Den druhý - čtvrtek 3. dubna, druhý semifinálový zápas

20.00 - Dnes se s vámi loučíme, děkujeme za přízeň.

19.59 - Autobus s fanoušky v klidu opustil areál stadionu a vyjíždí ven z Třince. Máva se fandům, kteří přijeli auty. V busu není překvapivě nikterak pohřební nálada. Fandové probírají výjezd ze všech úhlů. Autobus má dokonce ještě více cestujících. Do Zlína se svezou další fandové, kteří se do Třince dostali po vlastní ose.

19.48 - Je po utkání. Z letošního výjezdu se tak fanoušci vracejí bez bodu. V závěru už domácí zápas ovládli a stadionem se valila mexická vlna, do které se z kolegiality zapojili i někteří zlínští. Domácí fanoušci se před halou dohadují jestli ve Zlíně vyhrají alespoň jeden zápas. Pár minut po zápase se už fandové pomalu srocuji u busu. Policejní kordon není potřeba, vše probíhá v klidu příjezd do Zlína se čeká před jedenáctou .

19.05- Do druhé přestávky fandům pivo ještě více zhořklo. Těsně před koncem třetiny domácí otočili skóre a ujali se vedení. Druhá třetina značně pošramotila nervy fandů. Může za to nejen obrat domácích ale i dvojice sudích, kteří nenechali zlinskou trestnou lavici chvíli prázdnou. "Nedá se nic dělat, musíme bojovat. To bylo jasné, že to nebude lehké," burcuje do poslední třetiny Timur.

17.57 - Konečně si v této semifinálové sérii zakřičeli gól i zlínští fandové. Hned v úvodu se Zlín dostal do vedení a na fandění je to znát. Dnes může být v sektoru vyhrazeném pro hosty ještě o trochu více lidí než včera. Pro dnešní zápas má fanklub nového lídra - role predříkávače pokřiků se ujal fanoušek s přezdívkou Timur. "Dobře fandíte, jen vydržet. Musíme je překřičet, vždyť je není vůbec, ale slyšet," řekl o domacích divácích Timur.

Konečně si v této semifinálové sérii zakriceli gól i zlínští fandové.

16.49 - Chvilky před začátkem zápasu tráví fandové různě. Kolem jsou vidět smíšené hloučky domácích i hostujících barev. Po včerejší výhře jsou domácí fandové smířliví k debatám. Dnes stankaři vydělají, počasí vybízí k tomu dát si pivo s něčím mastnějším. Aby ne, v Třinci je 18 stupňů a vymetena obloha. Dnes se může fandit v tričku.

16.09 - Jedni z fanoušků, kteří kocovinu vycházeli procházkou. Chovali se však slušně a dělali v ulicích Zlínu čest, když všechny zvědavce na balkonech uctivě zdravili.

Fanoušci PSG Zlín v Třinci.

15.10 - Zlínští hokejisté jsou ubytováni v hotelu Steel přímo v centru nového města. Mají to na stadion par minut. Kolem třetí hodiny už je možné pozorovat trousící se fandy. Druhý zápas začíná dnes v 17.20

12.15 - Fandové už byli v Třinci mnohokrát, proto je poznávání města neláká a čekání na hokej tráví v místních hospodách. Okolí však nabízí mnoho možností pro výlety. Například nedaleký vrch Javorový v Beskydech nebo patnáct kilometrů vzdálená rozhledna Velká Čantoryje na českopolském pomezí. Ta díky své poloze nabízí rozhledy do tří států.

6.03 - Už v 6 ráno byla teplota devět stupňů a vše nasvědčovalo, že výpravu čeká další pro hokej netypický den. Někteří fandové to zažili na vlastní kůži, protože ani nešli spát. Další ale mohli vyspávat do oběda. „Máme to domluvené až do dvanácti," říká Radek pobuda z fanklubu.

Hotel Třinec asi kilometr od zimního stadionu se stal nočním útočištěm zlínských fandů. Respektive bar pod ním. „Jsou na nás zvyklí, už nás znají," smáli se večer fandové. Výjezd vyšel člena fanklubu na 650 korun včetně dvou lístků, cesty a ubytovny.

