Jelikož jsou Cvrčovice malá vesnice, tvoří sbor jen patnáct členů.

„Větší možnosti ani nejsou. Nejmladší mají kolem dvaceti let, nejstarším členem je pokladník Josef Přikryl, kterému bylo letos čtyřiašedesát let. Náš věkový průměr je zhruba devětatřicet let,“ informoval jednatel SDH Cvrčovice Zdenko Matula. I když jsou malým týmem, mají pětičlenné zásahové družstvo. Ve svých řadách by ale rádi uvítali i nějakou ženu. „Co není, může být. Všeobecně bychom byli rádi, kdybychom se rozšířili,“ vysvětlil Matula.

Soutěží se cvrčovští zúčastňují v rámci svých možností. Nikdy ale nechybí na okrskové soutěži.

„Pokud to dovolí pracovní povinnosti jednotlivých členů, tak se zapojujeme i do dalších soutěží či memoriálů v našem okrsku. Naše výsledky se pohybují někde kolem středu, což je pro nás solidní, protože většina členů jednotky už spadá do kategorie starších pánů,“ upozornil jednatel. I přesto vždy rádi poměří svou zdatnost s poměrně mladšími členy z okolních jednotek.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

„Účastníme se také fotbalového turnaje v Soběsukách, kde jsme letos získali krásné druhé místo,“ přiblížil poslední úspěch jednatel hasičského sboru.

Se svým nynějším vybavením jsou spokojeni. V uplynulých letech byli totiž vybaveni novou výstrojí, a to jak pracovní či vycházkovou, tak i zásahovou. Doplněno bylo i potřebné vybavení jejich zbrojnice. V roce 2002 si navíc převzali nově postavenou hasičskou zbrojnici a stříkačku PS 12. „Náš sbor byl totiž do roku 2000 takříkajíc v krizi. Po té přibylo pár členů, kteří obnovili jeho činnost i staré tradice ve Cvrčovicích. Původní zbrojnice byla nevyhovující a vybavení zastaralé a většinou nefunkční,“ připomněl Matula.

Pro lidi v obci pak každoročně připravují několik akcí. Začínají tradičním voděním medvěda s rejem masek, pokračují stavěním a kácením máje s připraveným občerstvením pro všechny občany. „V létě pořádáme kolem čtvrtého července Hodovou zábavu, v srpnu tradiční Country večer na našem pěkném výletišti. Pořadatelsky se také podílíme na přípravě Barum Rally, tedy v případě, že projíždí přes naši obec,“ přiblížil Matula. Poslední akcí je podle něj Mikulášská nadílka. „Všechny tyto akce náš sbor musí předem připravit. Často musíme i přiložit ruku k dílu. Letos jsme se například odbyli nespočet dobrovolných brigádnických hodin při pokládce zámkové dlažby a nové fasády v areálu výletiště,“ uzavřel jednatel cvrčovických hasičů.

POČIN
Pomohli likvidovat požár skládky
Dobrovolní hasiči ze Cvrčovic podobně jako jejich kolegové z okolních sborů asistovali na přelomu září a října roku 2004 při rozsáhlém požáru na skládce komunálního odpadu Depoz v nedalekých Nětčicích. Pomoc při této události se tak řadí k jejich nejvýznamnějším zásahům. Oheň sužoval skládku několik dní. Cvrčovští členové u požáru strávili celkem sto třicet dva hodin.