„Nic jiného nám ani nezbývá. Makáme normálně dál a snažíme si těžkou situaci nepřipouštět,“ pravil včera po tréninku jeden z nejzkušenějších hráčů Vsetína 38letý gólman Radovan Biegl.

Definitivní rozhodnutí by mělo padnout příští týden, nezvyšuje se nervozita?

Určitě to bude především velká úleva, protože konečně budeme všichni vědět, na čem jsme. A to nejen my hráči, ale i trenéři, vedení klubu i všichni kolem hokeje ve Vsetíně. Všichni do jednoho věříme, že konečné rozhodnutí bude v náš prospěch a všechna dřina, kterou teď podstupujeme, nepřijde vniveč.

Je v kabině cítit napětí, pod takovým tlakem se pracuje jistě špatně …

Kdybychom si měli tu nejistotu nějak připouštět, tak bychom se z toho zbláznili. Není to zrovna nejlepší, ale i když je situace napjatá, tak se snažíme dělat různé srandičky, aby bylo taky nějaké odlehčení.

Máte v kabině nějaké informace, které by alespoň naznačovaly, jak by mohlo vše dopadnout?

Zprostředkovaně se k nám občas dostanou nějaké informace o aktuální situaci. Ale obecně jsme na tom prakticky stejně jako všichni a dozvídáme se vše z médií. Budeme to muset vydržet až do toho příštího týdne, kdy už by mělo padnout finální rozhodnutí.

Uvažoval jste také o tom, že by rozhodnutí APK o vyloučení bylo arbitráží potvrzeno?

Kdyby se to stalo, tak vůbec nevím, jak by se postupovalo a co by s námi hráči vlastně bylo. Není to vůbec jednoduchá situace. Sehnat angažmá někdy začátkem srpna je prakticky nemožné.

S neúprosně ubíhajícím časem se nabízí otázka, zda už není na všechno poměrně pozdě …

Podle mě je to celé o přehazování onoho pověstného horkého bramboru. APK spoléhá, že finální rozhodnutí udělá arbitráž svazu. Arbitráž zase čeká na to, že třeba udělá rozhodující verdikt APK. A tak se všechno pořád protahuje a nikdo si nedovolil přesně říci, že to bude tak a tak. Myslím, že je to dost alibistické jednání. Třeba v případě našeho vyloučení to najednou šlo, a jak lehce … Teď najednou nechce nikdo vzít zodpovědnost a rozhodnout. Vždyť když se nad tím zamyslím, tak vlastně přesný názor opačné strany, tedy APK, vlastně pořádně nikdo nezná. Panuje kolem celé situace dlouhodobé mlčení a nejasnosti, a proto se vše protahuje.

Odpůrci startu Vsetína v extralize postupně vytahují i další důvody, aby nehráli Valaši extraligu, jako je třeba nutnost přelosování soutěže na patnáct týmů …

Podle mě přelosovat extraligu na patnáct týmů a najít termíny pro zápasy je otázkou hodiny. V tom nemůže být absolutně žádný problém. A kdyby začátek ligy byl o týden dříve, tak to pro ostatní mužstva taky není vůbec žádný problém.

Taky se ozývají hlasy, že by Vsetín v extralize s tak mladičkým stávajícím kádrem nehrál důstojnou roli …

Dobrá. Řekněme, že budeme slabí a nebudeme mít na extraligu a budeme pořád prohrávat. Ale pojďme o nějakém vyhazování z extraligy rozhodnout na ledě! Hrajme baráž a rozhodněme tam. A když spadneme? V pořádku, neměli jsme na to a budeme hrát první ligu. Ale budeme hrát aspoň tu první ligu, už přece jen kvůli úspěšné vsetínské mládeži. Takovým způsobem by to bylo sportovní a spravedlivé, a ne takovým vyloučením od zeleného stolu.

Měl by vůbec stávající tým v případě pozitivního rozhodnutí na extraligu?

Věřím, že by to v případě, že bychom hráli extraligu, vůbec nebylo tak tragické. Sportovního manažera Lexu Jaškina by sice čekala tvrdá práce, ale pokud bychom trochu posílili, tak bychom mohli být konkurenceschopní. Něco naznačí už i zápasy letního poháru, ve kterém máme velmi silné extraligové soupeře Vítkovice, Třinec a Zlín. Budeme chtít v těchto zápasech dokázat, že na extraligu máme a že nepřejícné názory našich odpůrců jsou liché. Je to pro nás velká motivace.

O loajálnosti, srdíčku a klubismu vsetínských hráčů vypovídá i to, že v průběhu letní přípravy a za mimořádné nejistoty odešli pouze dva hráči Kučný a Dubec. I v tom se dá rozpoznat silná stránka Vsetína …

Kdo nehrál ve Vsetíně, vůbec nemůže pochopit mentalitu klubu a vůbec celou hokejovou a hlavně lidskou stránku kolem celého klubu. Už jsem tady působil v minulosti hodně roků. Před každou sezonou, kdy jsem tady byl, nás vždy pasovali odborníci do role jasných outsiderů. A zdaleka a nikdy jsme se ani nepřiblížili k baráži. V případě, že budeme hrát zase extraligu, tak to tak třeba může být v nadcházejícím ročníku. Ale stále bude platit, že mužstva, která pojedou do Vsetína, budou mít rozhodně velký respekt. Nikomu se tady na našem ledě nehraje dobře a žádný tým nedostane body zadarmo. To bylo a bude vždycky.