Co všechno vás při zprovoznění víkendového bydla čeká? Po zimě je důležitá důkladná obhlídka objektu a kontrola systémů, abyste objevili viditelné poruchy, ale i možné skryté závady, třeba v podobě prasklé vodovodní trubky. Teprve pak se pusťte do vymetání pavučin ze všech koutů svého víkendového obydlí.

Titulní strana magazínu HobbyTitulní strana magazínu HobbyZdroj: DeníkOtevřít dokořán okna a začít pořádně větrat. To bývá první akce, do které se každý chatař impulzivně pustí, když se nadechne v lehce zatuchlém, dlouhý čas zavřeném prostoru. Především v chladnějších horských oblastech, zvlášť pokud ještě nedávno mrzlo a kamenné stěny chalupy jsou podchlazené, byste však měli k přísunu čerstvého vzduchu při první návštěvě přistupovat střídmě.

„Intenzivní větrání může způsobit srážení vlhkosti a vytvoření nechtěných plísní na stěnách, které pak budete pracně odstraňovat. Větrejte proto spíš postupně a s každým dalším pobytem interval prodlužujte,“ radí Marcela Bínová, odbornice z oddělení vytápění v projektových marketech Hornbach. Opatrnost je sice na místě, zároveň však nezapomeňte, že přísun čerstvého vzduchu potřebuje také sklep a půda.

V podkroví zároveň zkontrolujte, jestli dřevěné trámy nejsou napadené dřevokaznými houbami nebo červotoči. Boj s nimi není jednoduchý, většinou se osvědčí chemické přípravky. Vás však bude čekat mravenčí práce především při vstřiku injekční stříkačkou do děr, které dřevokaz udělal. Pozlobit dokáže i dřevokazný hmyz, kam patří např. tesařík krovový. Je odolnější než červotoč a ohlásí se drobnými pilinami, které se sypou z trámů. Zbavíte se ho plynováním.

Celý článek čtěte ve čtvrtečním magazínu Hobby, který je součástí regionálních Deníků

Dále v magazínu Hobby najdete:

- Kuchařka plná rybích specialit
- Přivítejme čmeláky
- Co s autem po zimě?

Předplaťte si Deník s pravidelnými čtvrtečními přílohami již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.