„Nejvíce se u nás daří ženám a také dětskému týmu,“ vysvětlil velitel SDH Loukov Martin Rosecký.
Tým žen si podle něj často odváží poháry z nejrůznějších soutěží v požárním sportu v okolí, pravidelně se navíc účastní i celorepublikové extraligy.
„Asi dva nebo tři roky zpátky vybojovaly dokonce krásné čtvrté místo,“ pochválil velitel.

Mladí hasiči se pak podle něj účastní Středomoravského poháru mládeže a nejlepším umístěním bylo páté místo před pár lety.
„U týmu mužů je problém, že kvůli práci nestíhají dostatečně trénovat na závody. Zaměřujeme se ale spíš na jiné činnosti,“ informoval Rosecký.

Hasiči se účastní mnohem více námětových cvičení, školení strojníků i ostatních členů a podobně. To vše proto, aby byli co nejlépe připravení na zásahy, které u SDH Loukov nejsou vůbec ničím výjimečným.

Historie sporu sahá až do roku 1910, příští rok tedy Loukov ovládnou oslavy sto let hasičského sboru.
„Na schůzi domluvíme, co všechno se tu na oslavy bude dít. Každopádně to ale pojmeme ve velkém stylu, je to významné výročí,“ těší se velitel.

Ruku k dílu přiloží všech padesát členů, kteří v současnosti dobrovolný sbor tvoří. Osmnáct z toho je mladých hasičů do osmnácti let a žen je devět.
Hasičské oslavy však nejsou jedinými kulturními akcemi, které SDH Loukov pořádá.


„V naší obci děláme v podstatě všechno. Maškarní plesy, kácení máje, hodové zábavy, průvody, pochůzky Svatého Mikuláše a spoustu dalšího,“ vyjmenoval Rosecký.

Každoročně Loukov navštíví i týmy z okolních obcí a v požárním útoku se utkají o pohár starosty.
„Nic z toho by však nebylo možné bez velké podpory obecního úřadu ani bez dotací ze Zlínského kraje,“ uvědomuje si velitel.

Finanční pomoci si podle něj tým velice cení, veškeré vybavení totiž nakupují právě z dotací.
„Od krajských profesionálních hasičů navíc dostáváme nejrůznější techniku a vybavení, například dýchací přístroje,“ doplnil velitel.

POČIN

Zásah, kterým SDH Loukov zachránili majetek i bezpečnost obyvatel, nemusíme hledat v dávných časech. 23. ledna letošního roku totiž dostali hlášení od starosty obce, že se na škole pravděpodobně uvolnila část střechy.
Členové sboru se okamžitě vydali na místo a zjistili, že silný vítr utrhl osmdesát metrů čtverečních plechu, který se zastavil o komín.
Na pomoc si raději přivolali i profesionální hasiče z Bystřice pod Hostýnem a společně uvolněný plech rozřezali na menší kusy. Ty pak přes vikýř postupně stáhli do školy.
Na druhý den dobrovolní hasiči pokračovali úklidem střechy a bouráním komína, který hrozil pádem.