouči Davidu Quinnovi se ví, že sází na talenty. Bývalý trenér Alain Vigneault na mladých hráčích tým úplně postavený neměl. Pomohla vám také změna trenéra?
Vyměnil se kompletně celý tým trenérů. Nový hlavní kouč přišel z bostonské univerzity stejně jako jeho asistent. Pracovali pro americkou reprezentaci do dvaceti let. Někteří kluci z týmu je znají, hráli pod nimi. Jsou s ním dokonce kamarádi. Ale o trenérech to není. I předchozí trenér (Vigneault – pozn.aut.) mi věřil. Naskočil jsem ve druhé lajně, měl jsem spoustu střídání. Je to hlavně o tom, jak budu hrát já.

Bavil jste se už s novým trenérem Quinnem?
Ano, na Development (rozvojovém) kempu. I poté nás navštívil na tréninku v posilovně. Je to opravdu skvělý chlap. Už se těším na hlavní kemp, jak to všechno zase začne.

Když srovnáte pocity před odjezdem vloni a letos, jaký je v nich rozdíl?
Vloni jsem tam letěl zraněný a vůbec jsem nečekal, že bych mohl zůstat v prvním týmu. Spíš jsem počítal s tím, že se vrátím zpátky do Zlína a vrátím se, až budu fit. Ale po dvou týdnech jsem se dal dohromady. Skvěle se o mě starali, nakonec jsem hrál už první přípravný zápas, dal jsem gól a od té doby to začalo. A zůstal jsem tam. Jsem rád, že to tak vyšlo.

Renomovaný zámořský novinář Dan Rosen, který podrobně sleduje Rangers, vás vidí jako centra Zuccarella a Namestnikova. Zaregistroval jste to?
Viděl jsem to, s kluky jsme se o tom bavili. Ale jsou to jen předpoklady. Bude záležet na trenérech, jak nám to půjde na kempu.

Jak vás mladé berou hvězdy týmu v čele s Zuccarellem a Lundqvistem?
Skvěle. Oni si tím jako mladí také prošli. Pomáhali nám, abychom měli přesun my kluci z Evropy co nejjednodušší. Tím spíš já, co jsem ještě neuměl moc anglicky. Když jsem něčemu nerozuměl, Ondra Pavelec mi vše vysvětlil. Bylo pro mě důležité ho tam mít. Pomohli mi i v tom, jak se o sebe mám vlastně starat i mimo led. V tomto jsou skvělí.

Velký kamarád jste se Švédem Lias Anderssonem. Na druhou stranu jste velkými konkurenty o flek na pozici druhého centra?
Je to tak. Společně s námi ještě Brett Howden. Jsme na to tři, společně trénujeme. Je mezi námi konkurence, ale jsme dobří kamarádi. Je jen na nás, jak budeme na ledě hrát a jakou roli každý z nás dostane.

Máte k Liasovi blíž i proto, že je Evropan a může mít podobné vychování a pochází z jiného prostředí než Američané a Kanaďané?
Samozřejmě. Ale my tam máme hodně Švédů, takže on má ještě lehčí se v kabině usadit. Celkově je nás hodně Evropanů, společně si popovídáme. Ale i zámořští hráči jsou v pohodě. Tým nám seděl. Ať byl začátek nebo konec sezony, pořád jsme chtěli vyhrávat.

Český brankář Rangers Ondřej Pavelec říkal, že vás přemlouval, abyste se zpět domů nevracel. Udělal jste dobře?
Nelituji toho. Stál jsem si za svým. Po dvou zápasech jsem sice šel do AHL, ale řekl jsem, že si chci NHL ještě v sezoně zahrát. A pak to přišlo na konci, odehrál jsem maximální počet sedmi zápasů. Stalo se přesně to, co jsem si řekl.

Ale prý jste už měl nakročeno zpět do Evropy…
Bavili jsme se o tom, ale rozhodnutí bylo na mě. Sám jsem to tak cítil. Viděl jsem ostatní kluky, Davida Pastrňáka, Kubu Vránu, kteří také zůstali v AHL už po draftu a do NHL se probojovali ještě ve stejné sezoně. Tohoto rozhodnutí vůbec nelituji.

Co na vás nejvíc zapůsobilo?
Ani nevím, jak to popsat. Fanoušci, celý New York žije hokejem. Sice jsme se nedostali do play-off, v závěru jsme už neměli ani šanci se tam probojovat, přesto všichni měli touhu vyhrávat. Když jsme prohráli po prodloužení s nejlepším Washingtonem, všichni byli naštvaní. Na každém vidím, jak má chuť vyhrávat a touhu po Stanley cupu. I když je mi osmnáct, chci týmu pomoct a probojovat se zpátky do play-off.

Jenže mančaft je v přestavbě. Může to ovlivnit vaše výsledky na začátku?
Nevím. Ale možná je to někdy i lepší. I Toronto omladilo tým, má tam spoustu mladých hráčů, a hned se dostalo do play-off. Stejně tak New Yersey. Stačilo mu, aby přišel Nico Hischier a Jesper Bratt, nebo i Pavel Zacha a najednou byli v play-off. Možná jen proto, že tým oživili. Podobné to můžeme mít i my. Vloni se to nepovedlo, ale každý zápas i sezona je jiná.

