S podobnými výjezdy mají hasiči i další záchranáři zkušenosti každé léto. Obvykle vyjíždějí na oznámení cizích osob, které spatří zvíře nebo malé dítě ve voze, kde může teplota stoupat nebezpečně vysoko.

Tento případ byl ale jiný. O pomoc žádala sama řidička. "Auto se jí uzamklo a pes zůstal uvnitř," potvrdila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Hasiči vůz během krátké chvíle otevřeli a zvíře z rozehřátého vozu zachránili. "Dali mu napít a předali jej jeho majitelce," doplnila Javoříková.

Varování s příchodem první vlny veder vydali také zdravotničtí záchranáři, kteří během nich častěji vyjíždějí ke kolapsovým stavům. Připomínají omezení fyzické námahy, dostatek tekutin a také to, že senioři a malé děti by se při teplotách nad 35 stupňů měli vyvarovat pobytu venku nebo v autech.

"Vysoké teploty v létě představují zátěž pro kardiovaskulární systém a jsou příčinou vyššího výskytu srdečních příhod i vyšší úmrtnosti na nemoci oběhového a dýchacího systému. V této souvislosti jsou právě senioři a děti tou nejohroženější skupinou," upozornila mluvčí zdravotníků Gabriela Netopilová Sluštíková.

Vybrali jsme pro vás: