Letos oblékal dres pražského Lva, nováčka bohaté KHL.

Marceli, jaká byla letošní sezona pro vás i pro pražského Lva?

Každý nový klub se chce vyrovnat těm starším, aby skutečně všechno klapalo. Management myslím udělal všechno pro to, aby bylo všechno v pořádku, nestala se žádná chyba a my jsme měli o všechno postarané.

Jak se vám líbil Lev po herní stránce?

Asi víte, že jsme měli super start do soutěže. Potom to ale přestalo naráz jít. Možná se narušilo schéma týmu výlukou v NHL, protože přišlo hodně hráčů. Vyměnilo se snad patnáct nebo šestnáct hráčů. Aby se to stalo v jednom týmu, tak to jsem ještě nezažil. Tím to bylo trochu narušené a sotva jsme se probojovali do play off, které bylo naším cílem. Někdy to jde a někdy to nejde. Takový je hokej. Nakonec jsme ale play off skutečně vybojovali. Chytili jsme ale celkem silné mužstvo, CSKA Moskva. Sehráli jsme s nimi těsné zápasy, ale nepodařilo se nám je vyhrát. Určitě to byla zkušenost do budoucnosti. Život jde dál, a jak jsem říkal, takový je hokej. Hokej je ale i byznys. Po herní stránce ale i po stránce života jsem byl v Praze spokojený. I když při hře jsem se nevyvaroval výkyvů, ale zase zopakuji, že to k hokeji také patří. Vždycky je potřeba se zlepšovat."

Když se Lev přestěhoval do Prahy, tak se hovořilo o tom, že domov najdete v O2 Aréně. Nakonec jste hráli v Holešovicích, kde i přes snahu klubu ta pravá hokejová atmosféra nebyla. Přece jen roky se nedají zastavit ani u hokejových hal. Jak se vám v ní hrálo?

Když jsem podepsal smlouvu se Lvem, tak všichni mysleli, že budeme hrát v O2 Aréně. My jako hráči jsme ale už nemohli ovlivnit, kde budeme hrát. Rozhodly finanční prostředky. Určitě bylo jiné hrát na Spartě než v O2 Aréně. Po čase jsme si ale na halu v Holešovicích zvykli a nebyl vůbec žádný problém.

Velký otazník visel také nad tím, jak český fanoušek přijme tuto soutěž. Byli jste nakonec spokojení s návštěvami i atmosférou při utkáních?

Na první rok to určitě nebylo zlé. Lidé se nám snažili pomoci. Samozřejmě že se nedalo čekat, že na každý zápas bude vyprodáno, zvláště když jsou ve městě další dva kvalitní kluby. Management se ale snažil dělat maximum pro to, aby přilákal co nejvíc lidí. Na některé zápasy těch lidí bylo méně, na jiné více. Na špičkové kluby, zvláště když jsme hráli v O2 Aréně, byla atmosféra vynikající a přišlo také hodně lidí. Někdy jsem si připadal jak na NHL. Třeba proti Slovanu. Doufám, že návštěvnost se bude zlepšovat jak v Praze, tak v jiných halách.

Lev po sezoně znovu překopal kádr a mezi odchody byl i váš odchod. Už víte, kde budete hrát příští rok?

Podepsal jsem smlouvu v Rize. Možná to vypadá směšně, ale my hráči jsme jakési zboží, ale to zase k hokeji patří.

Pojďme k sobotní benefici. Slovenský tým se jí zúčastní poprvé. Jak se na ni těšíte?

Budu na této benefici podruhé a je to super akce. Hlavně jde o to, aby se sešla partie Slováků i Čechů a udělat radost fanouškům a ještě tím pomoci lidem, kteří to nejvíc potřebují. Dva dny, které spolu strávíme, si určitě spolu užijeme a určitě tam bude kopec srandy.

Vloni jste hrál za tým Karla Rachůnka spolu s českými kamarády. Letos se postavíte na led proti sobě. Co se dá od toho zápasu očekávat? Bude to vyhecované anebo půjde o poklidnou exhibici?

Ne, myslím, že ani z naší, ani z české strany to nebude nikdo brát natolik vážně, aby to na ledě jiskřilo. Myslím, že to bude podobný typ zápasu, jako jsou All stars zápasy. Hlavně aby lidé měli zážitek, padlo hodně gólů a dokázali jsme si udělat i trochu srandy pro lidi. Hlavně se musí bavit lidé a všichni musíme odcházet s dobrým pocitem."

V původní nominaci byl i bratr Marián, který do poslední chvíle bojuje za mořem o Stanley Cup. Asi to na Slovácko nestihne, že?

Těžko mohu odpovídat za něj. Pravděpodobně to ale nestihne, zvláště když se finále tak natahuje. Sám skutečně nevím, jestli by se stihl vrátit a jestli by se necítil po tak náročné sérii unavený. Opravdu nemohu odpovídat za něj."

Finálovou sérii jste určitě sledoval a bráchovu cestu za pohárem prožíváte…

Sledoval jsem v noci každý zápas. Celá rodina jsme hokejová, takže to sledují i naši a samozřejmě to hodně prožíváme.

PETR KEMPNÝ