„Ze začátku mě to samozřejmě mrzelo, ale postupem času jsem se začal už jenom hokejem bavit. Všech úspěchů si cením stejně, byly to krásné roky,“ směje se 26letý Merta, který se stal po odchodu zkušených borců jedním z tahounů omlazeného kroměřížského týmu a s pěti góly je po šesti odehraných zápasech nejlepším střelcem týmu a se sedmi body (5+2) nejproduktivnějším hráčem.

V čem bylo kouzlo výjimečné zlínské generace, která se už zasloužila o druhý mistrovský titul v roce 2014?

„Když tak o tom přemýšlím, samotného by mě to zajímalo,“ rozesmál se.

„S některými kluky jsem pořád v kontaktu. Nejvíc asi s Valisem a Holasem,“ zmínil zlínského beka Tomáše Valentu a v současnosti útočníka Komety Brno Petra Holíka.

„Určitý přehled stále mám. A když to vyjde časově, tak se zajdu podívat na zápas hlavně kvůli bývalým spoluhráčům,“ poznamenal Merta.

Po odchodu zkušených borců Ditricha (35 let), Brady (26), Nedbala (29), Lainky (21), Hradila (18) či beka Tomka (22) je Merta jedním z klíčových borců Hanáků.

„Je to velký zásah do sestavy a tím, že jsme přišli o zkušené hráče, bychom se měli více zaměřit na obrannou hru. Určitě je stále co zlepšovat, ale vidím v týmu potenciál. Je před námi dlouhá sezona. Hlavním cílem je udělat play-off a pokusit se dosáhnout na co nejvyšší příčky,“ přeje si Merta, který je momentálně se svým týmem po třech porážkách za sebou v tabulce krajské ligy osmý.

Merta střílí góly za Kroměříž v krajské lize mužů už od sezony 2012/2013.

„Řekl bych, že rok od roku se kvalita zvyšuje,“ soudí Merta, který v mládí obdivoval Jaromíra Jágra a později ruského střelce Ilju Kovalčuka. Přitom se narodil přesně o dvacet let později než jiná legenda světového hokeje Žigmund Pálfy.

V současnosti je v Kroměřiži hitem příběh Filipa Chytila, který svou kariéru dotáhl až do NHL, kde obléká dres New York Rangers.

„Filipa osobně neznám, ale je obdivuhodné, kam až to dotáhl. Přeju mu spoustu úspěchů. Nemůžu říct, že by byl každodenním tématem, ale určitě sem tam něco zaslechnu,“ poznamenal Merta, jenž pracuje ve strojařské firmě.

„Když vyjde čas, tak si v létě zajdu na ryby, kolo nebo rád cestuju,“ dodal člen silné zlínské generace.