Hotel Třinec.

Den první - středa 2. dubna, první semifinálový zápas

19.05 - Plechový stadion v Třinci slouží letos poslední sezonu. Nedaleko odtud sotva na dohled se však už dokončuje nová hala třineckých hokejistů.

19.05 - Plechový stadion v Třinci slouží letos poslední sezonu. Nedaleko odtud sotva na dohled se však už dokončuje nová hala třineckých hokejistů.

17.49 - Zápas už je v plném proudu. V sektoru hostů se nakonec mohlo sejít kolem stovky příznivců zlínských barev.Velká většina fandů ale přijela po vlastní ose. Třinec má nyní dlouhou přesilovku a na stadionu je hukot.

Fanoušci zlínských beranů na stadionu v Třinci na prvním semifinálovém zápase.

16.33 - Jsme u arény domácích hráčů. Radek Pobuda z fanklubu byl do kanceláře vyzvednout lístky, a kdo nechce chodit po okolí, míří už dovnitř. Venku voní všemožné dobroty od klobásek až po bramboráky. Dalších několik desítek zlínských fandů už je na místě. Přijeli auty.

16.22 - „Po-po-popeláři!" skanduje se při příjezdu do Třince. Fandové se dělí po pokojích a seznamují se s okolím. Zjišťují, že uklízečka z ubytovny pochází z Hulína. „Nevím, komu fandit," směje se. Seznámit se přišli i místní strážníci, kteří hlídkují u ubytovny a patrně nám budou dělat doprovod ke stadionu.

13.45 - Akce Vsetín. „Připravte se," volá šéf výpravy, fanoušek s přezdívkou Radeček. Fandové s nostalgií zastavují ve Vsetíně u Zimního stadionu na Lapači. Následuje hromadné foto a pokračujeme dál.

12.40 - Přemýšlela jsem, proč nejedeme s hokejisty. Však je nás tolik, že bychom se k nim klidně vlezli," zahlásila jedna z fanynek těsně před odjezdem na studený sever. Naložit bubny, vyzkoušet megafon a vyrážíme. „Nás tu dnes teda je. Vyprodáno," smějí se fandové v napůl zaplněném autobusu, který odjíždí od Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně. Do Třince vyrazilo pětadvacet věrných.

Hokejový zapisník: Do Třince vyrazilo 25 věrných.

Autobusem i autem. Fandové vyrážejí na chladný sever

Vydají se za to tisíce, padne na to „půl dovolené", ale stojí to za to. Nejvěrnějším fanouškům zlínského hokeje začalo náročné období. Hokej je během play off i třikrát do týdne, jezdí se za ním po celé republice, nejvěrnější fandové však chtějí být u toho. Chtějí mít šanci zažít ty opojné pocity z postupu. Třeba tak jako loni. Z euforie na dno a zase zpět během pár vteřin.

To dokáže jen hokej. Stejně jako loni čeká na zlínské borce v semifinále nebezpečný Třinec a stejně jako loni si utkání ve Slezsku nenechají ujít desítky, možná i stovky příznivců zlínských barev.

„Nikdy nezapomenu, jak jsme loni v Třinci po postupu skandovali „debilní hokej". To byla tak krásná satisfakce," shodují se ještě dnes pamětníci loňských bitev.

Právě termínem „debilní hokej" totiž označili někteří hráči Třince zlínskou hru v play off.

Loňský výjezd byl skutečně legendární. Dlouhá léta si během play off jezdili fanoušci na venkovní zápasy jen pro samé prohry. Z loňského výjezdu si však fanoušci přivezli hned dvě výhry a příjemné vedení 3:1 na zápasy.

Kolik jich dorazí?

„Loňský výjezd na semifinále byl skutečně jedním z těch, na které se bude ještě dlouho vzpomínat. Když ale vzpomínám na loňský Třinec vybaví se mi ještě jedna věc. Pamatuji si, jak jsme se ráno probudili a venku byla sněhová kalamita," zavzpomínal na loňské semifinále Radek Pobuda, který výjezdy organizačně zajišťuje. Radeček, jak zní jeho přezdívka, je však sám zvědavý, kolik letos do Třince fanoušků nakonec dorazí.

