Hlízy jako mužské orgány

Už ve třetím století před našim letopočtem botanik Theophrastos přirovnal podzemní hlízy orchidejí k mužským párovým orgánům. A nazval je orchis - varle, jak připomíná Ivana Šafránková v knížce Choroby a škůdci orchidejí. Z toho vzniklo mylné přesvědčení, že orchideje mají afrodiziakální účinky.

Orchideje a péče o ně:

| Video: Youtube

Do botanických zahrad se dostaly začátkem 18. století a ještě do 19. století si je mohli dovolit jen ti nejbohatší. Jako první začala s komerčním pěstováním orchidejí anglická firma Conrad Lodigges & synové v roce 1821, když se podařilo odhalit způsob jejich  rozmnožování. Dnes si milovníci orchidejí mohou vybrat ze široké škály druhů a rodů, které vás potěší svými dekorativními květy.

Vhodné místo

Četnost kvetení orchidejí je čistě individuální záležitost, jak se dočteme na webu Almanac. Například orchideje Phalaenopsis, které se u nás vyskytují nejčastěji, jelikož jsou nejodolnější z pěstovaných rodů, mohou snadno kvést každých několik měsíců, zatímco jiné typy jen jednou nebo dvakrát ročně.

Květy vydrží v závislosti na druhu několik dní až několik týdnů. Obecně lze říci, že vydrží déle, pokud je orchidej uchovávána na místě, které ji pasuje.

Kam s kořeny

„Některé druhy, jako například orchideje mochny, vyžadují volný substrát, na kterém sedí. Zatímco některé z mála evropských druhů sedí v půdě a ještě jiné dokonce volně visí s kořeny ve vzduchu a přijímají vlhkost a živiny vzduchem. Udržování čeledi není snadné, zejména pro začátečníky,“ informuje web Platnopedia.


Nahrává se anketa ...

Chyby při pěstování orchidejí

Jak se vyhnout chybám při pěstování těchto exotických půvabných rostlin, radí iReceptář. Tou nejzákladnější věcí, kterou bychom měli vědět, je, že orchideje nerady stojí ve vodě, proto je stačí jednou týdně ponořit na pár minut, aby se napily, a pak nechat okapat.

close Tou nejzákladnější věcí, kterou bychom měli vědět je to, že orchideje nerady stojí ve vodě. info Zdroj: se svolením Výstaviště Flora Olomouc zoom_in Tou nejzákladnější věcí, kterou bychom měli vědět, je, že orchideje nerady stojí ve vodě

Další častou chybou je, že rostliny zaléváme přímo vodou z kohoutku. Voda by však měla aspoň 24 hodin odstát, aby se z ní vypařil chlor a další nežádoucí chemické sloučeniny.

Navíc jí může uškodit špatný přísun vzduchu ke kořenům, proto je nutno vybírat vzdušný substrát určený přímo pro orchideje. Také nesnáší průvan, pobyt na přímém slunci a při přemístění na jiné místo shazuje poupata.

Okouzlující podvodnice

Maria Bongartz, německá vědkyně, která se orchidejemi zabývá, je označuje za nádherné podvodnice.

„Bizarní květy, které vypadají a voní jako samičky hmyzu. Neobvyklá společenstva. Téměř každý desátý rostlinný druh na světě je orchidej. Tím se čeleď orchidejí stává druhově nejbohatší mezi kvetoucími rostlinami. Doposud bylo popsáno asi 30 tisíc druhů a stále přibývají další,“ uvádí na stránkách webu Wissenschaft.

Víte, že:
- orchideje můžete hnojit také droždím, lógrem z kávy, česnekem, banánovými slupkami nebo rýží?
- vanilka jako vzácné a oblíbené koření je ve skutečnosti druh orchideje?
- existuje druh, který kvete pouze v noci? Bizarní květy orchideje se před rozedněním opět zavírají.

Zdroj: Wissenschaft

Opičí tvář

Existuje speciální druh orchidejí, jejichž okvětní lístky vytvářejí typický opičí obličej. Některé s drzým, jiné s trochu ponurým pohledem. Kromě toho tato orchidej ráda předstírá, že je něco jiného. Tím poblázní mouchy, které si myslí, že je to houba, protože má uprostřed houbovitý okvětní lístek, jak uvádí web Planzenforschung, který těmto kuriózním orchidejím věnuje celou stránku. 

Jak na škůdce

Škůdci napadají především orchideje s podlomeným zdravím, které někdy ohrožuje i nevhodné místo, kde stojí. Proto nechte orchidej na místě, kde se jí daří. Nejčastěji mohou orchidej ohrozit puklice, mšice, svilušky a třásněnky nebo vlnatí červci.

Indikátorem přítomnosti škůdců mohou být lepivé kapky medovice na povrchu rostlin, kterou vylučují především červci, puklice a mšice.

Odstraníte je přípravkem, který smícháte z litru vody, 12 ml oleje a několika kapek tekutého mýdla a kterým listy otíráte. Doporučuje se i postřik rostlin alkoholem, případně otírání houbičkou s kapkou alkoholu. Také je vhodné orchidej přesadit. Při používání insekticidů platí, že musí být určené na okrasné rostliny, je třeba vyzkoušet jejich snášenlivost a neměly by se aplikovat v horkém počasí při více než 25 stupních Celsia.

Zdroj: Ivana Šafránková, Choroby a škůdci orchidejí

Facebook Deník Styl je tu pro každého.