„Při oslavách sto deseti let byl vysvěcen prapor našeho boru a obdrželi jsme od Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Čestné uznání za aktivní práci ve prospěch dobrovolného hasičstva,“ pochlubil se za SDH Vítonice František Zaorálek. Šest členů má navíc kvalifikaci rozhodčí pro Požární sport a Plamen a zastoupení mají také ve výboru okrsku a ve výkonném výboru Odborového svazu hasičů.

„Ve sboru jsou dvě soutěžní družstva mužů, která se zúčastnila šestapadesáti soutěží na Zlínsku, Přerovsku a Vsetínsku. Letošním největším úspěchem je třetí místo v okresním kole Požárního sportu v Kroměříži a páté místo v soutěži O pohár hejtmana zlínského kraje v Horní Lidči,“ informoval Zaorálek.
V Podhostýnské hasičské lize skončili vítoničtí muži na šestém místě.

Dorostenci podle něj neposkládali celý tým, a tak soutěží jednotlivě. V okresním kole soutěže dorostenců skončil letos vítonický Ondřej Fiurášek na druhém místě a z dorostenek Lucie Frydrychová postoupila rovnou do krajského kola soutěže, kde vybojovala čtvrté místo.

„Naše družstvo mladých hasičů pak ve hře Plamen patří dlouhá léta mezi nejlepší týmy okresu. Před dvěma lety jsme začali cvičit i s dětmi od sedmi do desíti let v kategorii mladší žáci. Bylo jich málo, tak jsme družstvo doplnili dětmi ze sousedních vesnic,“ vysvětlil Zaorálek.

S úspěchy se ale setkávají i na jiných frontách: pořádají hasičské plesy, vodění medvěda, setkání důchodců, oslavy svátku Svatého Floriána a spoustu dalších akcí.

„Samozřejmě pořádáme i hasičské soutěže, třeba okresní kolo hry Plamen pro mládež, Dvojboj mladých hasičů, O putovní pohár starosty Vítonic zařazené do seriálu soutěží Středomoravského poháru mládeže nebo noční závody pro muže a ženy,“ vyjmenoval Zaorálek.

Za vydatné pomoci obce pak letos také vybudovali přívod vody na hřiště k nádrži pro nácvik a požární soutěže. „Čeká nás ještě úprava terénu okolo terčů a srovnání travnaté plochy za kulturním domem. Bez spolupráce a velké podpory obecního úřadu by naše činnost asi nebyla tak bohatá,“ děkuje Zaorálek.

KOZLŮV POČIN
Poslední větší zásah SDH Vítonice byl u požáru rodinného domu, kam operační středisko vyslalo jak jednotky profesionálních hasičů, tak právě i dobrovolníky. Hasiči byli nuceni zasahovat ve velmi silně zakouřeném prostoru s dýchacími přístroji. Poté, co oheň zdolali, předali místo do rukou SDH Vítonice. Členové vyklidili a zabezpečili vyhořelá okna a dveře a v nezasažené části domu vybavili místnost pro dočasné bydlení.