„Minule to bylo o víkendu a podařilo se nám sektor zaplnit. Tento termín, uprostřed týdne, moc výjezdům nenahrává. Máme zamluvených asi sedmdesát lístků. V tuto chvíli máme v autobuse přihlášených asi dvacet lidí a vím o dalších pěti až deseti autech, která pojedou individuálně," prozradil v úterý odpoledne člen vedení zlínského fanklubu. Na 125 kilometrů dlouhou cestu vyrážejí fanoušci od Zimního stadionu Luďka Čajky krátce po čtvrt na jednu.

V závěsu za autobusem se však vydají na sever i fanoušci osobními auty. „Máme lístky na středu, tak se my, co spolu chodíváme na hokej do Zlína, pojedeme podívat i do Třince. Není to daleko. Je dobře, že se po zápase dá jet domů," říká i Jiří Charvát z Otrokovic, ředitel střední průmyslové školy polytechnické ve Zlíně. Druhé venkovní utkání je na programu zítra. Odvety ve Zlíně mají termíny v neděli a v pondělí.

ZLÍN

Na první pohled to tak možná nevypadá, ale Zlín i Třinec mají řadu věcí společných. Obě města byla ještě před stoletím jen malými městečky a rozvoj obyvatel přišel až s rozvojem průmyslu. V posledních letech však počet obyvatel krajského města povážlivě klesá. Stejně jako v Třinci i z průmyslového centra Zlína se dá za pár minut vypadnout do ticha Hostýnských nebo Vizovických vrchů. Symbolikou města však nemůže být nic jiného než boty od Bati, případně sídlo kraje. Jednadvacítka byla ve své době druhou nejvyšší stavbou Evropy. Co se etnografického zaměření týká, nemá to Zlín tak jednoduché jako „Goralové".

Ať už v televizi říkají, co chtějí, Zlín není Valašsko, natož pak Slovácko a už vůbec ne Haná. Přitom stačí sednout na kolo a za pár desítek minut můžete být ze Zlína v kterékoli z těchto oblastí. Možná je i dobře, že je v tomto sídelní Zlín neutrální. Na památky neláká, byť je většina města památkovou zónou, tisíce Japonců tu neuvidíme. Celkový pohled na Zlín, téměř celý cihlově červený, je ale nevšední podívanou i pro lidi, kteří nemají architekturu jako své hobby. Tipem na výlet, který nezklame, je jistě zlínská zoo.

TŘINEC

Ocelové město. Tímto názvem románu Julese Verna si může Třinec směle nechat přezdívat.

Ocel, uhlí, železo a oheň. To jsou symboly, které jsou při procházce Třincem viditelné na každém rohu. Ocelárny se táhnou téměř přes celé město a nad plameny, které šlehají z komínů, se pozastavují snad už jen přespolní. Podobně jako Zlín se začal Třinec rozrůstat teprve s rozmachem průmyslu. Z původních pěti tisíc obyvatel se za méně než sto let rozrostl na dnešních asi 37 tisíc. I právě proto má Třinec hned dvě centra. Centrum starého města a nového města.

O region byl vždy zájem. Hlavně tedy o zdroje. Několikrát jej v historii zabrali Poláci. Zpět si muselo Československo oblast na Polsku vybojovat například v sedmidenní válce v roce 1919. Ačkoli město působí šedým, kovově chladným dojmem, okolí nabízí úplně jiný svět. Jen pár kilometrů za městem se ocitnete v ráji. Na výběr jsou Moravskoslezské Beskydy nebo o něco nižší Slezské Beskydy. Obyvatelům této oblasti se říká Goralé. Ti mluví svým nářečím „po našimu" nebo také „po naszymu". Pár příkladů za všechny. Keř se řekne chrost. Koleje jsou glajzy a kdo je protivný, ten je v Třinci krokaty.