Jak jste v létě trénoval?
Skončila mi sezona až v létě, na konci května po mistrovství světa. Chvilku jsem si dal pauzu a pak jsem musel zpátky letět na Development kemp. Od té doby jsem měsíc zůstal v Americe. Připravoval jsem se společně s dalšími pěti mladými kluky z Rangers. Teď jsem poslední dva týdny doma a trénuji doma v Kroměříži s bráchou a panem Balaštíkem. V neděli znova odlétám.

Na co se v trénincích s Jaroslavem Balaštíkem zaměřujete?
Na ledě se zaměřujeme na střelbu, to je nejdůležitější dávat góly. Tohle musím zlepšit. V NHL chytají nejlepší gólmani na světě, všichni jsou vysocí a zaberou spoustu místa v bráně. Na ně se snažím připravit. S panem Balaštíkem, který je jedním z nejlepších střelců v extralize, se na ně připravuji. Snad to půjde.

I proto jste piloval hodně zakončení z první bez přípravy?
Ano, střela musí být rychlá, na zakončení je v NHL málo prostoru. Není čas na zpracování nebo míchání. Musím to pálit rychle. Nejdůležitější je poslat rychlou střelu a přesně ji umístit.

Když jste se vracel, řekli vám, na čem nejvíce musíte zapracovat?
Trénujeme tam v malé skupince, máme to nějak určené. Pamatuji si to, případně jsem v kontaktu s kondičním trenérem, který nás připravuje. Od něj všechno vím, s bráchou to dáváme dohromady v posilovně.

Jaký je gólman Henrik Lundqvist?
Pořád je to nejlepší gólman na světě. A velká osobnost. Skvělý kluk. Je nás tam hodně Evropanů, hlavně Švédů, takže nám hodně radí.

Zvykl jste si na americký styl života?
Ano, celkem rychle. Bydlel jsem s kanadským spoluhráčem z Hardfordu, chodili jsme spolu na večeře. Navíc jsem tam byl do konce listopadu, než přišel brankář Mára Mazanec, jediný Čech. Díky tomu jsem se hodně naučil jazyk. Sice Mára bydlel ve stejném domě jako já, ale dál jsem bydlel se spoluhráčem z Kanady, což mě zdokonalilo. Díky tomu jsem si zvykl.

Bydlení jste si našel?
Ne, vůbec. To budu řešit po hlavním kempu, jakmile bude uzavřený tým.

V Americe se takřka nedá fungovat bez auta. Máte vlastní, nebo jste si půjčoval?
Ještě ani nemám řidičák. Do Ameriky jsem doletěl ještě před osmnáctými narozeninami. Přemýšlím nad tím, že si řidičák udělám v Americe. V New Yorku je složité parkování, všechno je drahé. I kluci z týmu si dělí byt a jezdí jedním vozem. I já jezdím se spoluhráči, nebo si vezmu taxík a jedu na trénink nebo nakupovat, případně vyrazím někam s přítelkyní.

Navštívil jste i baseball. Jak se vám líbil?
Během development kempu nás všechny pozvali. Nakonec New York Yankees jsou v lize první. My jsme byli na Mets, kteří jsou někde v polovině tabulky. Byl to můj první baseballový zápas, pro mě to bylo dlouhé. (směje se). Není to jako fotbal, tenis a hlavně hokej. Bylo to pro mě něco nového, rád bych se zašel podívat i na Yankees. Tam je jiná atmosféra. Na baseball ještě určitě půjdu.

Ve Zlíně jste se do kabiny zastavil na návštěvu?
Vůbec nemám čas. Rád bych zašel, ale trénuji tady. Snažím se trávit co nejvíc čas s bráchou a svou rodinou, protože celou sezonu spolu zase nebudeme. Dva týdny si chci s nimi užít a pořádně se připravit.

Na dovolenou jste vyrazil za teplem, nebo jste byl doma?
S rodiči a bráchou jsem byl na týden před development kempem v Řecku. Už to bylo potřeba, sezona byla náročná a dlouhá. Potřeboval jsem relax.

Puk, kterým jste vstřelil svůj první gól v NHL, máte někde vystavený a zarámovaný?
Je ještě v Americe, dostal jsem zarámovanou plaketu. Je to dárek pro tátu, ale ještě ho tady nemám. Až přiletí, předám mu ho. Táta sice byl pár let zpátky se podívat, protože byl v Americe pracovně, ale na mě jim to ještě nevyšlo. Byl bych rád, kdyby jim to vyšlo. Snad se to podaří už na začátku sezony.

Jak na vás působí návrat do míst, staršího zimního stadionu v Kroměříži, kde jste začínal? Cítíte nostalgii?
Když mají malé děti trénink před námi, rád se na ně podívám a zavzpomínám, jaké bylo, když jsme tady s bráchou hrávali.

Mezi zdejšími dětmi jste už nyní za hvězdu vy, co?
Vždycky si vybavím své dětství, když klukům podepisuji nějaké kartičky nebo kšiltovky. Hned si vzpomenu, jak jsem chtěl podpisy já od pana Balaštíka, Petra Lešky nebo Martina Hamrlíka. A jakou mi to pak udělalo radost. Všem se rád podepíšu.