Postup pletení pomlázky z devíti proutků

1. Co budeme potřebovat? Základem je vrbové proutí. Jak jsme již prozradili, v našem případě devět proutků na mrskačku samotnou a alespoň jeden proutek navíc na rukojeť. Dobré je ustřihnout si pár prutů navíc pro případ, že se nám některý zlomí. Dále se nám hodí provázek či gumička a nezbytné budou šikovné ruce a trocha trpělivosti.

2. Nastříhané proutí nejdříve zbavíme všech bočních výhonů.

Jak u vás říkáte velikonoční pomlázce? Hlasujte v anketě pod článkem.

Jak říkáme velikonoční pomlázce.Zdroj: Deník/Aleš Vojíř

3. Poté pruty srovnáme od špičky a na silnějším konci zakrátíme podle nejkratšího z nich. Jsme-li začátečníci, můžeme si vypomoct gumičkou či provázkem a proutky k sobě pevně na silnějším konci svážeme. Jsme-li šikovnější, pak můžeme tento krok vynechat a namísto gumičky použít desátý proutek. Ten vsuneme asi 7 centimetrů do svazku vybraných prutů a pevně jím svazek omotáme. Tím nám vznikne rukojeť budoucí pomlázky.

Úspěšné pěstění vyžaduje plánování a načasování výsadby
Využijte skleník na maximum, už je čas. Můžete vysévat i předpěstovávat

4. Připravenou rukojeť na pomlázku, v našem případě konec stažený gumičkou, pevně sevřeme koleny. Proutky si rozdělíme po čtyřech na každou stranu a poslední devátý si necháme uprostřed. Středový prut budeme oplétat na střídačku pruty z pravé a levé strany. Začneme tak, že krajním prutem z pravé strany obtočíme středový prut zadem a vrátíme jej zpět dopředu. Poté vezmeme krajní prut z levé strany a obtočíme ho zepředu kolem středového. Zadem proutek vrátíme opět na levou stranu. Další proutek bude opět z pravé strany a stejným způsobem, tedy zezadu dopředu, jej obtočíme kolem středového. Pak zase z levé strany… a pak zase z pravé…

5. Po obtočení všech čtyř prutů z každé strany se nám práce zjednoduší – vždy bereme spodní prut, z pravé strany obtáčíme zadem dopředu, z levé pak předem dozadu. Pravá zadem, levá předem.

Hotová madeirová vajíčka.
Znáte vrtaná madeirová vajíčka? Malují se voskovkou a zvládne je i začátečník

6. Stejný postup opakujeme až ke konci proutků. Špičku můžeme svázat provázkem a nebo rovnou první pentličkou, abychom na „mrskut“ vyráželi již s ozdobenou pomlázkou. Pokud jsme si na držadlo netroufli na začátku, můžeme ho stejným způsobem vytvořit i na již hotové pomlázce.

A máme hotovo. Veselé Velikonoce všem.