„Moc rád bych lidem přiblížil, jak se v takovém domečku v přírodě žije. Aktuálně mám dost volného času a vlastně už mi také chybí stavění,“ přiznává mladý muž s tím, že by si přál postavit další tiny house, který by poté pronajímal ke krátkodobým pobytům.

Protože „každá sranda něco stojí“, rozhodl se činorodý mladík obrátit s prosbou o pomoc na veřejnost prostřednictvím sbírky přes portál Donio.

Plně vybavený dům je pro Radka Pospíšila  jeho splněným snem.Plně vybavený dům je pro Radka Pospíšila jeho splněným snem.Zdroj: se svolením Radka Pospíšila

Radek Pospíšil si dal za cíl vybrat částku půl milionu korun. Kdyby však někdo pohoršeně zvedal obočí, že na svůj podnikatelský záměr vybírá peníze od lidí, je nutno dodat, že peníze nechce jen tak. Svým přispěvatelům nabízí množství odměn, mezi kterými je i možnost v budoucí maringotce přespat. Například za příspěvek ve výši aspoň 1 500 korun si můžou zájemci zakoupit pobyt na jednu noc.

O tom, jak Radek Pospíšil budoval svůj první domek, si můžete přečíst v tomto článku:

Osmnáctiletý Radek Pospíšil si ve svých šestnácti letech začal vlastníma rukama budovat tiny house. Dnes už plně vybavený dům je jeho splněným snem.
Osmnáctiletý český student si postavil plně funkční dům. A jen za 450 tisíc

Tentokrát počítá s tím, že stavba vyjde o něco dráž než první tiny house. „Je to hlavně kvůli zdražování materiálu. Další důvod je ten, že chci, aby byl domeček soběstačný a ekologický. Tyto technologie a materiály – jako například solární panely nebo lněná vata – jsou dražší,“ vysvětluje, proč se domnívá, že se s náklady pod částku půl milionu korun nedostane.

Na samotě u lesa

„Domeček bude na samotě u lesa poblíž Karlových Varů. V blízkosti je cyklostezka, louky a pastviny, řeka Rolava a výhled na nedaleké Krušné hory, kam v rámci svého pobytu můžete také zavítat. Do centra Karlových Varů je to deset minut autem a poblíž je autobusová i vlaková zastávka,“ předestírá mladík lákavou vizi menší dovolené v budoucím tiny housu.

Na ploše 24 metrů čtverečních má Radek Pospíšil veškerý prostor. Jeho druhá stavba bude o něco menší.Na ploše 24 metrů čtverečních má Radek Pospíšil veškerý komfort. Jeho druhá stavba bude o něco menší.Zdroj: se svolením Radka Pospíšila

Domek, ve kterém nyní bydlí, stavěl něco přes tři roky. Jak přiznává, původně si myslel, že bude mít hotovo během prázdnin. „Neměl jsem tenkrát představu, jak dlouho bude ve skutečnosti daná práce trvat. Učil jsem se hlavně za pochodu a také jsem musel párkrát něco pokazit, abych se to naučil. Stavět jsem začal vlastně skoro bez zkušeností,“ popisuje Pospíšil cestu za vlastnoručně postaveným domem, který si přál už od svých třinácti let.

Hlasujte v naší anketě pod článkem. Chtěli byste bydlet v tiny housu, jaký si postavil Radek Pospíšil?

Za rok chce mít hotovo

Zručný mladík počítá s tím, že mu nová stavba tentokrát zabere mnohem kratší dobu. Nejen, že domek bude o něco menší, ale především on sám je daleko zkušenější. „Odhaduji, že mi to potrvá tak rok. Už nejsem tolik optimistický, jako když jsem začínal stavět první domeček,“ říká s úsměvem.

Díky předchozí stavbě se prý poučil především v tom, že některé práce musí plánovat dopředu a objednávat zavčas materiál.

„Například, když vím, že za dva měsíce budu potřebovat okna, tak je objednám předem, ať na ně pak nemusím čekat. To byly chyby, které mě hodně zdržovaly. Také už mám větší trpělivost a práce více v ruce. Poučil jsem se i ohledně materiálu. Teď už vím, že třeba do domečku nedám sádrokarton a další věci, na které jsem si přišel až při používání první stavby,“ popisuje Radek Pospíšil, jak ho předchozí chyby posunuly.

Veškerý komfort

Stavba by pak měla být plně soběstačná. Na ploše pouhých tři krát pět metrů bude všechno, co člověk potřebuje k pohodlnému bydlení jako například koupelna, kamna, spací loft, kuchyň a podobně. „Jen v něm bude trochu méně úložného prostoru, což ale nevadí, protože není plánován na dlouhodobé bydlení, ale spíše na krátkodobé pobyty,“ představuje mladý muž svou vizi.

Nerovnosti v terénu lze při tvorbě zahrady kreativně využít.
Máte zahradu jako sjezdovku? I s tou můžete zazářit. Zvelebíte ji těmito triky

Na základech začal Pospíšil už pracovat. Nyní je ve fázi, kdy rekonstruuje podvozek budoucího tiny housu. „Ležel a jen chátral několik let v kopřivách na jedné farmě. Tak mu teď chci dát nový život. Ta postupná proměna mě neskutečně baví. Je to mnohem zábavnější než svařovat celý nový podvozek,“ říká s nadšením v očích.

Pro dva lidi je ideální

A jak se mu vlastně žije v tiny housu, který před necelým rokem dokončil? „Nádherně. Vůbec nic mi tu nechybí. Jsem v krásné přírodě ve vlastním domečku,“ rozplývá se mladý muž.

Nejvíce ho na novém bydlení prý překvapila velikost. „Myslel jsem si, že tu budu víc stísněný, ale pro dva lidi je to úplně ideální. Když chce u mě někdo přespat, úplně v pohodě se vejdou další dva lidé. A úložné prostory jsem doteď ani všechny nezaplnil,“ uzavírá se smíchem, jak vypadá bydlení v tiny housu.