„Jsme dlouhodobě největší organizací v obci, teď dokonce jedinou funkční. Takříkajíc tu táhneme úplně všechno, veškeré místní kulturní i sportovní akce,“ informoval starosta sboru Josef Přikryl.

Pravidelně podle něj hasiči pořádají například dětské olympiády, pohádkové lesy nebo sáňkařské závody. Pro starší spoluobčany pak také bigbeatové zábavy a starají se i o úklid mnohých obecních pozemků.

„Je to taková oboustranná spolupráce s obecním úřadem. Pravidelně chodím na zasedání zastupitelstva, prezentuji hasiče a říkám, co zrovna potřebujeme. V rámci možností se nám pak zastupitelé snaží vyhovět,“ vysvětlil starosta.

Hasiči si budou stavět hřiště

V nedávné době prý zástupci Nové Dědiny hasičům dokonce věnovali pozemek, na kterém má vyrůst multifunkční hřiště. O jeho výstavbu se podle zástupce velitele hasičů Karla Strýce postarají opět členové sboru.

„Cena by měla být do půl milionu. Časem bychom tam chtěli vybudovat i pódium pro nejrůznější akce, hřiště však bude sloužit hlavně jako prostor pro naše tréninky,“ upřesnil zástupce.

Právě ty jsou podle něj hlavní náplní činnosti hasičů, Novou Dědinu totiž chtějí co nejlépe reprezentovat a být také dobře připravení pro případný zásah. A to nejen přímo u požáru, pomáhali už například při povodních v blízkých Kvasicích.

Z Rychlova si dovezli pohár

V prestižní Podhostýnské hasičské lize pak slaví novodědinští závodníci velké úspěchy.

„Například za vítězství v zatím posledním kole jsme si teď v sobotu z Rychlova odvezli obrovský putovní pohár,“ pochvaluje si Strýc.

Sbor dobrovolníků už si na Nové Dědině vychová i nastupující generaci, které se v požárním sportu také daří.

Velcí hasiči si vychovávají ty malé

„Mladí hasiči u nás fungují už rok, na soutěže ale začínáme pořádně jezdit až letos. Už jsme byli na sedmi závodech a hned dvakrát jsme přivezli pohár za třetí místo,“ ocenil jeden z velitelů mladých požárníků Martin Láník.

Tým nejmladších hasičů podle něj trénuje nejméně jednou týdně, před závody pak pravidelně alespoň dvakrát.

„Je to totiž naše budoucnost,“ uzavřel Láník.

Kozlův počin

K nejvýznamnějším zásahům Sboru dobrovolných hasičů Nová Dědina patří výpomoc při povodních v blízkých Kvasicích. Na konci března roku 2006 se tam hladina řeky Moravy zvedla na nejvyšší povodňový stupeň a v závislosti na tom stoupaly i hladiny okolních potoků. Jeden z nich zaplavil tamní sportovní areál, rychle se však plnila také kanalizace v obci. Kvasická čistička odpadních vod totiž nemohla přečerpat vodu do řeky, a proto hrozilo, že voda z kanalizace zaplaví obec. Dobrovolní hasiči z Kvasic si přivolali na pomoc i okolní kolegy, z nichž velkou měrou vypomohli právě ti z Nové Dědiny. Na čističce během dvanáctihodinových směn odlehčovali kvasickou kanalizaci.